1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Атопичен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од lavica-e, 3 март 2014.

  1. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој која докторка почнала да работи со Старова во Мавровка исто?
     
  2. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Да споделам супер ми се виде прашаков и таа во белина баш ми кажа го зимале доста за егзема алергии дека позитивно искуство имале. Сега некој ми пиша дека не вадел баш флеки ама баш ќе видиме
     
  3. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Девојки дали воопшто и со кој бренд ги мачкате со фактор децата со егзема? По препораки нели се да се избегнува секако сонце со капчиња наоблечени ама пак на лице во количка вртк сучи ги фаќа некако…
     
  4. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Јас накратко да пишам.​
    Се справуваме и ние со егзема на бутовите и можам да кажам успешно. Пробав со кремата на Ла Роше липикар, не видов некое подобрување. Сменив козметика од хип преминав на зиаја масло за капење и три пати на ден мачкам павловичева, поточно на галафарм кремата што е, розевата. И се гледа крајот. Иначе не можеше да спие од чешање.​
     
    На VirgoStar му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.776
    Допаѓања:
    7.037
    Пол:
    Женски
    И јас да споделам.
    Моментално сме на мустела стелатопиа и дерматитот се повлече.
    Чат пат знае да се почеша на вратот и малце да се појави црвенко и после го нема, ништо страшно. На другите места скроз го нема.
    Што влијаеше не знам. Дали што сменив детергент, сега користам фрош.
    Дали дека се обидувам да видам која намирница и смета, се сомневам во јајце и не јадам(може грешка сум).
    Или што почнав само еднаш дневно да мачкам. Претходно мачкав по 2 пати некогаш и 3 и повеќе се чешаше.
    Се надевам нема да ја урочам и нема да и се врати.
     
    На Freckles. и VirgoStar им се допаѓа ова.
  6. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Супер ајде само да тера така. И јас се сомневам во јајце и млечно праам рестрикции ќе видиме ама кај нас не е скрос повлечено.. џемпери сксфандери се тргнав и јас сменив прашок па да се надеваме на подобро :wasntme: а читав доста мрсно ставаат за надвор за ветер и сувост да не пробал некој јекоферм да мачка :^)
     
    На Freckles. и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  7. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.776
    Допаѓања:
    7.037
    Пол:
    Женски
    Ја се надевам нема да и се врати. Пошто со дерматитот ништо не се знае. Гревче беше кога се чешаше.
     
    На Freckles. му/ѝ се допаѓа ова.
  8. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    4.890
    Какви совети добивте од доктори во врска со исхрана? Ви препорачаа ли некои намирници да не ги давате на бебуши? Ние имаме препорака да не давам јајце и кравји производи до година иако нема докажана алергија. Дерматитот е целосно ставен во мирување, користев биодерма мислена купка и ла рош и не би можела да утврдам од што се појави. Воведував намирници наново и немаше никаква реакција на ништо.
     
    На Freckles., jelo и VirgoStar им се допаѓа ова.
  9. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Искрено нас ништо конкретно и баш и јас се прашував што да воведам ново што не да не се вцрви уште толку. Мене ми рекоа јас да припазам што јадам дека сме на доење, али од снаа ми знам педијатар и кажа покасно да воведува млечно и јајаца ради дерматит ама кај нив е екстремен случај. И јас читав што се не Може да е од сув воздух дома сува осетлива кожа, од храна некој тригер да буфне од промена на материјали џемпери јакни скафандери.. ветер :whew:
     
    На Freckles. му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.124
    Пол:
    Женски
    Цитрусни овошја, млеко и какао да не даваме до годинка, исто и кај нас е во мирување знае од време на време да се појави на рачето ама од се што пробав блу кап ми се виде како нај ефикасна.
     
    На VirgoStar и le.soleil им се допаѓа ова.
  11. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    А Blu cap по шема се користи има кортико или како ја ставате по препорака на дерматолог?
     
  12. Ani93

    Ani93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2021
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.124
    Пол:
    Женски
    Не содржи кортико, 2 пати на ден ја ставам само ако има индикација, по препорака на педијатар од клиника ја земав, бидејќи претходно имав пробано: веледа дерма, биодерма цицабио и еуцерин атопи и од нитуедна не видов значаен резултат..
     
    На VirgoStar му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Син ми имаше баш влошена состојба минатото лето и не ми спомнаа ништо за храна. Ми рече да го бањам со купка од Биодерма и да го мачкам со млеко од иста линија. За брзо време се повлече и до ден денес не се појави.
     
    На VirgoStar му/ѝ се допаѓа ова.
  14. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    4.890
    Јас се нервирам со ова докторите. 4 докторки 4 различни препораки ми дадоа. 1 давање само вода и лимон за дохрана (facepalm), 2 забрана да јаде све од алергени, 3 забрана за било какви млечни производи 4 само јајце после година да дадам друго да си јаде. И не сум паметна што да правам. Најмногу ми е за млечните, сакам да давам зашто ми се отвараат милион нови комбинации за јадење, ама од друга страна кога рекле веќе да не давам, шубе ми е.
     
    На VirgoStar му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Јас само додека е активен избегнувам цитрус и бањам на 3 дена и тоа е тоа. Никој до сега не ми рекол да не и давам ова или она. Ако е ставен под мирување нема што да не јаде детето или пие.
     
    На le.soleil и VirgoStar им се допаѓа ова.
  16. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно истово ми се потврди и мене мнову различни и поделени мислења…али највеќе беше муабетот дур е активен дерматит ако е во мирување мислам нема никаков проблем за млечно.. нз не сум вовела уште ни јас не сум паметна истражувам ама пак одлуката ќе падне на нас индивидуално според козата на бебушки :wasntme::)
     
    На Ani93 и le.soleil им се допаѓа ова.
  17. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.163
    Допаѓања:
    5.154
    Пол:
    Женски
    Мајка како ја користиш елидел?
    Мене педијатар исто ми ја препорача.
    Само на засегнатите места, колку пати дневно и колкав период?
    Ја има низ аптеки?
    Вие што мака имавте?

    *а што состав е? Која е улогата ако е емолиент или не?
     
  18. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.526
    Допаѓања:
    3.925
    Елидел препишува кожен и се користи долго и по шема, отидете на кожен не на педијатар. Јас за мене ја имам користено пред бременост, откако цела година се мачев, на крај ми ја даде, прво со кортико да се смири па после елиделот месец два сигурно. Сега пак ми се појави, ама дојам и 5 месеци се мачев и молев да не речам за терапија, па ми рече ај еднаш на ден доиш и мала ти е површината земи го елиделот. Кога пишав на педијатарот ми рече јака крема е да го тргнам доењето. Не дека не го даваат на деца ама процени колку тоа мора. Не сакав да прекинам со доење и реков ќе се чешам уште некој месец и после 3 години биодерми, ла рош, еуцерини, ставив глупава обична глицеринска крема и ми помина. :D
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.163
    Допаѓања:
    5.154
    Пол:
    Женски
    фала мама.
     
  20. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Ај дајте ми памет...бањам со еуцерин маслената, биодерма мачкам лосион за атипилна кожна, пробано со еуцерин кремата, веледа, ла рош, ништо не помага напротив се шири.
    Има и на др раче, чат пат по меше и едно мало кругче кај окцето.
    Со што друго да пробам?
     

    Прикачени фајлови: