1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атопичен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од lavica-e, 3 март 2014.

  1. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Za
    Za tri dena i se iscisti liceto ko staklo i e mazno.znaci prekrasna krema duri ne kupiv samo testerot ni bese dovolen.super e kremata.e sega ima po teloto i nodjinjata sitni bruncinja koga ja galam i se rapavi, neznam dal i se vrukjnici ili od osipot.
     
  2. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    @bile1986 и @mami blue дали кремата спаѓа во групата на козметички производи или е со кортико:^)
     
  3. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    I mene ova me interesirase pa proburickav na net i kremata ne sodrzi kortikosteroidi ni citostati tuku e na baza na cink piritinom
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Не не содржи кортико
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Selfi

    Selfi Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    zdravo sakam sovet imam 4 mesecno since i od 2ot mesec mu izleze dermatit najprvo na liceto a potoa na kolencata na laktite pozadi usinjata na sijata i na glavata maticniot pedijatar ni gi preporucuvase ovie kremi AFLODERM KREMA, ADVANTAN KREMA , EUCERIN ATOPI CONTROL ,EUCERIN GEL ZA TUSIRANJE, EDNA NEDELA PI LETIZEN SIRUP ZA ALERGIJA I GO PREKINAVME I SEA samo gi pie kapkite za imunitet PRO BALANS BABY i go kupivme gelot za tusiranje na MUSTELA STELATOPIA NO NE MU POMAGA ,PONEGOGAS SE IZGUBE I PAK SE POJAVE VE MOLAM ZA VASE ISKUSTVO FALA ODNAPRED POZDRAV
     
  6. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Атопичниот дерматит е таков, се смирува па пак се појавува...за жал кај многу деца се јавува во последно време. Најбитно е да се стави под контрола со козметика која ја влажни кожата, има еден куп, дел е спомната во темава...која ќе се погоди не се знае, зависи од детето. Додека пак во акутната фаза кога се јавуваат егземите кои чешаат, сакале неќеле, мора кортико... Треба да се внимава на исхраната бидејќи некои алергени може да го влошат, исто како и полени, треви, влакна од животни, прашина... Се засилува на жешко, па треба да се внимава на температура на соба, на вода при капење... Се смета дека добар ефект се постигнува и со користење на пробиотици...
     
  7. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Мајки сакам да споделам искуство со атопичниот дерматит кој го имаше и мојот син,од 6ти мај,др ни кажа дека брумченцата и црвенилото кој му се појавуваат всушност се атопичен дерматит,ноќно време буквално се боревме,се чешаше се драпаше по лицето и се воспалуваше многу,го мачкав со пенатен но црвенилото дополнително му се зголемуваше,го однесовме кај мтичната пак и ни кажа повеке да не го мачкаме со ништо и да го бањаме само со вода така и направивме,но згрешивме,лиценцето му фати кора,почна да му пука како лишички му стана,многу се нервирав неможев да го гледам така,3 недели се мачевме и боревме но немаше резултат никаков,ни дојде тетка ми на гости и ми препорача да го однесам кај една баба да му бае,ја послушав и го однесов,луѓе сакате верувајте сакате не,само што го погледна бабата само ми рече,бебето 3та недела како ти е вакво после 5 часот никако не ти спие,ми вели си имала гости после 5 часот сте се собирале мажи,жени кај вас и затоа вечерно време ти се воспалува,а јас така бледо ја гледам и не ми е верно што ми кажува ејј,рачунам пред неа точно се фака 3та недела дека алуваме со дијагнозата од матичната,ми вели ке му пребаам јас ова е модерлк,до час ке ти покаже,и утре пак ке го донесеш,му пребаја,си дојдовме го избањав,до 2 часот му се подзачисти лицето но не целосно,во 5часот повторно му се вцрви лицето и се изнервирав,но кога станав сабајлето да го однесам повторно кај бабата веќе немаше ништо по лиценцето,му пребаја уште еднаш и лиценцето му светна,незнам колку ке поверувате но побарајте и пробајте и со бајки не е се во хемијата,и искрено да ви кажам еднаш во денот обавезно му го премачкувам лицето со моето млеко,се извинувам на долгиот пост и се надевам дека некому ке помогнам со оова,знам колку ви д тешко и вас и на вашите најмили :*
     
  8. I.i.d

    I.i.d Нов член

    Се зачлени на:
    19 јули 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    a.c.k.a kade da ja najdeme taa baba sto bae. Ti blagodaram
     
  9. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Vo stip,zivee kaj medicinata
     
  10. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Не се залажувајте со баби бајачки, можеби привремено ќе се среди нешто но понатака стануваат работите полоши.
    Впрочем го пишува тоа и во библијата(прочитајте Второзаконие).
    Јас кога и да имам проблем со малиот се молам на Господ Исус Христос и му поминува. Секогаш се повикувам на овој стих:
    Затоа ви велам: сè што ќе побарате во молитва, верувајте дека го примивте, и ќе ви биде.
    Марко 11:24 MKB
    http://bible.com/311/mrk.11.24.MKB
     
    На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.587
    Пол:
    Женски
    Stipjanka si? :)
    I jas
     
    На a.c.k.a му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mama88

    mama88 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdravo selfi i jas go imav istiot problem kaj moeto bebe mu se pojavi egzema (atopicen dermatit) uste vo vtriot mesec i sto se ne probav ama nemase nikakov efekt. Sega imame 6 meseci i egzemata mu pomina samo od melemot na skender hodza.pozdrav
     
  13. cacikr

    cacikr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    243
    Od kade go zede melemot? Nas ni rekoja deka vo bt prael nekoj skender ako si od bt kazi na koe mesto go zede ako ne ako mozis telefon da se javime pozdrav
     
  14. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.186
    Допаѓања:
    10.085
    @cacikr Скендер ја продава кремата и во Скопје во чаир
     
  15. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Kako be ne sme znaele do sea :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Pa ne bi rekla deka sum se zalazala,imam bebence so cisto lice,a pretxodno zalno za gledanje.Zadovolna sum I veruvam
     
  17. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Мајки на бебиња со атопичен, дали сте давале пробиотик за ова и дали помогнало?
    Има некоја поврзаност, педијатарот ми рече може но не подолго од 2 недели,за да може да се ојача самостојно имунитетот.
    Искуство?
     
  18. Buciki

    Buciki Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    kade mu se javuva? kaj moevo bebce samo na licenceto, pa i mackav afloderm kremce tri dena nasabjle i navecer( dr mi rece max edna nedela dokolku se povlece porano da se prekine) Sega ja mackam so mustela za atop. derm. kremce nasabajle i mavecer
     
  19. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    90 % od teloto mu e so atopija, liceto e kaj bradata i pod vratot najmnogu, malku i kaj zalistocite na kosata...afloderm e kortiko, znam deka pomaga ama povtorno ke se vlosi, ne e resenie. Inaku posle 3 kremi, kupiv stelatopija i ima vidlivo golemo podobryvanje.
     
  20. Buciki

    Buciki Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски

    of dusice, kolkavo ti e bebceto? tocno na moeoco bebce dva pati mu se povtori , pedijatarot mi rece deka najverojatno e od dopir bidejki samo na liceto mu se javi i toa mnogu i deka e dosta osetlivo. Pocnav da go kapam samo so Becutan i mackam so pavloviceva. Koj krem go koristis ? mustela stelatopija?