1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атеисти

Дискусија во 'Религија' започната од Tabby, 29 јуни 2010.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Да не напаѓам чопоративно, исклучиво сама.
     
  2. Lizy333

    Lizy333 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2021
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Мхм, во живо. На форум сепак анонимно е.
     
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    И во живо и секаде.
     
  4. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    Не сум религиозна , не ме привлекува религијата ( ниту една ) , бидејќи е создадена и користена низ годините како механизам за поставување социјални норми правила и како контрола на големата маса луѓе , не е поддржана со факти и докази така да ја губи комплетно својата смисла ..... сакам логични работи, сакам конкретни докази и опипливи реални факти .... дека утеха бараме во нешто надприродно и дека е дел од човечката свест го прифаќам тоа и не ми смета кај други луѓе ама јас лично повеќе се пронаоѓам во биолошки докази , еволуција и универзум и едно големо бум :D
     
    На Ivanna23., Mikha4 и Amellie13 им се допаѓа ова.
  5. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.639
    Допаѓања:
    52.559
    Пол:
    Женски
    FB_IMG_1623091099082.jpg
     
    На asdas, Bezimenka90 и Ugly Duckling им се допаѓа ова.
  6. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Низ категоријата "Религија" постојано се расправа за тоа дали Бог постои или не, дебата која е малку бесмислена бидејќи верниците секогаш ќе веруваат, а атеистите не, никој не може да го докаже својот став. Би сакала да поставам едно друго прашање во кое, нагласувам, не би сакала да се дискутира постоењето или непостоењето на Бог. Што мислите, кои се заеднички карактеристики на верниците и заедничките карактеристики на атеистите? Кои професии, кои општествени групи, возрасти и сл., имаат тенденција да бидат верници, а кои атеисти? На кој начин животот на верниците/атеистите е подобар/полош?

    Мој став: Стапката на верници на луѓето без високо образование е најголема, а најголем број на атеисти се високо образовани луѓе, најчесто од општествените науки и медицината.

    Од лично искуство ќе кажам дека тоа што долги години бев атеист ми помогна да ги анализирам нештата кои ми се случуваат, да го барам нивниот корен, да ги гледам моите и туѓите мотиви во постапките и да сфатам дека сите имаме комплекси, силни и слаби страни, дека многу нешта влијаат на тоа какви сме и какви ќе станеме. Кога бев атеист многу повеќе ја припишував мојата судбина на околностите, на тоа што луѓето ми направиле мене, а не што сум направила јас. Кога станав верник, на некој начин слепата верба ми даде и самодоверба да се потпрам на себе, да си го гледам само својот живот и да престанам да се споредувам до другите, кој колку добил, дали заслужил итн. Енергијата што ја трошев на тоа споредување, почнав да ја трошам на работа на својот живот и најважно, повеќе да ги судам своите грешки отколку туѓите. Нормално, ова е само мое искуство, може е тотално различно и нетипично. Во секој случај, сметам дека комуникацијата на верниците и атеистите е многу важна и за едните и за другите. Што мислите?
     
    На MarijaMi90, Besmrten, sonuvana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    На Бога се потпираш :).

    Инаку вистина е дека со навлегувањето во верата ,започнува тој процес на покајание и согледување на сопствената грешност и тоа е тогаш вистинскиот пат.

    И ова е за жал вистина и веројатно последица на долги децении на комунизмот.
    А баш лекарите и сите кои се бават со хуманистички занимања би требало да се верници ....би имале и за себе штит...а и со Божја помош полесно би умееле да помогнат на слабите и болните.

    Инаку мислам дека има мал број на вистински верници и мал број на атеисти....најголемиот број лутаат.
    Во реалноста можеш изненадена да бидеш кога за некого ќе дознаеш дека е верник , интимно е тоа.
     
    На MarijaMi90, elimkd, KittyAgnes и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    Убаво кажано, се согласувам 100%
     
    На Ivanna23. и sonuvana им се допаѓа ова.
  9. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Западна Европа имала комунизам?
    Што значи ова?
    На што го базираш ова тврдење?
     
    На Mikha4 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ivanna23.

    Ivanna23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2019
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Па се знае, повеќето се верници зошто се родени во таква средина и не сакаат многу да тупат односно не ни размислувале "подлабоко" дали веруваат или не туку сите така прават ајде и јас...ете барем јас така ги сфаќам...тие се тие што лутаат, а за Атеистите можеби не е така, сепак мислам дека си размислил па да сфатиш дека не веруваш во нешто, зошто живееме во околина од раѓање ни е наведено да сме верници...
     
    На Mikha4 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    па не се сложувам со тебе и мислам дека членот пишаното баш не го мислеше вака, но ок ваше мислење
     
  12. Ivanna23.

    Ivanna23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2019
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Па јас тоа го сфатив за тие кои лутаат, за нив се однесува коментарот од мене
     
  13. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е премнг генерализирање прашањево..... и дека нашата верба е премнг интимна работа...светот според мене проектира одредена слика за верниците и атеистите и нормално таа слика си има свои историски вистини и има исто така мнг дупки... затоа не би сакала вака општо да одговарам.
     
  14. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Нормално дека вербата е индивидуална работа, секоја дискусија е генерализирање и нормално дека ќе има исклучоци.
     
    На Ivanna23. му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Често лекарите за тело , за душа уште повеќе , имаат двојба околу пристапот кон пациентот или околу дијагнозата...многу причини за тоа можат да бидат...кога би користеле молитва кон Бога,полесно би им било.
     
  16. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    1. И Хрватска не е православна. И за таму ли не важи тоа?

    2. Религиозноста ќе заштити кардиологот од срцеви болести? Како? Имаш некоја статистика?

    3. Зошто имаат двојба и од каде знаеш дека имаат? Што значи често? Како молитвите ќе им помогнат да ја одредат точната дијагноза?
     
  17. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Хрватска дупло оштетена.

    Верувам дека кардиолог верник е позаштитен од кардиолог неверник.

    Како немаат двојба? Не е тоа математика , медицината е уметност ,секој пациент своја приказна...молитва знае да ти го покаже вистинскиот пат,пристап....немам статистика.
     
    На Peanut Butter му/ѝ се допаѓа ова.
  18. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Значи сите твои тврдења се базирани на едно големо ништо.
     
  19. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Па добро...ако ти нема логика барем,ништо.
     
  20. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Образложи ја логиката, па можда ќе поверувам.