1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атеизам

Дискусија во 'Религија' започната од Papillon.Papi, 8 март 2016.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Да се разбереме, Ајнштајн верувал во Бог, верувал во Бог како Создател и уредител на Универзумот. Според него таквото гледиште просто извира од научните согледувања. Ајнштајн вели и јас се сложувам со него дека секој што сериозно се занимавал со наука може многу лесно да дојде до тој заклучок - дека постои некакво суперинтелигентно натприродно битие кое го создало и уредило овој Универзум.
    Толку може да ни каже физичарот Ајнштајн за Бог. Неговите теолошки гледишта се ирелевантни, бидејќи тој не бил теолог, туку физичар, и затоа е важно што тој од физиката има да ни каже за Бог, а не од теологијата - која што немаме докази дека воопшто ја познавал.
     
  2. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    @EvAngelos
    http://www.lettersofnote.com/2012/05/dear-einstein-do-scientists-pray.html
    My dear Dr. Einstein,

    We have brought up the question: Do scientists pray? in our Sunday school class. It began by asking whether we could believe in both science and religion. We are writing to scientists and other important men, to try and have our own question answered.

    We will feel greatly honored if you will answer our question: Do scientists pray, and what do they pray for?

    We are in the sixth grade, Miss Ellis's class.

    Respectfully yours,

    Phyllis

    ----------------------

    Dear Phyllis,

    I will attempt to reply to your question as simply as I can. Here is my answer:

    Scientists believe that every occurrence, including the affairs of human beings, is due to the laws of nature. Therefore a scientist cannot be inclined to believe that the course of events can be influenced by prayer, that is, by a supernaturally manifested wish.

    However, we must concede that our actual knowledge of these forces is imperfect, so that in the end the belief in the existence of a final, ultimate spirit rests on a kind of faith. Such belief remains widespread even with the current achievements in science.

    But also, everyone who is seriously involved in the pursuit of science becomes convinced that some spirit is manifest in the laws of the universe, one that is vastly superior to that of man. In this way the pursuit of science leads to a religious feeling of a special sort, which is surely quite different from the religiosity of someone more naive.

    With cordial greetings,

    your A. Einstein
    Еве уште еден извор. Додека оној дел за зборот Бог како продукт на човечката слабост итн. кој го стави Брајар, е од неговото најпознато писмо околу гледиштата што ги имал за религијата - The God Letter, кое на аукција било продадено за 3 милиони долари.
    Ајде уште еднаш подолго, најсилните поенти:
    "The word God is for me nothing more than the expression and product of human weakness, the Bible a collection of honorable, but still purely primitive, legends which are nevertheless pretty childish. No interpretation, no matter how subtle, can change this for me. For me the Jewish religion like all other religions is an incarnation of the most childish superstition. And the Jewish people to whom I gladly belong, and whose thinking I have a deep affinity for, have no different quality for me than all other people. As far as my experience goes, they are also no better than other human groups, although they are protected from the worst cancers by a lack of power. Otherwise I cannot see anything "chosen" about them.
    Многу јасно, гласно и директно. Човекот бил сè, само не христијанин и почитувач на Библијата, баш напротив - ја исмеал во јавно писмо многу поексплицитно и од нас тука во 21 век.

    На спектарот на верување не постојат само цврсти атеисти и христијани (протестанти). Според несигурноста дека не може да се докаже дали и каква виша сила постои, може да се рече дека бил агностик. Тоа веќе не е ништо чудно и контрадикторно за научник, како и други нетипични форми на верување кои не се базираат на света книга и конкретна институционализирана религија (деизам на пример - верување дека постои Бог кој го создал светот и понатаму не се меша на никаков начин во неговото функционирање).
    Ама секако не верувал дека Бог го создал светот за 7 дена, дека создал маж и од неговото ребро жена, дека се делат мориња, вода се претвара во вино итн.
    Немал никаква допирна точка со апологетска псевдонаука на која ти реферираш.
    Тоа е тоа.
     
    Последна измена: 3 февруари 2019
    На Alisa22, Cinnamon Bun и BoneMachine им се допаѓа ова.
  3. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Драга Someonespecial, лечи си ја твојата аверзија кон христијанството на друго место. Ние 4 пати денес (два пати јас, два пати Брајар) пишавме и јасно и гласно и директно дека Ајнштајн не бил христијанин, туку дека си имал некоја своја замисла за Бог. Не ја сфаќам потребата од повторување на една иста работа? Целиот муабет почна од таму дека Брајар рече дека Ајнштајн бил атеист и јас и објаснив дека не бил атеист, но при тоа јасно нагласив дека не бил христијанин, дека си имал некоја своја замисла за Бог. И тоа го направив баш затоа што знаев дека некои од вас ќе скокнете одма: ама не бил христијанин! ама не бил христијанин! :D Не знам еве, можеби следен пат треба и да нацртам, за да биде ултра јасно.

    И како што кажав. Ајнштајн бил физичар и како физичар, од физичките закони од природата тој ни потврдил дека Универзумот не можел да настане случајно т.е. дека некој морал да го создаде. И под тоа „некој“ тој не мислел на вонземјанини, туку на Бог. Толку може он од физиката да ни каже. Физиката не може да одговори на прашањето „Каков е Бог?“ или „Дали и како се објавил Бог?“. Едноставно ова не е опсег на физиката и научниот метод воопшто - кој едноставно се занимава со материјалниот свет.
    Ајнштајн не бил теолог за да ние воопшто му обрнеме внимание за тоа какви теолошки гледишта имал он за природата на Бог. Ајнштајн нема ни никакви библиски кредитации за да биде некаков авторитетен критичар на Библијата.

    Тоа што некој е гениј во физиката, воопшто не го прави и гениј на пример во кујинарството. Така што ако утре најдеме писмо каде што тој вели дека мусака не оди со зелка салата, дали тоа значи дека треба да го послушаме само затоа што бил добар у физика? Се разбира дека не.
     
  4. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Па не ја гледам причината тогаш да зборуваш за него во одбрана на твоите гледишта. Твојата цел и поента кога зборуваш за научници е дека мнозинството од најистакнатите се христијани, и тоа протестанти. Со фамозната твоја таква авторска слика/дијаграм токму ти имаш „скокнато“ безброј пати. Ајнштајн не ти се вклопува во сликата. И после предочување неколку пати, ти тоа очигледно не го разбираш.

    Може и тоа како основни физички закони да ги побијат повеќето случки од Библијата.

    Екскјуз ми? :D Да обрнуваме внимание само на теолозите (претпоставувам христијани) во поглед на тоа колку е веродостојна или навистина морална Библијата? Па, тоа е исто како да речеш дека политичарите од една партија (или силните поддржувачи на истата) се единствени авторитетни критичари за она што се залага и прави таа партија. Изјавава ти е досегашен врв на твојата религиозна субјективност. :D
    Добра ноќ. |-)
     
    Последна измена: 3 февруари 2019
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не го спомнав во одбрана на моите гледишта, туку само ја корегирав членката која рече дека Ајнштајн е атеист.

    Кога две политички партии зборат за политика, барем и двете се разбираат во политика, имаат познавање од правото, економијата, па знаат што зборат.
    Ама кога некој таксист зборува за правните закони.. хммм не е исто. Чул, не дочул, гледал некое јутјуб клипче на пауза и сега ти се прави експерт... не е исто. Не го ни слушам, одма му вртам муабет за времето.

    Добра ноќ спешл!
     
  6. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Дали е лесно да се убеди поп да ви прочита Анатема?
     
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    ...?? :D

    [​IMG]
     
    На Alisa22 и John Snow им се допаѓа ова.
  8. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Пушти му кило раЌија,коа ќе се начука ќе прифати сВе
     
    На Angelllla, Alisa22, Angie.sec и 1 друга личност им се допаѓа ова.