1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атопичен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од lavica-e, 3 март 2014.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    И јас на лице ставам мустела колд ама кога излегуваме. А онака еуцерин пх 5 за дома. Едното обравче му се вцрвенува повеќе незнам дали од дерматитот, иако докторите ми рекоа од ладното јас мислам не е. Прашав за крема , веледа ми вика |( А мислам дека и од веледата му се исфрла.Му го сушеше телото многу. Ич не ја сакам.
    А како е ситуацијата кај вас? Помага атопикот?
     
  2. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.398
    Пол:
    Женски
    Еуцерин мачкам и на лице, но само навечер пред спиење, инаку со Мустелата е намачкан преку ден.
    Веледа на бебе мое ич не му одговара.

    Дерматитот му е ОК, има само на лев образ и јас мислев дека не е дерматит, но неколку дерматолози ми рекоа дека е и ми рекоа Еуцерин или Мустела да бирам.
     
  3. ЕленаАња

    ЕленаАња Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Мамички ајде мала помош и искуство. Каков детергент користите за перење алишта за вашите млечки со атописки дерматит.
     
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    Персил сензитив.
     
    На Maryaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.984
    Пол:
    Женски
    Како за нас, само дупло ги плавам. Секако количински не ставам многу. Инаку Ариел користам, и прашок и течен, ама не се купени тука.
     
  6. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.323
    Допаѓања:
    7.988
    Пол:
    Женски
    Здраво, син ми сега има 6г. Кога се роди имаше атопичен дерматит и од се што пробавме најмногу смири ексомега кремата и Еуцерин маслена купка за туширање. Се траеше до 3г возраст после само се изгуби. Поздрав.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    Најмногу ни помогна еуцерин атопик контрол маслото за бањање и лосионот и афлодерм кога ептен е вцрвенето. Еве сега му се смирија. Дали да го мачкам пак со атопикот или да ставам нешто друго (дома имам биодерма и еуцерин пх5 ).
    Вие како правите?
     
  8. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.629
    Допаѓања:
    104.398
    Пол:
    Женски
    Цело време мачкам со атопикот, кога мачкам, друго не ставам, не мешам.
    Таков совет добив и од дерматолозиве.
    Уствари мислам и ти кажав :$
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    Сум заборавила :angel:
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Moram da spodelam ns bebo mu se pojavija lisai na dvete obravcinja i pocnav da ho mackam so la roche posay cicaplast baume b5 i za edna nedela se povlekoa a e bezbedna za koristenje i na usnite.
     
    На emkaemka и eli25 им се допаѓа ова.
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    Мајки моево од бебе е со едно обравче поцрвенко (т.е откако му се јави дерматитот)
    Сега на ладно кога ќе го изнесеме и внесеме внатре ,ептен му станува црвено и цел ден не се смирува.

    Кожниот рече афлодерм ако е воспалено во меѓувреме а-дерма. а-дермата не му помогна никогаш, ама таа била наједкватна за него (како не бе!) Вчера дерматологот рече еуцеринот да не му го ставам,бил за возрасни,т.е позрела кожа а не за толку мали дечиња.
    И да не заборавам,обавезно пробиотик :)Јас давам биогаја, она ми даде некој пробиокидс имуно, наводно го фалеле родители.

    И што да мачкам на обравчето ? мустела колд ставам за надвор, сум давала и пантексол, адерма,биодерма,еуцерин,веледа....
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    Јас како мала го имав истиот проблем , а сега и двете деца! Некој ми кажа кога се подрежува лозницата од водата што капи да се мачкам неколку пати и од тогаш никогаш повеќе не ми се појави! Исто читав за сок од целер , чист целер да се изблендира и на сабајле по неколку голтки за деца, ама сега гледам на деца се дава целер од 8м. нагоре а моево нема уште 6м! Јас сум секогаш за природен лек прво, кремите што ми ги препиша докторот се со стероиди и го мачкам ретко кога ептен ќе се воспали ама џабе ако не мачкам редовно пак се враќа.
     
  13. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    @eli25 не е тоа од дерматиот . Исто му се прави и на моето , а нема дерматит. Од ладното едното образче му се вцрвенува и како рапавко е . Не мачкам јас ништо. Освен малку кокосово или јекодерм . Само се смирува наредниот ден.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    На мене ни рече дерматологот од дерматитот било :(
     
    На ada21 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Пробај со мустела стелатопија
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    Сега ти ме замисли . Од кога му се појави дерматит ?
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    Од некои 3,4 месеци мислам. Ама му се изгуби и еве сега пак се јави. И јас мислев дека не е од тоа ама кожен ми потврди.
    Он нема изразен дерматит има неколку лишаи на ножињата и рачињата ама ете така го водат
     
    На TeddyGrey и ada21 им се допаѓа ова.
  18. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @eli25 и мојата е со црвени образи последниве 2-3 месеци, on и off (не постојано). Дерматит нема, така ми рекоа на педијатар. Баш како кај твоето, рекоа ако има, ќе има суви делови и на телото, не само на лице.
    Небитно тоа, туку сега кај црвени, па и суви и се обравчињата, особено десното. Ми препорача докторкава една крема, Биоклин, органска е (мислам околу 1000-ка е), ама предобра е. Мрсничка е доста, јас само пред излегување надвор и пред спиење ја мачкам, ама задоволна сум, одма и се смирува.
    Претходно Пантексол користев, и од неа видов добар резултат, ама веројатно кај мојава не е толку изразено црвенилово пошто не е дерматит, па побрзо и поминува. Ама општо мислам зимно време е полоша состојбата со кожата кај сите деца, на лице особено :| Јас еве не знам од што и е на мојава, еден ден лицето и е стакло и изедначено, следниот ден црвени кругови на образите :^)
     
    На emkaemka, eli25, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Ме замисливте сега и мене.
    На моево нема црвенило ама има како 3 - 4 точкички суви места по ноџињата. Никогаш дерматит не ми спомнале. А не проаѓа.
    Лицето знае да и се вцрвени ретко ама мазно е на допир и брзо се губи.
     
    На Sexybaby86 и eli25 им се допаѓа ова.
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    Нежни се и осетливи
    Еден куп пари дадовме за козметика, дур погодиш што им одговара. Ене ги стојат, ќе се шлакаме ние :D
     
    На emkaemka и Sexybaby86 им се допаѓа ова.