1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аутизам кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од Hipica, 16 април 2011.

  1. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Луѓе, сакам да се зачленам во некое здружение за лица со посебни потреби, како волонтер, фокусот да бидат млади лица со интелектуална попреченост, емотивни проблеми и проблеми со однесувањето.
    Имам слушнато за Здружение "Крик" ,но не можам да видам со што поточно се занимаваат.
    Најмногу се заинтересирав за Здружение "Во мојот свет" ,каде што се насочени само на аутизмот, Аспергеров синдром и АДХД. Дали некој знае каде се наоѓаат, и како може да ги исконтактирам за да се пријавам како волонтер? :)
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Аутизмoт е сериoзнa бoлест и нaвистинa е штетнo дa се ширaт дезинфoрмaции зa нејзинaтa пoврзaнoст сo ММР вaкцинaтa.

    Oбјaвaтa нa еднo кoнтрoверзнo истрaжувaње вo 1998 дрaстичнo гo нaмaлилo вaкцинирaњетo вo Oбединетoтo Крaлствo и се згoлемилa пoјaвaтa нa сипaници. Пoвеќе ренoмирaни институти гo прегледaле истрaжувaњетo и уште немaaт нaјденo врскa меѓу ММР вaкцинaтa и aутизмoт. Истрaжувaњетo е прoглaсенo зa лaжнo, пoвлеченo е oд нaучнoтo списaние и aвтoрoт имa зaбрaнa дa биде дoктoр вo Oбединетoтo Крaлствo.
    Фaктички oпштoприфaтенo кaј светските нaучници е декa ММР вaкцинaтa немa никaквa врскa сo aутизмoт и aвтoрoт нa oвaa лaгa е oбвинувaн и презирaн.
     
  3. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.125
    Допаѓања:
    18.376
    Пол:
    Женски
    Може не е за тука прашањево ама многу ме мачи. Малиот има година и четири месеци, пред некое време приметив дека не се одзива на името го викам не реагира, предходно се вртеше реагираше кога ќе го викнам сега не. Инаку во последно време е многу нервозен све сака по негово, ако не е тогаш вришти плаче. Некогаш во сон се буди и плаче ќе го земам се смирува. Инаку сака да си игра со деца, се смее сака луѓе околу него. Само ме загрижува ова. Што може да биде дали е некој симптом на аутизам или може има некое оштетување на слухот?
     
  4. Tumblr

    Tumblr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    992
    Пол:
    Женски
    Според ова не мислам дека работи за аутизам или оштетување на слухот. А дали на пример детенцето се врти и реагира на силни звуци, реагира ли на фацијални експресии, пример кога некој ќе му се насмее се смее и тој? Одржува контакт со очи? Следи го одреден период, меѓутоа немој веднаш да мислиш на такви работи, мене не ми изгледа на ништо сериозно според ова што го посочи можеби нешто сосема друго го мачи, а нервозен е бидејќи се буди, не спие мирно и не е наспан, па затоа е нерасположен. Сепак, следи го одреден период и пробај да видиш зошто така се однесува, доколку не можеш да смениш ништо, побарај стручно мислење.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.632
    Допаѓања:
    152.308
    Дете од 2 години
    Не зборува ни еден збор
    Ни мама ни тато ни ајде ни чао значи ништо
    Само цика-вреска
    Инаку разбира наредби кога му се дават пр дојди и доаѓа
    Освен незборување коу симптоми се за аутизам?
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Не сум многу запознаена, но од читање и гледање видеа знам дека се прават неколку тестови, еден е дали детето имитира што прави возрасниот низ игра. Нормално децата не имитираат во тоа што правиме. Друго е контакт со очи, реагирање на наредби, интеракција со други деца и слично. Има на youtube канали од психолози со споредби меѓу дете од таа возраст со аутизам и без, иако без тестови и разговор со стручно лице не би можело во никој случај да се заклучи дека нешто има детето особено со толку широк поим како аутизмот. А зборувањето само по себе не значи ништо, од личен пример на другарка што на 3 години прозбори детето, со цели реченици, а до тогаш не зборуваше.
     
    На theowndemon, josifova1000 и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  7. josifova1000

    josifova1000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Според мене не се работи за аутизам. Се случува и од "разгалување" децата да покажуваат вакво однесување. Сметам дека нема простор за паника,ако не сте,бидете малку построги. Друга опција да е исплашен од нешто ?
    Сепак,доколку продолжи консултација со стручно лице.
    Добра ноќ ❤
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Zdravo na site.
    Malku sum zagrizena za sinceto. Ima uste malku 19 meseca ,go sporediv prvo so nekoj vrsnici i mi lici deka mbogu kasni od niv.
    Pa pocnav da citam za autizam.E vaka
    Sinceto gledase mnogu crtani so nego ne sme si igrale bas poveke bese sam. Koga se svestiv go odnesov kaj Meri Boskova od Remedika . Ona go gledase i rece deka ima otstapki vo razvojot ama i izleze rizik po nekoi prasabja sto ne prasuvase za nego ,za autizam.Ni rece da rabotime so defektolog 4mes.
    Go odnesov na defektolog sto raboti so autisticni deca sprema nego on nema autist.elementi tuku docni vo razvojot za vozrasta.
    Otkako iskluciv tv,i intenzivna rabota ima napredok.
    Ne podavase predmeti,sega podava,na site,koga ke prasas kolku si golem kreva race i vika EEE, koga izleguvame zs nadvor mava papa i sam si pokazuva za jaknata. Ako mu davam kluc go mesti vo brava i ja otvara kvakata. Koga ke vidi nekoe zivotno primer koza-kazuva kako vika bez da go prasas. Ama ako ja vidi na slika kazuva,a ako prasam kako vika;,nema sa znae.
    Voda pie sam a ne saka da jade sam.saka nie da mu drzime toj da gricka.ni ja krie rakata ako sakame da mu stavime vo raka sam da jade i place.
    So prste ne pokazuva,tuku ne nosi primer kaj smokite ako saka smoki.ili ni gi nosi da gi otvorime.
    Pocna da redi kocki znae po 3,ama redi mnogu brzo i saka da gi turne sto pobrzo,zatoa.
    Znae da gi namesti racinjata vo jakna,soblekuva corapi i saka da giboblece pak ama nemoze
    E sea me sekira sto me.sekira e na ime retko se vrti. Oddaleku ako viknam se vrti a doma retko.
    Ne se plasi od jaki zvuci.
    So deca ne sme go druzele oti e bolnicko pa da ne go mesame se pazime i ova mi e greska taka mi rekoa.
    Ne pokazuva so prste. Ednas mu rekov kaj e tato i mu pokazav a toj po mene pokaza i tolku.
    Drugo saka mnogu da lista knigi.nekogas se zagleduva nekogas ne.
    Ne zboruva vikase mama sega nekoe vreme ne. Si zvoruva na negov jazik samo.
    Mislam deka bas ne razbira naredbi primer ne,ili donesi mi go konjceto ko da ne razbira toa.
    Saka da vozi kolicki pravi vadi izvadi na kocki primer gi redi vo kolicka pa nazad, i vadi raboti od fioka toa mu e omileno i ni podava na site.

    Jas sum mnogu isplasena. Site ovie raboti na dolgo sto gi pisah se otkako ne gleda crtani za 3nedeli gi nauci.prethodno samo rasfrlase igracki fati pusti.
    I jas sum od malo gradce nema tuka defektolog osven vo ucilisteto a vo Skopje mi rekoa da pocneme odma duri mu se oblikuva mozoceto i doma nonstop da vezbame

    Ako nekoj me cita molam za iskustvo.
     
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    @divna.st одговорот е, си била на доктор, дефектолог и ти кажал. Детето е во ред, само каснело по малку со развојот, ништо страшно.

    Децата сакаат внимание. На почеток учат многу нови работи на еднаш, после имаат период на забавување зошто се концентрираат на игра со работи кои веќе ги научиле. Нормално е да не збора ако гледа само цртани, ама ако веќе му пуштате цртани добро е да му зборате: "Ова е маче. Мачето игра со кучето. Кучето е добро." Со кратки и разбирливи реченици зошто децата не ги сфаќаат долгите реченици.
    Во поглед со играњето со други деца, тоа е задолжително. Со тоа што го делиш го лишиш од многу добар напредок. Од страв му штетиш, опушти се.

    Едит. Нормално е да не збора ако гледа цртани зошто се концентрира на нив и зошто не збора со човек, не вежба говор и се забавува во развојот. Затоа цртаните во рано детство треба да се минимални или со зборање од страна на возрасен како шо напишав погоре.
     
    На SStasia и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Da,ama dr Meri vo Remedika sprema testot koj go pravese rece deka ima rizok za autizam .sifra na dijagnoza ni napisala docnenje na normalniot razvoj.
    Inaku ne me plasi samo nezboruvanjeto.Tuku i toa sto ne se vrti sekogas na ime, koga saka togas,ili oddaleku ako go viknes znae, ne znae bas naredbi -primer daj mi go kuceto,ke podade toa sto ima vo raka, i ne koristi maginacija vo igrite :(
    Ne se vrti ako mu pokazuvam nesto ,epten retko
    Inakuve veselo dete nasmeano saka da se guska,ima kontakt so oci
     
  11. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.325
    Допаѓања:
    101.560
    Пол:
    Женски
    Sama kazuvas deka pretezno bilo so tv i crtani. Nikako toa od tolku mala vozrast. Kje zemes i na deteto kje mu citas slikovnici, kje go animiras, kje mu zboruvas. Normalno deka zboruva na svoj jazik, gi kopira crtanite. Ne se bunat za dzabe doktorite deka decata se premnogu izlozeni na Tv, tableti i telefoni. Igrajte so nego igri nekoi, razgovaraj so nego za se i sesto. Ne samo ostavi go pred tv i cao. Mnooogu rabota i se kje bide vo red.
     
    На divna.st и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. asdasadas

    asdasadas Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Здраво ве молам за помош,
    Имам внук 18 месеци. Физички супер напредок има. Прооден е од 11 месеци. Со јадењето нема проблем.
    Работата е тоа што без престан движи, игра со одреден предмет кратко и веднаш бара мекојадруга играчка. Нема концентрација за нешто подолго. Има денови кога кажува нешто на негов јазик има денови си ќути.. Многу ретко се осврнува на име и не разбира команди.. Родители се плашат да побараат помош од причина дека ќе има некаква дијагноза.. Не покажува кон предмети, не ги прави работите како Чао, да буцне со прст.. Доколку некој му зборува не реагира само многу ретко.. Штом се пушти ТВ веднаш се врти. Реагира и само на некои песнички ако му ги пее некој.. Ве молам за совет ме знам дали од што е премногу физички активен нема концентрација или се некои други знаци.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Во таа возраст често децата немаат концентарција која што трае подолго време.
    Сепак посетете педијатар, јас мислам дека не е ништо страшно.
    Во посакувам среќа.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    А родителите работат со него, или детето е оставено само на себе, со таблет, тв и телефон? Ако се исфрли целосно технологијата и ако седнат родителите да се занимаваат со детето, веројатно нема ни да има проблеми.
     
    На cresa-jagoda и DAngel им се допаѓа ова.
  15. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Кој ти е доказот дека е од вакцини? И тогаш ти како многу паметна која тврди дека треба да се забранат кажи ми кој е механизмот со кој векцината му направила аутизам на детето? Плус што муабетот ти е пола у прво лице пола у трето.
     
  16. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Имам братучед со аутизам. Кога наполни 1г почна нагло да се здебелува и да не оди и да прави чудни звуци, да мрмори, но не да ги кажува зборовите јасно. Сега има 3г и сеуште нема прозборено. Лекарите му дијагностицираа аутизам и препорачаа да се работи повеќе со детето и секакви телефони, лап топи, таблети да се подалеку од него. Доколку не се слободни родителите, да платат жена која е способна да работи со него. Исто така препорачаа да се носи во центар каде што има деца со аутизам за да може полесно да воспоставува комуникација.
     
  17. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.254
    Пол:
    Машки
    Јас имам помал брат, сега е веќе 16 години, и е во згрижувачки центар во Неготино.

    Никогаш нема прозборено, само мама има кажано, другото е крици испуштање. Многу тешка самоконтрола, и носење памперс цело време. Накратко кажано, треба многу љубов, разбирање и нерви доколку имате таква личност во животот. Не можам да пишувам и опишувам директно затоа што ме боли срцето и ми се плачи.
     
    На lackygirl, danichap, fana и 2 други им се допаѓа ова.
  18. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Потполно те разбирам. Но мислам дека треба да воспостави во контакт со лице кој што работи со деца со аутизам.
     
  19. asdasadas

    asdasadas Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    4
    Deteto da ne recam bukvalo ne znae sto e telefon, edinstveno gleda tv po mnogu malku vreme.. Tablet voopsto ne mu imaat pokazano.. Celo vreme e so roditeli, no ne odi vo gradinka. Go nosat vo igroteka cesto.. Tamu si igra no malku e pogrubo sprema drugite deca..Sakaat da go nosat na psoholog no mislat deka seuste e mal deka nema da sorabotuva..
     
  20. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Zdravo majki.
    Jas moeto since i na treto mislenje go nosev. I tamu mi rekoa nema autizam. Go poznale od vrata po kontaktot so oci imal mnogu dobar kontakt. Vo meguvreme napredok ima megutoa kako da ne me razbira za se. Ili e mnogu mal neznam ama gledam pomali deca razbiraat :( Defektolozite mi rekoa deka se sto pravi e normalno za negova vozrast a mene seto toa me sekirase.
    Ama kako da si pomognam so sebesi jas se opsednav i samo go analiziram na ime pak ne se vrti sekogas :( i me zagrizuva sto nedelava pocnuva da gi otvora i zatvara dlankite po nekolku pati so krenati racinja a na videtata za autizam decinjata pravat takvo nesto :(
    E sega poradi nego jas si dadov otkaz i ke go nosam na casovi vo Skopje se ke napravam ,tamu rekoa moze i doma da mi kazat da go vezbam a moze i tamu... jas kako da kazam... imam strav koga sme sami jas i on doma kako da imam potreba da ima nekoj doma i odma se osloboduvam neznma zosto takvo custvo se javuva :(
    Maz mi e polabav misle preteruvam, ke go poigra ama kratko vekebne go molam ke si go zemam deteto pod svoe. Ako mu recam kje fati ke go igra ali ne e toa rabotata sam tteba da mu tekne....
    :(
     
    На KateKaterina му/ѝ се допаѓа ова.