1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атопичен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од lavica-e, 3 март 2014.

  1. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Првин поретко бањање со средства. Гледај земи некоја маслена купка со пх 5.5,максимум 2 пати неделно бањање. Ние користиме на Uriage.
    Хигиена на газе,превои на врат и раце секојдневно,е сега ако многу се поти со водичка почесто но да не седи во коритце полно со вода за да не се пресушува кожата. Многу битно-да не се претоплува ни со облекување ни да се шета на топло,внимавај на прашина,домашни миленици ако имате можеби е алергиска реакција,и секако доколку го доиш внимавај извесен период не внесувај кравјо млеко и преработки кои содржат кравји протеин па ако има подобрување најверојатно му е нетолеранција на казеин.
    Најчесто атопичен дерматит е алергиска реакција на кожата а скапи креми го маскираат проблемот за жал но не го решаваат..
    Нам најмногу ни помогна мелемот на Скендер Хоџа (бев скептик ама што све не пробав и ова го реши проблемот за 3-4 дена.. од тогаш не е многу букнат па некако оддржуваме со гореспоменатите работи)
     
    На tarantula му/ѝ се допаѓа ова.
  2. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Каде може дс се набави тој мелем? Претпоставувам го прави некој човек? Го нема во аптека..
     
  3. tarantula

    tarantula Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.280
    Пол:
    Женски
    Ke moze da mi kazste kontakt od taa doktorka vo l.poraka?Blagodaram
     
    Последна измена: 6 јуни 2017
  4. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Во ЛП ти го пратив бројот да не излезе дека рекламирам тука :|
     
    На tarantula и victoria им се допаѓа ова.
  5. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Уф,одамна беше,сум го избришала.
    Прогуглав колку толку да ти помогнам.
    02-3131-386,всушност тоа е стоматолошка ординација Пикасо,а дерматологот е во истите простории.Во Аеродром,позади Веро.
    П.С.Затворена си за лп,па затоа ти пишав овде.
     
  6. letters

    letters Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2014
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    560
    Сакам да ја споделам мојата мака иако се двоумев за да не излезе реклама. Моето бебенце има 6 месеци и во последниве два три дена јас конечно видов како изгледа неговото лиценце.На два месеца му беше дијагностициран атопичен дерматит.Нема кај не одевме сестина ремедика локални кожни лекари.Немаше фајде целото лиценце и вратчето му беше покриено со брунки и лиши. Имаше и на лактовите на рацете и на колениците. Се чешаше многу имаше периоди кога крв си пушташе од раните. Кога ко шетав се загледуваа во него луѓето си чиниш шуга има и сите ме прашуваа што е ова зошто ништо не превземате....си мислиш ние сме криви.Од кремите нема што не пробав мустела еуцерини блу кап а дерма витамински обични имаше периоди ништо не клавав па кокосово масло па рибино па вазелин...плус за во водичката за капење му ставав. Се што чув и се што ме советуваа лекари се пробав. А на дохрана сме не го дојам па од мене да му пренесував нешто преку храната.Со саати седев пред ком и читав по форуми сите искуства си ги пишував во тетратка. Ке чујам за некој крем па истражувај го па дали има кортико итн...Дома перев и наши и негови алишта со антиалерген детергент на Фрош. 320 ден 1 литро е. Без омекнувачи на 90степени со пеглање обавезно. Ништо немаше фајде. Кога најмногу му беше воспалено ми дадоа канестен маст да го мачкам и афлодерм преку ден само три пати. МУ се затсмири неколку дена лиценцето и потоа пак исто.Го соблакав најлетно што се може. На крајот му ставив од мелемот на скендер хоџа. Овде се научив за човекот ама скептик бев дека нема состојки да видам од што е направен кремот. По долги размислувања и се одлучивме да го земеме кремот. 400 ден е за три дена веќе има видни резултати. Ги молев да ми потврдат дали имат вонатре ставено кортико или не. Ме убедуваа дека нема. Сега не му ставм веќе. Може уште вечер за да дисчезнат скрос и толку. Не можам да си ги изнагледам бебулево го стискам го гмечам цел ден верувајте птресреќна сум
     
    На Rtulka, tarantula, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Skender e zakon, nema nisto podobro od toj melem i nas ne spasi toj iako nemavme do tolku izrazen dermatit. Inaku rece ne go dois pa zatoa ne se somnevas na alergija, samo na adaptitano e? Mozno e i da e alergicen na adaptiranoto, t.e na mlecen protein pa zatoa e i dermatitot, mislam najdobro e sepak da napravite alergotest za mleko. Atopicniot ne se javuva bez pricina sigurno nesto mu smeta, da kremot na skender e nezamenliv no ne e resenie najcesto pak se vraka dermatitot se dur ne se najde predizvikuvacot t.e alergenot
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    И јас сум од задоволните од кремот од Скендер Хоџа. Кај моето исто дијагностицираа атопичен дерматит, а се исфрли на 7 месеци некаде, претходно само сува кожа имаше, која бурно реагираше кога го мачкав со масло на телото. Со две мачкања од мелемот на Скендер се исчисти.
    Причина уште не најдов. На ад млеко, кисело млеко и јајце не реагира, не реагира воопшто на ништо од храна. Сега ми беше болничко, па како да има пак лишаи под пазувите и на лактите, ама тоа веројатно е од температурата што го држеше 3 дена.
     
  9. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мамии веке што ли не пробавмее кај ли не го носевме и никако да помине..Цело грбче му е лом и стомакот но не толку..Рани живи и крв има на некои..Кога го мачкав и уживаше но од вчера а го допрам право плаче..Препорачајте навистина добар лекар не сум од ск но ако треба и ке го носам
     
  10. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Денес ја купив маслената купка од а дерма, ексомега линијата.. Ќе го бањам бебево само со ова и нема да мачкам ништо после.. Па ќе видиме...
    20170610_190110.jpg
    20170610_140457.jpg
     
  11. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Претпазливо со Адермата... На мојот бебуш му се влоши состојбата од кремата во туба! Неверојатно но така беше... а пишува на неа дека е за екстра осетлива кожа и сл. И јас пак после некое време реков ај да пробам пак-повторно букна детето 5 минути по ставање се вцрви абе ќе си залепев шамар(facepalm)

    Пробајте со хипоалергена формула... И мојот бебуш е на АД,кога се сомневавме дека дерматитот му е од алергија на кравји протеин испи две кутии хипоалерген аптамил... Кожата му се исчисти но тоа го препишав делумно и на други превземени мерки (го рассоблеков,кучето привремено го дадовме на чување,земав маслена купка и мелем од скендер хоџа)
    Но дигестивниот систем не му реагираше убаво па го вратив на обичен Аптамил... Се додека не се интензивира дерматитот ќе тераме вака,а ако стане полошо најверојатно ќе пробаме друго хипоалергено млеко (хип или хумана)
     
    Последна измена од модератор: 11 јуни 2017
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  12. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за советот..ќе внимавам.. Ако има некаква реакција ќе знам од што е.. Мора да пробам, за да го решиме проблемот.. Вие од што бевте подобри? Ум немам..
    За првото, користев с дерма линија прималба, плавата на лицето.. Му се исчистија.. Нп когс е многу ладно и многу жешко пак му се појавуваат.. Неприметно, но јас знам.. На допир сеќавам..
     
    Последна измена: 10 јуни 2017
  13. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Акутна состојба ни помина само од мелемот на Скендер Хоџа. И купка Uriage Xemose. За оддржување по бањање го мачкам или со крем Логона или со Биодерма превентивна
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tarantula

    tarantula Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.280
    Пол:
    Женски
    Pred da pocnes da go mackas,ne mu namacka samo malku od kremara na zglobot kolku da vidis dali bi imalo reakcija?
    Jas kolku sto sfativ taa krema vo sostavot ima oves(ako dobro pamtam) i radi toa kaj nekoi pravi burna reakcija...
     
  15. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Точно,има овес може да е тоа.. на нормална кожа не реагираше,но на сувите делови -да..
     
  16. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    mora da go mackas, ne e bas maslena, ustvari ne e voopato neznam zosto maslena jabkrstile. ama super e adermata, jas so ovaa go banjan i so kremata aderma go mackam do sega najdobra kolekcija sto sum ja koristela eve so meseci e cist masala da ne go urocam
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  17. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Синоќа го измив само со неа.. Не намачкав ништо.. Да видам како ќе ја поднесе па ќе го земам и јас или млекото или кремата.. Вие што имате точно? Што е подобро? Исто оваа зелена колекција ексомега?
     
  18. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Имаш пробано Белодерм?
    Мислам дека е кортико,ама на нас раните веќе ни ги нема и тоа е најбитно на крај.Раните му беа со крв и гној дури,и на крај овој крем го спаси.Неможеше на газето да си седи.
     
  19. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Се имам пробано и белодерм,афлодерм,адвантан и многу други..Бидејки сите се кортико само една недела ми дозволуваат за та една недела се чисте но потоа пак исто @MamacitaBuena
     
  20. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Добар лекар ќе ти каже дека треба продолжено лечење за да не се врати.Јас треба да го мачкам десет дена,и белезите да ги снема за да не се повтори пак.Денес ни е 4ти ден и веќе се само белези ама ќе продолжам.
    Ако сепак не ти помагаат земи го мелемот за кој што кажуваат погоре,или оди кај дерматолог Нина во Дебар Маало Скопје,таа е најпозната во Мк колку што знам би требало да ти помогне.