1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атопичен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од lavica-e, 3 март 2014.

  1. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Мајки имам Мустела Стелатопиа ја зедов но дури потоа прочитав во упатството дека не се нанесува на рани.Џабе фрлени пари,ја давам упола цена на која и треба,920 денари ја купив.Не е воопшто отворена,само кутијата ја фрлив.
     
  2. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Зачувај ја, ќе дојде период само на сува и црвена кожа без рани па тогаш ќе ја упптребиш, за одржување влажност и мека кожа е одлична
     
    На victoria, Grungie и MamacitaBuena им се допаѓа ова.
  3. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    @MamacitaBuena Се согласувам,задржи ја ќе ти се најде. Јас сега почнав со неа,па ќе пишам искуство за 3 недели...
     
    На MamacitaBuena и tarantula им се допаѓа ова.
  4. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Еве имам пишано текст на оваа тема па можеби ќе ви помогне нешто од ова (пишувам и од лично искуство со внучето така што знам низ што поминувате), а инаку кај него најефективна се покажа кремата Ексомега на адерма околу 1100-1200ден е од Еурофарм ја купува сестра ми, немав време да ги читам претходните коментари можеби некој исто ја посочил кремата, но морам да кажам дека од неа веднаш имаше резултати, а претходно од мустелата-не, пробавме и на бодерма атодермн мислам беше-ама сепак ексомегата беше најдобра, но мислам дека секој треба да проба повеќе креми мислам дека секоја состојба е различна и различна крема може да одговара за различно дете и искрем совет ако не е застрашувачки лоша состојбата стојте подалеку од кортикостероиди- повеќе штетат отколку што користат
    http://dietklubnutrika.blogspot.mk/2017/06/blog-post_7.html
     
    На Grungie и victoria им се допаѓа ова.
  5. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Веке недела дена не јадам млечни производи но состојбата иста дури и се влошува..Веке незнам ни што да правам и што да ставам..И мустела и логона и биодерма и што ли уште нема ставено..Адвантан, белогент,канестен и многу други..И еве недела дена не јадам млечни производи а ниту пак мачкам нешто..Велам ајде стига креми може и од нив да е но не навистина незнам мајки каде да одам што да му ставам..Греота е се мачи многу целиот е рани рани по стомакот рацете и грбот..Ве молам совет помагајте навистина ми е потребен
     
  6. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Јас имав атопичен и мене ми се смири од белогент. А дали проба Еуцерин за атопичен дерматит?
     
  7. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Да и со еуцерин и масло и еуцерин црвена линија и еден друг пак на еуцерин..Се што слушнав и се што ми рекоа докторите ставив но никаков ефект
     
  8. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Еве ги овие сите што се за дерматит. Незнам од кој сте користеле, ама доста ги фалат дека поминувало. Сепак секоја кожа не е иста, на секој различно му делува. А нели ти препорачаа нешто на природна база? 20170620_213331.jpg
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  9. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    А проба ли со Блу кап, на база на цинк?
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  10. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Малата паковка кремот го имам користено второто и последниот крем..Само предпоследното ме го имам користено..Последно бев во Гевгелија кај Борис Хаџи-Николов и тој рече дека е многу влошено и дека мора кортико..Ми даде бетаметазон но не да ставам секој ден туку на секој 3 ден..Но фајде никакво..Сепак ти благодарам на одвоеното време
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @pilenka не не сум каде можам да го најдам..?
     
  12. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Јас со големата имав многу мака со дерматитот до минатата година, ама веќе порасна па и се повлекува сама од себе. Само таа крема најмногу ни помогнала и нема кортико во неа. Во Зегин барај ја Blue cup. Ако можеш и пиши ни како ви делува, баш ме интересира.
     
    На victoria и blessed.an им се допаѓа ова.
  13. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Во ред ке ја побарам утре..И керка ми имаше но не толку..Кај него е грозно кога ке погледнеш
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Да не ти давам лажна надеж, ама од првото мачкање ќе приметиш подобрување. Барем кај нас така се покажа, а ни кортико не делуваше.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  15. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Кај нас кортико делува ама додека мачкам штом престанам иста песна..А неможе се да мачкам штетно е
     
  16. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Да ви се придружам во темава :( веќе некое време на детево му се појавија како лишаи на кожичката ама денес буквално збуфна цел црвени флеки од памет се извадив. Матичната не ми работеше, па правец Ремедика. Ни кажаа атопочен дерматит и докторката рече 2-3 дена афлодерм и колекција Биодерма. Ја прашав од што може да биде предизвикано,рече има многу фактори :^) стварно не сфаќам од што е испровоцирано,единствено на што се сомневам е топлово(facepalm)
     
    На tarantula му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Атопичен дерматит е пред сè состојба на сува кожа со склоност кон создавање на егземи кои чешаат, па дури и рани како екстремна форма. Вообичаено е наследно, ама не се манифестира кај сите исто (јас имам сува кожа, син ми има дерматит). Во акутна фаза помагаат медикаменти од групата на кортикостероиди, а кога ќе се повлечат егземите, се одржува влажноста на кожата со соодветни купки и креми.
    Причини за тоа може да има многу - алергени во храната (млеко и млечни производи, јатки, јагоди, домати, малини, капини, праски, јајце...), алергени на облеката (прашоци за перење, омекнувачи), креми и лосиони за тело кои се со растителни екстракти, или купки за бањање кои премногу ја сушат кожата, а може да биде и од надворешни фактори. Јас кај син ми уште не сум открила од што е, а под сомнеж се јагодите, бидејќи јас јадев дента кога му се појави црвенило и флеки.
    Припази на твојата исхрана, исфрли млеко и млечни производи, внимавај со алергените овошки и зеленчуци, па ќе видиш. Ако нема подобрување, види со прашокот за перење или прекини со омекнувач ако користиш.
     
    На TheSecret, victoria и majavel1 им се допаѓа ова.
  18. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу на опширниот одговор. Конкретно и јас имам сува кожа, а и јадам се она што го наброја во алергени па ке исклучувам постепено по некој производ и ке следам. Неговата кожичката му е сува уште од раѓање, го мачкам после бањкање обавезно гледам да не биде кожата сува ама еве и козметика ке сменам може хип не му одговара. Како и да е ке земеме на биодерма и ке видиме. Фала уште еднаш на одговорот се надевам ке ја најдеме причината зошто греотка се стварно :(
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  19. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    син ми го малтретирав на 100 доктори и креми , последно од пријателка ми се кажа блу кап од зегин 850 денари и во лицето е како стакло презадоволна сум го препорачувам од цело срце
     
  20. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Proba li so skender? Taa sigurno ke pomogne veruvaj