1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атопичен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од lavica-e, 3 март 2014.

  1. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    4 mes e bebeto, od nekoja hrana se vlosuva, na strog rezim sum pa ppcna da se povlekuva ama seuste e loso..da, mustelata ni pomaga momentalno, dali od nea ili od ishranata tek sega deluva neznam...sakam da probam i so probiotici ama neznam dali sega ili na novo pojavuvanje koga ke bide pak loso..
     
  2. Buciki

    Buciki Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    se nadevam ke mu se podobri situacijata. jas primetiv prasokot koga go smeniv pocna da mu se pojavuva. iskreno nieden od pedijatrite ne mi spomna probiotici, mozebi deka bese mesec i pol togas....
     
  3. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Dzabe probiotik majka ako mislis za iminiytetot toj poveke ti e za crevnata flora da i za imunittet. Ama dermatitot ne se leci so probiotik. T.e ne se lei voopsto te se javuva te go snemuva se dodeka deteto odbosno organizmot sam ne si se izbori. Atopicniot e posledica na alergen treba da se bara alergenot da se otstrani drugo nisto ne pomaga. Kremite samo momentalno smiruvaat situacija i po nekoe vreme pak se javuva, treba korenot da se otstrani, a kaj malo bebe toa e nevozmozno zatoa vikaat do tri godini ke go snema sam po sebe dermatitot.
     
    На LadyC и wings им се допаѓа ова.
  4. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Znam, se znam, se zivo procitav ama dusava mi se kine koga go gledam nervozen, crven, suv, nenaspan...imas li nekoj sovet kako da otkrijam na sto od hrana reagira? Sakam da vrakam namirnici nazad edna po edna i da pratam, ako si probala vaka sovetuvaj me nesto :(
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    И моево го дијагностицираа со атопичен дерматит, сега на скоро 8 месеци се појави на лицето црвенило и го чеша. А има на рачињата две херпетиформни лишајчиња, кои му се присутни веќе неколку месеци, но последнава недела се проширија и зголемија. Препорака е Белогент крем за промените на телото, Афлодерм за лицето, Аериус по потреба навечер. А последниве две вечери дете одвај ми заспива, многу се чеша по нозете. Од смирено и мирно бебе стана нервозно и плачливо... душава ме боли кога го гледам таков црвен.
    Се чудам од што може да биде, ништо ново немам воведено последниве десет дена, ни кај него, ни кај мене, а баш сега му се појавија изразени промени. А претходно имаше суви лишаи по целата кожа, кои со Логона лосионот се смирија и сосема се повлекоа.
     
  6. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Чудно на 8 месеци да појави, но можно е.
    Немора да е од храна, размислувај нешто ново во околина дали имате, некаква промена нешто, контакт со домашен миленик, детергент различен.. на крај краева можеби од поленот надвор реагира и се појавува вака како атопичен дерматит. Сложена појава е , може ова на лицето е акутно и ќе пројде, незнам колку е сериозна состојбата ама со кортико е моментално подобрување, испробувај различни емолиенти, мачкај 2 пати дневно, кратко бањање, сечење на 3 дена нокти итн.. сигурно знаеш и сама што се треба.
    Лош сон исто така е вообичаено, секогаш кога сме во лоша фаза детево е кенкаво и лошо спие, навечер дерматитот чеша највеќе.
    Чешањето по нозете ние уште неможеме да го решиме, секое пресоблакање он се драпа по бутовите и цел е гребаници...иде лето незнам како ќе го соблечам, единствено што ми текнало е ракавички да му ставам на 30 степени :(
     
  7. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Мојот најново има на рамото, и тоа големо и го чеша. Малку се смири, па при преслекување веднаш го фаќа, го чеша и пак го воспалува и така во круг не можиме да го излечиме. :(

    Не знам дали во оваа тема прашав, со што ги мачкате за заштита од сонце? Смирено му е лицето сега, се плашам да не му се влоши дерматитот со крем со фактор.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Јас не би мачкала ништо за заштита, што знам. Со првото не мачкав, ни со второво нема.

    @wings, немаме ништо ново воведено ни сменето, тоа е маката. Ниту јас сменив нешто во исхрана, ниту пак нему ново му воведов. Од надвор е можно, не велам не, многу повеќе време поминуваме надвор. За чешањето по нозете не ми спомнувај, детево ко лудо се чеша, и на стомакот исто, а на стомакот сега нема ништо. И на нозете нема додуша, ама пак се чеша.

    Инаку, го носев кај д-р Старова во Мавровка, човекот ми беше асистент на времето на факултет и уште оттогаш ми остави впечаток како спремен доктор, со широки познавања од својата област. Ми кажа дека дерматитот кај моево бебе е ептен граничен случај, не е толку изразен, а ќе помогнат кремите да се излекува акутната состојба, после со емолиенти да се одржува. Емолиентите не лекуваат, само одржуваат за разлика од лековите. Искрено, не планирам многу да менувам, засега ќе се држам до колекцијата на Логона, му одговара, бидејќи лишаите што му се појавија порано целосно му ги исчисти. Докторот ми рече дека до две години би траело ова, после ќе се среди, со самото средување на имунитетот, бидејќи сепак дерматитот е еден вид алергиска реакција. Јас сум со сува кожа, ама вакви лезии сум немала, исто и поголемиот син има сува кожа, ама никогаш не дошло до вакво нешто.
    Овој преглед денеска беше петто или шесто мислење, и тоа го замолив да нè прими преку ред, оти веќе не знаев каде да одам и што чаре да барам, сите доктори ми велеа дека е сува кожа и со масла да мачкам, ќе се среди. А од маслата уште повеќе се воспалуваше. Дали дека не беа со типичен изглед за атопија, само на допир се чувствуваа, па тоа ги бунеше лекарите, не знам. Како и да е, се надевам ќе се среди.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Mackaj so specijalni losioni za atopicen, kako mustela stelatopija bioklin biodrrma, nemoj so logona jas taka se zeznav so taa logona beter mu se napravi kozoceto, ne e nameneta za atopicna koza.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Ама му годи, му ја чисти, не е дека нема ефект. И докторот рече дека може да продолжиме со неа, иако рече и дека може да земеме лосион на Биодерма ако нема Логоната ефект. Сè е до кожата, кај сите е различно.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  11. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Се е индивидуално. И моето е со атопичен, нас само логоната ни го држеше под контрола. Другото се џабе купив. И јас го носев кај Старова, ми остави позитивен впечаток. И тој ми рече да продолжам со логоната затоа што очигледно му одговара и помага. И сега на скоро две години уште знае да има промени по лицето. Кога ке го намачкам со неа му се смируваат.
    Инаку морам да кажам пример од моето внуче пред десет години имаше многу тешка форма на атопик. Буквално крвави рани по лицето. Него само му помогна кремата цвет, а јас еднаш му намачкав на моето на рачето, кога му се воспали лишајот, кога почна да вришти дете. Така да се е индивидуално.
     
    На TheSecret и Annath им се допаѓа ова.
  12. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Да да, различни креми различно делуваат, ако сте ја нашле вистинската држете се до таа, иако сум читала по некое време знае кожата да се засити. Јас веќе 7ма туба Мустела стелатопија купувам, не лечи ама ептен држи влажност и колку може ок сме.
    Се што може да се примени кај дерматитов, секоја нега и совети - се применувам и не е веќе така страшно иако си има периоди кога ќе букне одеднаш па незнам како да помогнам.
    А најтешко ми паѓа мојата исхрана, малтене ништо не јадам а планирам и над година да го дојам па ваљда ќе остане некое кило на мене.

    Туку, дали на рацете што го фаќа сонце кога е по кратки лошо е за дерматитот?
    И што да правиме на море кога ќе отидеме со фактор за сонце? Знам до годинка не се препорачува, ама до вода, до ваму до таму голичко што знам, нема ли да изгори? Бело дете со бела коса имам :D
     
  13. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    И кај нас е дијагностициран атопичен, на 5 месеци, го држиме под контрола само со Веледа, линијата за атопична кожа. И кај нас бебуш е со светла кожа, а дерматолог ни препорача фактор 50 да користиме. Јас сепак не планирам ништо да мачкам до годинка, освен што ќе се пазиме од директно сонце. Читав по групиве на ФБ, има и 2 пробиотици, едниот е Латопик, полски, вториот Панда, австриски, се препорачуваат конкретно за деца со атопична кожа, а може да се купат во Срија, Бугарија. Не сум ги користела, ама ако се влоши состојба планирам да набавам. Ептен сум против кортико, искрено не знам дали е подобро да се почека лишаите сами да се повлечат или да се мачкаат со кортико...
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Кога е во акутна фаза, што преземате за да не се чеша бебето? Моево се чеша ненормално, ми препиша матичната Зиртек сируп да давам. Ама нема нешто ефект, или можеби јас премногу очекувам од еднаш дадено? Дали во таа акутна фаза тече нос и се појавил конјуктивит кај некое од вашите бебиња?
    И дали брунките личат како за ситна сипаница (морбили, рубеола)? Моево сега нема лишаи, туку само брунки. Јас од памет се извадив викендов кога почна многу да се зацрвенува малово, и брунките да се шират по цело тело. И матичната (како и кожниот лекар) кажа дека не е сипаница, туку атопичен дерматит, и препиша адвантан да мачкам.

    Се чудам и преиспитувам од што се случи ова. Ништо ново немав воведено во неговата исхрана, а пред една недела (кога почна сево ова), јас јадев јагоди (само три изедов, ако менува нешто тоа). Различни доктори имаат различно мислење за тоа, едни викаат од јагодите е, други викаат не е. Јас имам склоност кон егзем на рацете,, веројатно нешто од мене наследил, а мм како мал имал реакција на јагоди. Ме чуди тоа што кулминацијата на брунките беше викендов, а не јадев ништо што би било проблематично, ниту пак нему му дадов.

    Како што читам, обично млекото и млечните производи даваат вакви реакции, ама детево немаше никакви реакции кога пробав со адаптирано млеко пред 4 месеци, исто и кисело млеко имам воведено на почетокот на 7 месец, немаше ништо. Баш деновите кога се нафрла, немаше ништо млечно јадено.
     
  15. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Може сега почнал да реагира, така одеднаш настапува дерматитот.
    Пробај без АД или смени со хипоалергено и исфрли ги воведените млечни производи и јајце. Околу 2 недели треба за да има подобрување, мада и покрај се немора да значи дека ќе го најдете тригерот, зезнато е.
    Изгледа кај вас е моментално баш лоша состојба, ние таа ја имавме на 2 и пол-3 месеци кога незнаеше да се чеша па ја издржавме и од тогаш сме подобри..
    Мачкај кортико привремено , да не дојде до рани
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Не давам млеко, никакво, ни ад не ми го прифаќаше, па не форсирав. А повеќе од две недели не сум му дала ништо млечно, само еднаш путер ставив во зеленчукот. А претходно секој ден му нудев кисело млеко. Жолчка последно дадов викендот пред да се исфрли, оттогаш не сум дала. Ќе видам, да се повлече осипот, па ќе внимавам дали ќе се појавува кога ќе давам нешто конкретно.
    Покрај адвантан, го зедов и мелемот од Скендер, па ќе мачкам, детево ептен е нервозно. Денес фала Богу помалку се чеша, а брунките не се толку црвени, на места е повлечено. Па ќе видиме.
    Знам дека не е страшно колку што изгледа, ама колку чиста кожа имаше, се исфрли буквално преку ноќ :(
     
  17. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    За мајките кои се соочуваат со тоа страшно е :) поготово што трае, трае и трае...и што неможеш да сфатиш од што е.
    Мелемот на скендер сигурно ќе ви помогне иако и тој викаат дека е со кортико ама тоа е...сега за сега бар да се смири најлошо е ако почне да пука кожата и лимфа да тече па корупки па рани па не дај боже на ова и инфекција се лепи. Со лесно ајде :hug:
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Кај моето на 3-4 месеци беше таква состојбата, образите и челото со ситни поврзани, дури како голем оток изгледаше. Тогаш во моментот за чешањето и за смирување ни ја препорача педијатарот А- дерма exomega кремата, имаше ефект, за по неколку месеци ко се појави пак, да не делува воопшто. Од тогаш спасот ни е blue cap кремчето и од состојба на рана му ги заздравува егземите.
     
    На TheSecret и Annath им се допаѓа ова.
  19. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    http://www.beautyshop.com.mk/article/Egzema-Atopic-Dermatitis-prichini-simptomi-i-tretman
    4. Предизвикувач на егземни напади може да бидат: животната средина, одредени надразнувачи или алергени; различни супстанции како сапуни, парфеми или хемикалии; алергии на храна; начин на живот- стрес; промени во температурата или влажноста на воздухот.
     
    Последна измена од модератор: 17 мај 2017
  20. tarantula

    tarantula Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.280
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki dali se imate sretnato atopicen dermatit kaj vasite malecki?
    Moevo e so tie crvwno fleki na meseto i ppd vratceto kade i e nakloso ibnajmnogu se ceska.. Vo sred spienje sw cesa i voznemiren e preku den.
    Raspametena sum...Pedijatarot samo krema atodeema ni dade ama nw vetuva.
    Ve molam za sovet