1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атопичен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од lavica-e, 3 март 2014.

  1. Шеќерно

    Шеќерно Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Од која крема сте најзадоволни за егзема на лице знам дека кај сите различно делува ама пак да се обидам.Моево веќе неколку дена на лицето не му поминува, по ножинјата веќе нема толку скоро и не се познава но лицето никако да се исчисти многу се чеша и се повеке се вцрвенува. Кажете некоја препорака :|
     
  2. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Јас сум од скопје ја има ли тука таа крема?
     
  3. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.859
    Пол:
    Женски
    20дена да се мачка?
    Да не си разбрала погрешно?
    Они и самите кажуваат не повеќе од 7дена, 5-7дена е препораката.
    Јас 5дена мачкав по 2пати и 2дена по еднаш, стакло му се направи кожата, секој нареден пат ако се појавеше и беше загрижувачко и се ширеше, мачкав 1-2дена, по еднаш и се повлекуваше, но и како првиот пат никако не беше.
    И колку е природна кој знае, со оглед на тоа што нема состав и не го кажуваат. Но битно помага!

    Има, во Чаир седи човекот, пиши горе на лупата Скендер ќе ти искочи контактот во мое мислење.

    Еуцерин атопик за лице.
    Сега моментално го мачкам со Ла роше и таа му годи на бебе мое.
     
    На Шеќерно му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.448
    Пол:
    Женски
    И јас Еуцерин Атопи контрол мачкам, а оваа од Скендер кремата 100% има кортикостероиди штом одма поминува, оти само со кортикостероиди можи така да се исчисти за 2 дена.
     
    На Pelargonium и Шеќерно им се допаѓа ова.
  5. Искра 90Ј

    Искра 90Ј Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2018
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    168
    Здраво мајки, со педијатарката констактиравме само преку вибер, додека да одам на кожен ми рече бебе има атопичен дерматит меѓутоа се сомневам и барам помош од вас да ми кажете дали навистина е дерматит. Бебчо чим стане е цел воспален како на сликата, кога ќе се одмори презаспие во тек на ден црвенило се губи, не се чеша воопшто. Докторка ни кажа адвентан да ставаме и од еуцееин да прејдеме на биодерма
     

    Прикачени фајлови:

  6. Pelargonium

    Pelargonium Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2018
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Обавезно консултирај се со дерматолог и види што ќе ти каже.
    И моето бебе почна со вакво благо црвенило за сега да има големи суви лишаи кои многу го чешаат.
     
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.448
    Пол:
    Женски
    Можи и од жешко да му се прават, сепак прво на дерматолог да одите. Од адвантан ќе му помини од едно мачкање
     
  8. ЕленаАња

    ЕленаАња Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Доаѓа сезона на летни одмори, летни прошетки во природа.Па ме интересира каква крема за заштита од сонце користите за вашите бебушки со атописки дерматит?
     
  9. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.859
    Пол:
    Женски
    Никаква крема со заштита не ставав и не планирам да ставам. Го мачкав/ам со Еуцерин атопик и со таа го мачкав и цело лето.
    За на море купив со фактор од Еуцерин ама дали два пати го намачкав, секако у најтоплото во соба беше, на плажа до 11ч и од 17.30ч, одморите беа јуни-септември кога и баш не е толку јако сонцето.
    Секако капче си носи цело време.
     
    На ЕленаАња му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Ништо не мачкав, освен на море кога бевме чат пат ако имаше потреба. Го користев Санденс средството за деца од ДМ со 30 фактор. Две лета без ништо поминавме, само знаев навечер после туширање да го намачкам со алое вера.
     
    На azelea и ЕленаАња им се допаѓа ова.
  11. Mamy.

    Mamy. Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Бебе е скоро 2 месеци, од пред 1 недела на лиценцето му се направи како рапава и сува кожичката, на челото, образите и брадата има само таму и е како лишај. Го капиме со мустела купка, матичната рече да го мачкам со еуцерин. Ве молам за мислење со што да мачкаме дали да земиме еуцерин или мустела кремче за лице
     
  12. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.117
    Пол:
    Женски
    Јас лично бар можам од мое искуство да кажам дека ни еуцерин, ни биодерма, ни мустела не ни помогна. Мојот го бањам со купка на фризи дерм за атопичен и со млекото за тело и успешно е ептен, оти нема никакво чешање и црвенило. :)
     

    Прикачени фајлови:

    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Девојчето мое има егзема,не е многу страшно, има на две-три места црвени точки кои ги третираме со маст. Не користиме лосион, ја мачкам со вазелин и вазелинот и помага да не и пука кожата, но ме интересира за шампон. Каков шампон користите? Барав на гоогле , но не најдов шампон.
    Она нема егзема на главата, но ми е страв да употребам некој обичен шампон за да не настане некој контраефект на кожата на телото.
     
  14. Pelargonium

    Pelargonium Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2018
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Јас го капам со шампонот за сув скалп на еуцерин. Презадоволна сум, му ја исчисти теменицата и плус му ги снема и лишајчињата.
     
    На Troi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Височка

    Височка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Ве молам кој знае да ми каже каде Битола поточно може да ја најдам кремат од Скендер
     
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.448
    Пол:
    Женски
    Еве ти број јави се Ивана се вика жената
    076 969 905 ќе ти кажи кај да ја најдиш, кај Стив Наумов таму некаде е.
     
    На Височка му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Височка

    Височка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Фала
     
  18. Bebuvce86M

    Bebuvce86M Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2018
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Син ми има лишаи на грбчето и едното раче, неколку се,што да мачкам, ве молам за совет од ваше искуство
     
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.448
    Пол:
    Женски
    Најдобро на доктор прво да го однесите, тој ќе ви кажи.
     
    На Bebuvce86M му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Шеќерно

    Шеќерно Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Да ви кажам мое искуство моето синче имаше на нозете,рачињата,градите и лицето.Лицето му се вцрвуваше од чешање пробавме многу креми и случајно ми кажаа да пробам со бекутан бадемов крем бидејки е многу мрсна и го користиме скоро две недели и по телото поминаа повекето но во денот незнам ни јас колку пати му ставав за да биде цело време мрсно. По лицето има уште малку но пред тоа по лицето беше нај критично само со кортикостероидна крема му поминуваше бидејки од чешање и ранички си правеше. После пробување на секакви креми и тоа скапи кои што се за дерматит нас ни помогна бекутан бадемов крем дега сум пресреќна барем не ги земаме кортикостероидните креми :):)
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.