1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атопичен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од lavica-e, 3 март 2014.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Мазно е лиценцето и на моево не е со суви делови.
    Абе и моево нема лишаи многу, по две на рачињата, на ножињата на бутчињата по 3,4 ама штом видат суви делови изгледа одма дерматит пишуваат :(
     
    На Sexybaby86 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  2. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Оф и мојов е со црвен лев образ :doh:
    И нас ни викаат дерматит дека е, ама мене ич не ми личи на дерматитот/лишаите кои ги имаше :?: ОК има повеќе видови, манифестации, ама баш од ништо да не помине баш и ме чуди :|
    Приметив дека се воспалува кога е поактивен, нервозен, од ладно, па и од топло. Сув му е образот ама ништо претерано, онака. Инаку е црвен и како мали брунчиња да има.

    Јас пак читав и се сомневам дека е розацеа, некако на тоа ме асоцира, ама па не знам, викаат таа се појавува претежно во зима, а он е таков од сред лето. Има една крема, ама не сум била во аптека да видам дали е и за бебиња, претпоставувам не е, ама ипак сакам да видам :smirk:

    @Sexybaby86 дај слика од кремите и од двете.. фала.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @emkaemka не сум дома да сликам, еве ги:


    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На BoaVista, TeddyGrey, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.833
    Пол:
    Женски
    Незнам што се, на синчето му се направија како мозолчиња, потпарци, како рапаво му е местото, дерматолог ми рече дека од цицањето му е, дека се поти и ми даде пантенол маст-крема, во прилог слика. Што мислите вие?
     

    Прикачени фајлови:

  5. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Тешко дур се погоди козметика, јас свашта пробав, ама овие најефикасни ми се видоа. Поготово Topicrem, го нема кај нас ама Грција, Србија и Бугарија го има.
     

    Прикачени фајлови:

  6. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Каде ја има и цена?
     
  7. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Во аптеката во Систина ја има, околу 1000 денари мислам дека беше.
     
    На Sexybaby86 и didisi им се допаѓа ова.
  8. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    А другите две од кај нас се?
    Во кои аптеки ги има и што пари се?
    Ако може и состав/декларација да сликнеш.

    И средната која цена е и декларација сликни?

    И кога мачкаш со нив, само кога е активиран дерматитот или и за нега?
    Со што бањаш?
    Фала :$
     
  9. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Ниту една не ми е земена од кај нас, но Mixa i Uriage знам дека ги има во зегин. Мачкам цело време и затоа сум задоволна дека еве се нема активирано воопшто. Бањам со Хипп. За цена околу 1200 ден мислам. 15477293251304670564280889025959.jpg 15477294114784128380459616329047.jpg 15477293251304670564280889025959.jpg
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ti19943

    Ti19943 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Мајки моето е со атопичен дерматит иначе има 5 месеци па сакам да почнам со храна но педијатарот ме советува да почекаме за да не се појави алергија кон некоја храна... Што превземавте за губење на атопичниот дерматит освен креми .. ми рекоа најверојатно е од храната што ја внесувам но неможам да приметам што е ... Не внесувам грав леќа цитруси киви јајца...Совет ве молам?
     
  11. ЕленаАња

    ЕленаАња Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски

    На малата моја и се јави дерматит уште од 2 месеца и од сите креми што ги испробавме највеќе ни помогна јекодерм редовно мачкање секој ден. Со дохрана почнавме на 5 месеци и си јаде се што е препорачано за соодветната возраст. И јас дур беше само на доење избегавав се што викаат дека може да предизвика воспалување али џабе беше црвена по цело тело. Откако почна со дохрана се смири воспаленото сега само на ноџињата и е сува кожичката. Го сменив исто и прашакот со кој и ги перев алиштата и ја бањам 2 до 3 пати неделно со маслена купка и под млаз вода.
     
    На Ti19943 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330
    Dali e mozhno od antibiotik da se pojavi crvenilo na gazeto, kako sitni crveni tochki se?
     
  13. sandrice25

    sandrice25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    хелп! бебето ми има 2 ипол месеца, од кај 2 недели се исфрли матината рече дерматит. Купив мустела стелатопија за 2 дена му обеле лицето мислев има подобрување ама од вчера пак букна црвен во лицето. Имам неколку прашања
    1. Што да јадам, што да избегнувам? Испив да речеме така поише газирано, можно ли е од тоа дека млечни исфрлив скроз.
    2.Смеам ли барем малку кашкавал?
    3.Можно ли е од животно да му се прави вака? Чувам мачка дома а заборавив да и кажам на матичната.
    Само на доење е.
    Фала ви
     
  14. Ti19943

    Ti19943 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    http://pharmanews.mk/shto-e-egzema-atopichen-dermatitis-svetlana-smugrevska/ Ovde imas se objasneto so mozes da jades sto ne i za milenicite bash pishuva..
     
  15. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Rilastil некој користел?
     
  16. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Има специјална крема од еуцерин за дерматит?
     
  17. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Ние го користиме ова за лице и тело. Мене воопшто не ми мириса убаво, ама па кожичката е како свила, а имавме ептен голем проблем со лиценцето.
    Солидна цена, долго трае.
    Јас и за рацете мои го користам зошто ги мијам како блесава по 1000 пати и ми распукува цела кожа на раце . Ептен е хидратантна .

    [​IMG]
     
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.572
    Пол:
    Женски
    А за атопичен дерматит да пробате Биодерма атодерм. Јас имав тестерче од гелчето од само неколку миења рацете ми се измазнија, а ми беа многу суви, рапави, крв ми течеше од нив
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.399
    Пол:
    Женски
    Има цела колекција за атопија, за лице, тело, бањање.
    Еуцерин атопик побарај.
     
    На Maryaaa и didisi им се допаѓа ова.
  20. Шеќерно

    Шеќерно Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво ние имаме 4 месеци, на моето синче на едниот образ му се појави црвенило и кожата му беше сува исто и на едната града имаше малку сува кожа која понекогаш се вцрвуваше. Црвенилото траеше две недели и бидејки кога спиеше се чешаше стануваше се по суво и црвено но од аптека (во германија )земавме eubos крема за сува бебешка кожа и за два дена кожата му стана мека и црвенилото го снема. Но после неколку дена пак се врати не беше како првиот пат но има пак, но разликата е сега што кожата е нежна од кремата но црвенило пак има. Нас навистина ни помогна оваа крема но се додека не се открие причината пак ќе се појавува.

    Бевме кај нашиот педијатар и ни кажа само дека има бебешка егзема дека со текот на времето ќе исчезне и да ставаме сабалје и навечер крема, но јас сум се повеќе загрижена како читам по интернет дека може да се прошири повеќе.
    Сега незнам што да користиме за бањање земав од sebamed за коса и тело гледам некои се задоволни па да видиме како ќе биде :(:(