1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атеист во Македонија

Дискусија во 'Религија' започната од Anon, 8 мај 2016.

  1. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.317
    Допаѓања:
    10.426
    Пол:
    Женски
    Воведот вели:
    Не се лаже. Едноставно, ако ги земеш слободни празниците што се неработни само за православна вероисповед, после и да сакаш не можеш Курбан Бајрам да го земеш, пошто "Хеј нели беше православна?" :D (Пишав погоре дека на католик не му беше даден Успение, пошто не ги работеше католички Божиќ и денот на сите светци).
    Тука, околу празниците, генерално прашањата беа упатени кон атеистите, дали одат на работа за празници што се верски, а не се неработни за сите граѓани и ако ги земаат за слободни, кои ги земаат, православните/ католичките/ исламските?
     
    На Orthophill и Feminka22 им се допаѓа ова.
  2. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.794
    Епа на претходна страна @Cka пишала дека се лаже. По мене е логично да ги земеш православните во православна земја (во најголем процент), бидејќи има најмногу неработни денови. Атеист или не, што има да се дискриминира работникот. Политичарите па кој ги натера и Духовден да го стават неработен ден, ко да малку беа веќе? Не е народот крив, што може ќе си искористи.
     
    На Angelllla, Angie.sec, Lella и 3 други им се допаѓа ова.
  3. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Мислам дека можете да си основате заедница. :)
     
    На Angelllla, orevokrsacka, Angie.sec и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Јас пак мислам дека има премногу неработни денови во државава и барем пола треба да се укинат. И имам и работено на православен празник, а неработено на муслимански. Во приватна фирма верските празници кога важат, кога не важат, и онака многу ги има.
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Зависи каде.Кај татко ми на ниеден државен празник не се работи освен ако своеволно не отиде некој што ретко се дешава.Барјам,Божиќ,Водици тоа е неработно
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Се збори за верските празници што не се државни, од типот на Богородица, Бадник, Духовден, Курбан Бајрам...
     
    На kravce, MarigoldA и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Празници си има доволно. Во скоро сите европски земји има по олку неработни денови (да и во европските секуларни земји верски празници се неработни). Реално ретко кој од вработените (посебно во приватниот сектор) го искористува целосно годишниот одмор и ако не се празниците ќе нема кога да здивне и да се одмори. Вака со празниците дури и да оди на работа, барем ќе заработи некој денар повеќе.
     
    На Angie.sec и baba Rada им се допаѓа ова.
  8. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Oсвен ако не се православни. Тогаш ќе нема кога да здивне и одмори или пак да земе дупла дневница :^)
     
  9. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Православната Црква е отворена за сите. :) Бидете Православни, ќе добиете +5 неработни денови. :D

    Да ги оставиме препукувањата, реалноста за жал е таква, да работничките права слабо се почитуваат, особено слабо се почитува правото на одмор, a на сите ни e потребен. Ужасно е што повеќето од вработените во приватниот сектор работат 6, па и 7 дена неделно.
     
    На orevokrsacka и Angie.sec им се допаѓа ова.
  10. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.317
    Допаѓања:
    10.426
    Пол:
    Женски
    И да ги намалат не е решение. Газда приватник кој не дава слободни денови, и два празника да се нема да ги даде. Тука други закони треба да се исфорсираат, не тој за празници.
     
    На Angie.sec, Feminka22 и Emy867 им се допаѓа ова.
  11. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Сабота и недела се законски слободни денови а и во секоја држава има два слободни дена неделно не мора да значи дека се фиксно сабота и недела така да за ова грешиш

    Ако си верник така ќе мислиш за мене атеист тоа е чиста глупост шо не држи вода
     
    Последна измена од модератор: 4 септември 2018
  12. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Единствени последици ми се осудувања од следбеничките на пастор кајшаров. Кога не знаеа шо сум, благослови ми делеа. Кога дознаа секоја слика на фб со женска(сестра, другарка, девојка) детални испрашувања шо ми се и ако ми е девојка, држење предавања со цитати за погрешноста на допирите пред брак. Забавно беше до пред неекое време
     
    На Angie.sec му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.317
    Допаѓања:
    10.426
    Пол:
    Женски
    Што е тоа пастор кајшаров? :wasntme:
     
  14. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Види вака нешто најмногу што мразам е кога на една цела нација афтоматски и припишуваат една религија. Македонка сум и сум Атеист не припаѓам на ниедна религија.А кога сме тука што велиш за македонските муслимани или според тебе они не се Македонци а? Тоа што сум Атеист не значи дека не сум патриот си ја сакам Македонија.
     
  15. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Да си жив ме насмеа :D
     
  16. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.794
    Jас па ем сум непатриот, ем атеист, за кај сум?:D

    Не си ме разбрала, поентата ми беше дека ова е православна земја и неработните денови треба да важат за сите, без разлика дали практикуваат религија или не.
     
    На Someonespecial и Angie.sec им се допаѓа ова.
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Не препишуваме аФтоматски ние ништо аФтоматски тоа така му доаѓа.Има Македонци муслимани и тако даље ама тоа уше од Турско влече навака.Тоа се торбешите ако не сум грешка.Или менуваш вера или јазик така нешто беше сум заборавила искрено.


    @Emy867 аа готово треба во пеколот да гориш(facepalm)
    :rofl:.Те поддржувам во последново мислење(y)
     
  18. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Епа да тоа така да биде зошто не сите во оваа држава имаат подеднаков третман па шо да праиме снајди се па живеј
     
  19. Angie.sec

    Angie.sec Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Епа сега е ново време ете има и Атеисти Македонци ( сигурна сум дека има Атеисти и од другите националности што живеат во земјава) и тоа треба да се земе во предвид и во графа на верска припадност да се стави Атеист но за жал во оваа држава многу споро одат промените
     
  20. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    ^Атеизам не е верска припадност.

    Може да стои поле не сум религиозен. Што е потполно различно.
     
    На WildMk, Feminka22 и MarigoldA им се допаѓа ова.