1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аура козметика

Дискусија во 'Лице' започната од baby-star, 19 ноември 2013.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    289 денари си, пренеси му на твојот паричник
     
    На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Може и јас од Дедо Мраз да се почастам едно карминче и едно руменило.:wasntme: Гледам ги фалите. Ова перливе што ги имам веќе којзнае од кога ми се, и фирма на нив и се' е избледено, а никогаш не ми притребало ни па ми текнало да ги сменам. :D

    Викате стојат руменилава, а?:?:
     
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Руменилата се преубави, јас имам едно на кое не му го памтам бројот, мислсм дека беше под името Honeymoon honey - нешто така. Преубаво е, а другите нијанси (освен deep wine) не ми се баш по вкус. За таа цена се и повеќе од одлични. Многу сум изненадена од квалитетот и изборот од козметикава, не очекував толку, ги сметав за многу, многу полоши.
     
    Последна измена: 11 јануари 2015
    На Nausicaa и Doozy им се допаѓа ова.
  4. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    А дали некоја ги користела хајлајтерите? Има две верзии [​IMG][​IMG] не можам да се одлучам која да ја купам. Цената е околу 200 денари мислам.
     
    На d.Darla му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Јас. :)
    Го имам посветлиот, тој од десно и одличен ми е. За преку ден е многу светкав, а и не користам толку многу шминка за да го вметнам и да изгледа убаво, но навечер ми е супер за над руменилото. Другиот мене ми беше премногу нападен, многу сум светла за да си дозволам толку голем контраст, но можеби тебе повеќе ќе ти се допадне. Јас повторно без двоумење би го одбрала посветлиов. :)
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.227
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    @sesilija Јас го користам бронзениот хајлајтер, има дискретни светки и многу убаво ги истакнува јаболчниците, баш дава Џеј Ло шмек.Јас го препорачувам бронзениот, ама повеќе е за вечерна шминка оти за преку ден е премногу гламурозен.
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Осеќам дека на крај ќе ги купам и двата, само не знам од кој прво да почнам:D.

    Инаку на темата, јас одамна користам нивни производи, уште кога не им беше толку развиена дистрибутивната мрежа во Мк. Тогаш најчесто без застапени лаковите за зацврстување на ноктите и моливчињата за очи и усни, па постепено почнаа да го зголемуваат асортиманот.
    Од лакот за зацврстување во јоргован боја кутивче бев презадоволна, ноктите не се кршеа, а и нијансата е преубава, ама цената ја зголемија неколкупати што сметав дека е сепак претерано за него и не сум го купила одамна.
    Ги имам и четките од комплетот со три четки и тоа неколку години и можам да кажам дека немаат изгубено воопшто на квалитет. Ја користам и закосената четка за руменило- и од неа сум многу задоволна.
    Од моливчињата за очи не сум задоволна, за таа цена има многу подобри.
    Сум ги користела и фарбите за коса порано, ампулите за коса, коректорот за лице како кармин во зелена амбалажа (не знам дали уште го има но не го препорачувам), лакови за нокти...

    Мое мислење е дека во последните години со проширувањето на нивниот асортиман, но и со проширувањето на нивните пазари на продажба ги зголемија цените и тоа значително од порано.
    Затоа и во последно време не купувам толку од нив, бидејќи сметам дека за истите (или малку повисоки) цени можам да си купам поквалитетни и подобри производи од подобри брендови.
    Е сега одвреме-навреме ме фаќа мерак за некој производ како на пример хајлајтерот, меѓутоа во глобала не сум толку воодушевена од брендот.

    Планирав да го купувам и фиксаторот за шминка (не знам ни дали го имаат донесено во МК), ама прочитав многу негативни рецензии за него и баталив.
    Случајно да не сте го пробале и него?

    Еве им ја и официјалната страна доколку некоја сака да ги разгледа производите (верувам повеќето знаат, ова е српска компанија) http://www.aura.co.rs/ , а имаат и фан страна на фб https://www.facebook.com/pages/Kozmetika-AURA/16837408653587 :makeup:.
     
  8. Kozmeticharka

    Kozmeticharka Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Пудрата на Аура "Cover me" нешто преубаво што сум открила во скоро време, лицето го прави џам, не е тешка и премногу покривна ја купив во дм 314 денари со попуст :)
     
    На Lady Phoenix и rainbowec им се допаѓа ова.
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    @sesilija На кој фиксатор за шминка мислиш, на оној во спреј или ? Мене и не ми е така лош, го купив на попуст во ДМ, ама само два пати преку сила го имам искористено, не ми се јавила некоја поголема потреба. Еднаш ја шминкав и мајка ми и го употребив кај неа, па и кај нејзе се покажа навистина добар.

    Незаменлив ќе ми остане фиксаторот во прав на Артдеко, ама од никсобуџетните, дефинитивно подобар е овој на Аура и подобро да се шприцаш со тој, него ли со ужасијата од Кетрин Арли.
    Порадо би си шприцала цементно млеко отколку со гореспоменатиов продукт од таа фирма. :lol:

    Има и нова четка, како онаа на Артдеко со бели флафи врвови. Баш сакам да ја купам за да ја пробам со хајлајтери, многу ме интересира каква е.
    Единствено не сум задоволна од двостраната четка - ми паѓаат премногу влакна, паѓаа уште кога не беше измиена, ме нервираше и ја баталив. Четките од малиот сет ми се сосема во ред, со нив немав вакви испади.
     
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Да, на него мислам. Се жалат блогерките од ефектот и од долготрајноста. Гледам мало е пакувањето, која му беше отприлика цената на попуст?
    Изгледа сепак подобра варијанта е фиксаторот од Авон.

    Инаку ја немам користено двостраната четка, не можам да кажам мислење за неа.
    Имам двострана четка (за кармин и коректор) од Орифлејм, од неа сум задоволна, а сега ја видов новата што ја спомна, би било добро да се проба :lol:.
    Да не знаеш и за неа цена? Веројатно е како другите, 250-300?
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Шишенцето е од 75 милилитри. A за цената навистина не ми текнува точно, разни бројки ми се мотаат во глава. Го купив на 25% попуст и мислам дека го платив или 112 или 170 денари ама не ме држи за збор, зашто навистина не ми текнува. Да ја чував фискалната ќе проверев.
    Испадна повеќе од солиден, ама не знам ете, може така ми се погодило. Битно нема да ми остане забатален, ќе го потрошам. :D
    Од Авон со години си немам нарачано нешто, кога ми треба некој производ, не можам да најдам консултант ни под дрво ни под камен, се откажав од нив веќе. :lol:

    А четката беше 300 или нешто над триста денари, со бројките очигледно сум скарана, или сепак не сум во форма. :rofl:
    Ама како и да е, мислам дека е далеку поквалитетна од верзиите на Голден Роуз и ним сличните, а и поекономична за разлика од онаа преценетата на Артдеко за која и до ден денешен жалам што дадов толку многу пари.
    Ех, да ми беше овој памет тогаш. :wasntme:
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Ја имате користено Prime Me baza за шминка? Цена?
    Задоволни?
     
  13. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Руменилата на Аура се на попуст, јас го земав Ханимун Хани за 165 денари, случајно ги видов дека се намалени, ова уште на почетоков на неделата мислам беше (поим немам кој ден, се изушурив малце), а немав време да пишам.

    Малце чудно ми мириса, ама ми се допаѓа што е така, дискретно, малце и светки има. Мава накај кафенкасто ама не претемно, ич не знам да ја објаснам бојава. Да напоменам дека имам потемен тен, се мислев меѓу ова и Дип вајн, ама тоа што ми е дома е слично со Вајнот. :D Сепак, за тие пари е супер.

    Да ве предупредам да си го повлечете фиокичето под тоа кај што се наредени руменилата... Таму стојат тестерите, јас ако не го отворев ќе си одев како селска мома со Винтиџ Пич, затоа што од дома тоа го одбрав, а бојата е многу поразлична преку стаклото, преку монитор и на лице место. :D
     
    На Fatalnata и Irrepleceable им се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Кoлку пaри се глитерите нa Аурa? И дaли мoже дa ги нaнесaм нa бaзaтa зa сенкa oд Estee Lauder Double wear или требa дa јa земaм бaзaтa зa глитер нa Аурa?
     
  15. Lollipop7

    Lollipop7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    782
    Пол:
    Женски
    Еве една убава рецензија на производите на Аура :)
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Од Аура користам карминче Satin Extreme, најпрекрасното е моментално што го поседувам а цената е прифатлива, околу 200 ден. нешто. Ем убаво мириса, ем хидратира, траен е и бојата ми е ептен погодена.

    Прв пат во толку години да си најдам кармин што ми одговара без да лупнам 500ки. :)
     
  17. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Женски во пон идам ск па сакам да ве прашам matte кармините по која цена се?
     
  18. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    ^ Ако прашуваш за овие, цената им е 289 во ДМ а 296 во Космо (мислам дека оваа беше цената во Космо ако грешам нека ме поправи некој).
    [​IMG]
     
  19. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.227
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    http://snow81s.blogspot.com/2014/03/aura-absolute-shine-sjajevi-za-usne-1.html

    Добра рецензија за сјаевите на Аура.Неколку пати ги имаам гледано ама не сум се заинтересирала да ги купам.Ама според коментарите ме фати мерак, многу биле пигментирани и убаво мирисале.
    За тие што си носат сјаеви над карминот како мене, па и самостојно, се добра и достапна опција.
    Од Аура сум многу задоволна од производите за усни.
     
  20. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.083
    Пол:
    Женски
    Одлични се сјајчињата на Аура, јас имам две и многу сум задоволна.
    Пигментирани се и не лепат премногу, ги имам 512 Cotton Candy и моето омилено 510 Light Caramel. :inlove:
    Имам и претходно пишано, Light Caramel во комбинација со мат карминчето од Голден Роуз - 01 се совршенство, ова другово сјајче си го носам самостојно без кармин пошто е попигментирано и појака боја.
    Од мене само пофалби, би сакала да си земам уште некое ама ги меркам и тие мат карминчињата мора да си земам и од тие. :)

    IMG_20150415_121924.jpg
    IMG_20150415_121530.jpg
     
    На LadyInTheDark, senza.parole и Salome им се допаѓа ова.