1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атеист во Македонија

Дискусија во 'Религија' започната од Anon, 8 мај 2016.

  1. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Верувањето нема никаква врска со одењето на работа. Ако работиш во маркет, кафич, трговски центар и слично, колкав сакаш верник биди, пак ќе си работиш на празници. Сѐ е до местото каде што си вработен.
     
    На kravce, Sanjichka007, Lianna Anna и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Рамазан Бајрам, Велигден, Божик, св. Кирил и Методиј и св. Климент се државни празници за сите граѓани на Р. Македонија.
    Бадник, Водици, Велики Петок, Мртов Петок (пред Духовден) и Голема Богородица се верски празници, односно само за православните христијани. Оние кои се декларираат како ревносни неправославни, треба да си држат до себеси и на овие денови да одат на работа или да бараат да им бидат земени денови од одморот. ;)
     
    На orevokrsacka, Bitter-Sweet и Petra777 им се допаѓа ова.
  3. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Секаде има дупка во системот 8)
     
  4. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Да имате вие атеистите неработен ден, јас на пример, специјално ќе одам тој ден на работа и прекувремено ќе останам. :D
     
    На orevokrsacka, Bitter-Sweet, Petra777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    тоа од почит спрема сограѓанинот изрази жезба? :rofl:
     
  6. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Каква желба? Да имате празник или да одам на работа? :)
    На работа ќе одам тој ден за да не земам учество во прославата со атеистите и за да не си помисли некој дека и јас сум атеист.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Прво не се срамам дека сум Атеист нема да се правам нешто шо не сум, а второ поради ваквите карактери имаме религиозни нетрпења во државава, ти значи само христијани почитуваш погледни тро подалеку светов е хетероген. Јас почитувам дека има различни не можи секој исто да мисли. Ама кај вас не ја гледам таа почит кон другите жалосно.Јас дома имам и христијани и атеисти и сите подеднакво си ги сакам не ги делам само заради што имаме различна верска определба.
     
  8. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Ако сакаш да работиш на државен празник, се плаќа. Доколку имаш своја фирма и ако во ден не правиш онолку колку што треба да платиш, не знам дали вака ќе размислуваш.
    Ама навистина, не гледам ништо паметно во муабетиве за работава.
     
    На Sanjichka007, Someonespecial и LollySky им се допаѓа ова.
  9. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Јас работам на римокатоличките празници, на Курбан Бајрам и на празниците на народите кои живеат во МК. И не ми плаќаат дополнително и нема зошто да ми плаќаат кога тие празници се на верска/етничка група на која не припаѓам. Така и атеистите (и оние кои не се православни) треба да си се залагаат да работат на верските празници (не државните верски празници, туку чисто верските празници).

    Овде не станува збор за непочитување на атеистите, туку за непочитување на атеистички празници. Правете разлика.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Ајде кажи ми ти лично какво мислење имаш за Атеистите пошто гледам дека викаш би се срамела да знаат другите дека си атеист. Не гледам ништо лошо во тоа човек да си се претставува каков што е вистински и нормално дека нема да се срамам од мои лични убедувања тоа се работи што сама сум ги увидела и донела заклучок. Ако лажиш само себеси се лажиш никој друг.. уствари чекај нел
    Зошто би се срамела од тоа што сум тоа е мој заклучок после многу анализи не дошло преку ноќ.Ако лажеш само себеси се лажеш никој друг на лажеш... а чекај малку нели еден од вашите закони беше да не се лаже шо очигледно и јас го почитувам. Ти какво мислење имаш за Атеистите прво кажи ми па да видиме дал си во право дал ќе се поклопи со мојве лични ставови?
     
  11. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Подло е да се праша вакво нешто, од причина што православните имаат најмногу неработни денови. Треба сите граѓани да имаат еднаков број неработни денови, а не да се привилегираат православните. Зошто јас како атеист да одам на работа на сите верски празници што не се државни, а тие да си седат дома?

    Ич грижа да совест да немате тие што сте атеисти а користите православни празници. Додека не престанат да ги привилегираат, седете си дома и уживајте. :)
     
    На Anabelle.Amorette, kim.k, kravce и 13 други им се допаѓа ова.
  12. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Не познавам многу атеисти, но тие што ги знам ги почитувам како и сите останати. Што ми е гајле во што веруваат или не веруваат. Не мора секој муабет да е за верата.
     
    На Luminary, orevokrsacka, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Јас сум студент но кај нас на факултет самите професори гледаат да ескивираат од работа така да се спојуваат да не одат на работа. Ако држеа предавања за ваши празници ќе одев. И наработа кога ќе одам ќе одам за ваши празници пошто ние дома повеќето Атеисти и ништо не се слави :)
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Ме изненади сега позитивно, и јас најдобра другарка имам христијанка ама голем верник па тоа никогаш не спречило ние да се почитуваме и сакаме, за ништо не би ја сменила
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Е да си ми жива, ко ќе воведат еднаквост тоаш ќе одиме а дур е вака немаме др излез освен да ги користиме дупките во системот:clap:
     
  16. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Jaс сум атеист и на верски празници не идам на работа.
    Така ми одговара.
    Ич не ми е гајле.
     
    На kravce, Sanjichka007, Lianna Anna и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.425
    Пол:
    Женски
    А бе @Angie.sec тоа е само лист, џабе се радуваш, тој секако си е крстен. :angel:
     
  18. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Да но никогаш тоа нема да му го направам на моите деца, а со сосила наметнување вера еве јас сум жив пример а и многу други на форумов дека со сила убавина не бидува:) плус не ни верувз во крштевањето се шо е поврзано со вера се приказни за мали деца ако ме прашуваш мене
     
  19. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    34.120
    Ако вие верниците можете да одмарате на празници поради измислени чичковци, зашто не и ние атеистите.
    Што сте вие боље од нас? Шо сме ние, граѓани од 15 ред?

    Него, шо праиме со тоа дека ние плаќаме данок, а Црквата ( било кој религиска заедница ) не,а?
    Може треба да почне да плаќа, оти и едни глупи атеисти плаќаат.
     
    На Anabelle.Amorette, kim.k, kravce и 13 други им се допаѓа ова.
  20. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Си можат верските заедници, не плаќаат данок. Исто како што и атеистите си можат да не одат на работа на верски празници. :)
    Што се однесува до мене, не би ми сметало и верските заедници да плаќаат данок. И треба сите да бидат оданочени и да си плаќаат данок.
     
    На orevokrsacka и Angie.sec им се допаѓа ова.