1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атопичен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од lavica-e, 3 март 2014.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.834
    Пол:
    Женски
    Bioderma atoderm (y)
     
  2. Maslany

    Maslany Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2016
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Да, никој не знае што содржи ама имам слушнато дека доктори од Систина ја препорачувале, башка луѓето тврдат дека е на природна база.
    Мене веќе не ми беше битно што содржи, не можев да ја гледам таква, а и онака мачкав кортико, па подобро ова отколку тоа. Кремава не остава траги на кожата како кортико, ете некаков доказ можда дека не е тоа.
     
    На Sani.Z и lackygirl им се допаѓа ова.
  3. Sani.Z

    Sani.Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    12
    Фала многу за споделеното искуство ❤️
     
    На Maslany му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sani.Z

    Sani.Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    12
    Мајки со кој прашок ја перете бебешкат облека ?
     
  5. Deniell

    Deniell Нов член

    Се зачлени на:
    4 јули 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски

    МЕЛЕМОТ НА СКЕНДЕР Е ИСПИТАН НА ФАРМАЦЕВТСКИ ФАКУЛТЕТ И СОДРЖИ ВИСОКО ПОТЕНТНО КОРТИКО, ТОА ЗНАЧИ ДЕКА СОДРЖИ ПОЈАКО КОТРИКО ОД АДВАНТАН, АФЛОДЕРМ И СЛИЧНИ КРЕМИ.. ДЕРМАТОЛОЗИТЕ ОД КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР ГО ДОЗВОЛУВААТ ЗА УПОТРЕБА САМО КАЈ НАЈТЕШКИ ДИЈАГНОЗИ И ПОД НАДЗОР НА ДЕРМАТОЛОГ. ИСТО ТАКА, КОГА СЕ КОРИСТИ КОРТИКО, НЕ СЕ ИЗЛОЖУВА ДЕТЕТО НА СОНЦЕ. ЖАЛНО Е ШТО СКЕНДЕР ЛАЖЕ ДЕКА Е НА ПРИРОДНА ОСНОВА. МОЕТО ДЕТЕ ИМА ДИСКОЛОРАЦИЈА НА КОЖАТА ОД ТОЈ МЕЛЕМ.
     
    На Pelargonium и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  6. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Таа дисколорација не се прави секаде каде што детето претходно имало егзем? Мојата мала пример има на бутот, тоа не сум го ни мачкала со кортико а пак има бела флека.
    Друго ако е најјак кортико од сите други креми зошто мене не ми помогна за егземата додека други креми да?
    Овоа само прашања, гледам доста знаеш.
     
  7. Sani.Z

    Sani.Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    12
    Од која крема ви помогна на вас?
     
  8. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Јас користам лично за мене Бутавате, сега е сменета во Дермавате.
    За малата користам колекција на Биодерма, а ако е воспалено Травадерм.Ама сум ставала и од мелемот немало нешто посебен ефект да исчезне егземата.
     
  9. Sani.Z

    Sani.Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    12
    Мајки со кој прашок ја перете бебешкат облека ?
     
  10. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Пак се вратив на Персил. Виoлета ми беше oк, нo ме ми вадеше флеки.
     
    На Sani.Z му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Избегнувајте омекнувачи за алишта и тешки прашоци, во грин мастер има органски производи за перење на бебешки алишта.
     
  12. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    За по дома чим и е пресува кожата мачкај ја со @pchelinmelem, но тој е без заштитен фактор на природна база е масен е и смирува секаков вид кожни процеси. Со утринско и вечерно мачкање за брзо ќе забележиш позитивна промена врз кожата.
     
    На Mia Fuentes му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Toa сакав да пишам и јас- кортикостероидни креми се користат само со контрола од дерматолог, тој ќе ви каже дали треба да се користи, колку долго да мачкате и во кој период од годината. Кортико кремите се фотосензитивни и на лето не се користат па дури и на зима ако знаете дека ќе бидете изложени на сонце. Ќе ви направат флеки на кожата. Лековите со кортико докторите ги викаат меч со две острици- едно лечат ама за друго штетат. И кремата неможе да се користи долго време...Истотака пазете ако има АХА или овошни киселини во кремата, тие на лето исто треба да се избегнуваат од истата причина- фотосензитивни се и тие.
     
    На Deniell и Pelargonium им се допаѓа ова.
  14. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    Гледам доста е дискутирано за мелемот на скендер овде.
    Прво не ми е јасно како може ако стварно содржи високо кортико да не е казнет за тоа, затоа што му се јавив да го прашам колку долго може да го користам и ми рече неограничено, демек се е природно. Ако навистина содржи кортико тоа е страшно според мене да се дозволува да се продава сеуште.
    Малата има една егзема на грбот, никако не и поминува, пробав многу креми но никаков ефект. Земав и од мелемот, се смири брзо исто како кортико кремите, ставав една недела, но по една недела, полека пак и се враќа. Незнам дали требаше да мачкам додека скроз не исчезне црвенилото. Навистина не сум паметена. Ја имам носено на кожни лекари но од никој совет не поминало.
    Вие колку долго сте го користеле мелемот од скендер и дали за брзо се враќал егземот?
     
  15. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Пред некое време и се појави на малата после долг период на меше, кај пелените што и стоат. Исто намачкав со мелемот ама после некое време пак се појави. Работата е што има причина зошто се појавува, нешто го предизвикува. Мора да пронајдеш што и смета.
     
    На paleska3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    @BabyT Знам дека тоа е клучно, но многу е тешко да се најде главниот причинител. Кај твоето откри ли од што се јавува?
     
  17. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Да од кога престанав да ја доам се исчисти скроз, затоа што јас внесував млечно, а она беше алергична па се појавуваше дерматитот. Пред некое време почнав да и давам мали залчиња млечно чоколадо или монте и пак и се појави. Сега веќе 1недела не давам и и се исчисти.
     
    На paleska3 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    Уфф колку е мачно тоа постојано да внимаваш. Барем знаеш од што е, се надевам ќе ја надмине алергијата со возраста.


    Јас кога доев некој период не јадев млечно и јајца, но немаше ефект, кога почнав да и давам млечно не се зголеми нешто повеќе и затоа си заклучив дека не е до тоа, но сепак треба да одиме на алерго тест.
     
  19. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Може да е и од нешто друго, немора да е од храна.
    Прашок, омекнувач, материјали, купка. По ред се да смениш и меѓу секоја промена да имаш некој период за да видиш дали ќе има промена.
     
  20. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    6.151
    Пол:
    Женски
    @BabyT* на алерго тест ви покажа дека е алергична на лактоза ?
    Јас направив на бебе (преку крв) заради дерматитов. Ептен се воспалуваше. На тестов излезе алергија на:
    - лактоза
    - казеин и протеин (во млеко)
    - млеко
    - мачка
    - камилица
    Највисок процент е на првите 3. Мојов пие АД. И го обожава. Не знам како би му го тргнала. Можеби замена со ХА формулите. Секако ќе се консултирам со педијатар што да направам. Не знам ни колку се веродостојни резултатите на оваа возраст. Бебе има 11 месеци инаку.
    Докторка ме советуваше да направам дополнителни анализи (преку кожа). Којзнае која траума ќе му ја направам на бебе :/
    Прашањето ми беше, како внесувате млечно сега?