1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аткинсова диета-диета без јаглени хидрати

Дискусија во 'Диети' започната од vesna31, 14 октомври 2010.

  1. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    @koritsaki bravo. eve jas i soprugot ja drzime veke edna nedela i toj simna 3 kila. jas utre ke se meram :)
    Tuku sakav da prasam dalu soja (mleko, soja gricki....) i semki od soncogled i tikva ( nepeceni, lupeni) se dozvoleni?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Со среќа нека ви е :) да може , јас такво млеко од соја пијам плус јогурт и пресно млеко , грицки не секакви само сончоглед , бадеми , лешници , ореви такви не смоки , чипсови :)
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    дали може да се јаде туна во конзерва ? дали може да се јаде соја со масло ? дали може да се јаде лук и кромид? дали може да се јаде пржен зеленчук? и дали може да се јаде пржено месо ?
     
  4. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    @anakonda88 , moze dozvoleno e se. Tuna, meso, kromid, Luk moze. Iako jas odbegnuvam przeno, poveke peceno I na skara. Inaku ZA soja neznam. Eve pogore koritsaki kaza deka moze soja.
     
  5. M.K.18

    M.K.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    14
    Девојки да ве прашам, смеам да ставам оцет во зелена салата?
     
  6. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Nacelno ocetot ne e dozvolen, treba da se zacinuva so sok od limon. No, jas nemozam da jadam takva salata I si stavam ocet ( KISKO jabolkov) I eve ima rezulatati kilata si odat nadole. Spored mene moze da se koristis ocet.
     
  7. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Може чист оцет, алкохолен, јаболков или вински, не смее балсамико.
     
  8. M.K.18

    M.K.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    14
    Фала многу :)
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Може оцет секако да , јас и балсамико си ставам
     
  10. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Како ви оди? Ајдемалку подршка и ако не ви е тешко пишете што јадете?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. astra20

    astra20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    42
    За две недели -6.1кг, одлично се чувствувам.Ќе терам понатака со тоа што од понеделник ќе почнам да внесувам семки па малини,капини,аронија......Сите веќе приметуваат.Облеката си го покажува :).
    Секое сабајле во нутрибулет правам смути со спанаќ,магдонос и ленено семе.Пијам на гладно една чаша, па носам и у термос на работа уште 300-500мл.
    Јадам сабајле јајца на било кој начин,салата на работа, или парче варено месо со салата
    За ручек спанаќ(манџа без ориз),прокељ со мелено месо,риба или кое било месо со салата.Си правам чорба варам парче месо со магдонос,прокељ,малце сол,блитва.Кога ќе се свари блендирам и доаѓа густо ко чорба.
    Вечерам салата или кашкавалче со некое саламче.
    За благо знам да се напијам кока кола зеро.
    Многу зелено со месо,риба,јајца.И вода по 3-4 литри пијам
     
    На Lexus, koritsaki и Neodlucna им се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    @Lexus имам пишано и поназад , не јадам благо и леб, тестенини , пијам вода , јадам насабајле корнфлејкс со млеко без шеќер/мед , пред муслите овошје , па потоа 3 јајца (без двете жолчки) инаку сегап очнав да не јадам секој ден ко што правев зашто ми се здосадија
    месо исто така не јадам секој ден , кога не јадам месо јадам манџи без леб. Или кога јадам месо јадам плус салата. Тоа се го јадам до 17 часот , потоа ако нешто ми се јаде или пак салата јадам или грицкам семки. Почнав со 53 кг сега сум 49 , презадоволна сум , и како што рече астра20 по облеката се гледа дека си ослабнат :D
     
    На Lexus му/ѝ се допаѓа ова.
  13. a.nuska

    a.nuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    65
    Може цезар салата да се јаде?
     
  14. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Цезар салата има некои како кубети што се од тесто , а тоа не е дозволено. Мислам дека и другите намирници( пармезан, сосот) имаат јаглехидрати во големо количесто. Според мене не. Единствено ако сама си ја направиш: марула, пилешко, мајонез домашен
     
  15. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    соја може да се јаде ??? има во него јаглехидрати ??? @astra20 како го правиш смутито ?
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Може да се јаде , 1-2 во неделата не е ништо :) има кубети ама не се во голем број , сепак преобвладува зеленчукот :)
     
  17. astra20

    astra20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    42
    Може цезар без кубети. Во смутито ставам неколку листа спанаќ, магдонос,семе од коприва и чат пат прокељ (некое парче) сите имаат минимум 0,нешто јаглехидрати.
     
  18. a.nuska

    a.nuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    65
    Од 7 ми февруари ја држам диетава и мн сум разочарана само 2 кг симнав без ниту еден прекршок ја држев....а сум ја држела и порано и сум имала многу резултат незнам зошто вака овој пат бидна сега една недела ќе бидам само на зеленчук и овошје да видиме колку ќе симнам па после ќе видиме...
     
  19. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Офффф и кај мене исто. Диетава со сопругот ја држиме три недели. Прватанедела ослабнавме 3 кила, втората недела 1 кило, оваа недела ни грам :( строго се придржуваме на правилата :(
    Бидејќи ја имам држено порано, мислам дека сега поспоро ми оди :(
     
  20. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    Диетава ми е позната, уште многу одамна во далечната 2010 за прв пат ја држев и навистина имаше резулати.Но видов дека тешко можам да функционирам без јаглехидрати и ја баталив.
    Важно за диетава е што мора да внесувате доволно калиум преку зеленчукот.Со оглед на тоа што минимално 3500mg калиум е потребно за да функционира организмот правилно.Многу луѓе кои ја држат имаат хипокалемија што е навистина лошо.Пред неколку години почина девојче во Америка поради хипокалемија за време на оваа диета.Внимавајте не е добро да ја држете подолг временски период!