1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аутизам кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од Hipica, 16 април 2011.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.165
    За твоите стравови во врска со детенцето поразговарај со некого доколку мислиш дека советувањата околу него не се доволни за да се чуствуваш помирна и поспокојна.

    Ако на сопругот не му текнува разговарајте, направете некаков распоред со обврски и активности.
    Створете нова рутина.

    Во темата за игри и занимации за дечиња има многу предлози за игри, соодветни за возраста, преку кои и дома можеш да работиш со него на одделни области од развитокот.
     
    На Sexybaby86 и divna.st им се допаѓа ова.
  2. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.506
    Допаѓања:
    32.627
    Пол:
    Женски
    Мајка па детето е 19 месеци учи постепено.Еве сега ти работиш со него не може за 1 месец се да научи што пропуштило.Не се плаши веќе ти кажале дека нема аутизам .Немој никогаш да го споредуваш од прост пример ќе ти кажам.Детето учи што го учиш.Ете мојата е 2 и пол години и уште не знае да брои до 10, а на блиска моја броеше на 2 години.Мојата на 18 месеци ги покажуваше деловите на телото на блиската на 2 не знаеше.Друго дете пак на 1 год ги знаеше.Учи го постепено пеј му песни ама бе му прави премногу притисок на детето.
    Вежбајте повеќе фина моторика , коцки , сложувалки.
    А за името некогаш не сака детето да те слушне па така ќе отидеш до него и ќе го погледнеш во очи и ќе му кажеш што сакаш.
    Ќе биде во ред ја с сум сигурна.
     
    На thelittle17, Dalia93, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  3. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Jas go nosev na tri mesta deteto
    Problem e sto on brzo uci sekakvi igri i redi kocki i prsteni ama ne my se interesni si bira toa sto saka da si igra .eve do skoro listaae knigi na primer a sega vozi samo koli. Gi parkira pa gi vozi rikverc napred... i toa bira koli sto mu bucat obicnite gi trga na strana.

    Jas site moi stravovi gi nabroiv na strucnite lica.ama oni go nabljuduvaa i na samo i vo senzorni sobi. Sprema ednite docni so razvoj za 6mes sprema drugite se evo red so pravilna stimulacija ke stigne ao razvojot vika sega mozoceto e plaatelince i na vreme ste tuka
    psihijatarot rece deka sprema testovite za autizam ima samo rizik i mora da se odi na defektolog

    Fala majka.
    sekogas sum vikala deca ne sporeduvam
    a sega sto mi stana samo sporeduvam i nemam mir psihicki se opteretiv i otkaz dadov ne me interesira nisto pa ni maz mi :(samo on mi e vo pamet :(
     
    Последна измена од модератор: 26 март 2019
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.165
    Дефицитите во кои области се?
    Фина, груба моторика на која возраст е стањето?
    Когнитивното размислување?
    Говорот? Не само ескпресивниот дел туку и колку разбира?
    Кои анализи ги правевте до сега?

    Која возраст точно е сега?
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Govor 10 m
    Gruba i fina motorika 15
    Se drugo 12
    Ova bese pred da isklucime crtani togas ama bas nisto nisto ne pravwse samo fati pusti na igrackite
    sega ima golema promena

    Znaci ispituvanja na sto mislis? Na psihijatar samo test pravea a vo dvata defektoloski centri razgovor pa procenka vo senzornite sobi

    Samo sto napravi 19mes tocno
     
    Последна измена од модератор: 26 март 2019
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.165
    Мало е, работа и трпение, дефицитите може да се надокнадат.
    Докторите сигурно ќе ве упатат, во иднина, доколку воопшто има потреба. Мислев на еег, мрт, крвни анализи...
    Но како што реков, малечко е детенцето и сигурно ќе се среди со стимулирање и работење, и од твоја страна и од терепевтите.
     
    На divna.st му/ѝ се допаѓа ова.
  7. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Detskiot psihihatar Meri od remedika mi gi kaza analizite ovie sto gi nabroja. Rece preporacuva poodcna da gi napravime ne sega no samo ako nema napredo kaj deteto. Zasega se iskluceni

    Neznam dali me procita ama pisuvav deka bese opsednat so crtani
    za mesec dena kako ne mu pustame nauci mnogu
    ama mene me sekira imeto logicno e da se svrtis stom nekoj te vika sekade po internet dava deka e eden od znacite.
    i sega sto pocna nekogas da otvora i zatvora dlanki. Na videa vidov mnogu decinja so autizam sto pravat taka :(
     
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.165
    Немам искуство со споменатово за рачињава но не се фокусирај на истото, може е само обична фаза. Мало е детенцето и има огромен простор за напредок, кој според твоиве кажувања веќе и постои.
    Вежбајте интензивно, набјудувај и биди трпелива.
    Започнете од наједноставни вежби, за концентрација и за фокусирање. Почесто испаѓајте во природа, нека вежба едноставни работи како качување скали, возење точак, одење назад или по права линија...
     
    На divna.st му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    @divna.st , ако сакаш пиши ми лп, да споделам со тебе искуство :)
     
    На divna.st му/ѝ се допаѓа ова.
  10. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Nazad odi
    po prava linija isto saka
    vo priroda mnogu trca nemozes da go sopres ,skali doma vo kukata gi obozava saka da se kacuva gore dole
    vcera prv cas na defektolog
    i on napravi taka so racinjata doktorot rece toa moze e faza ,moze mu znaci daj
    na vezbite sorabotuval.vezbale mamama bababab
    koga go zemavme po pat samo povtarase mamamma babab
    vnimanieto ne e mnogu prisutno.
    no za vrtenjeto na imeto vika ne e strasno kje vezbame . Tamu koga bil zaigran ne se svrtel a koga ne bil se vrtel

    Ti blagodaram na sovetite.
    vidov mn decinja so autizam tamu i se rastrevoziv nemozev da sr smiram :(
     
  11. divna.st

    divna.st Активен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Zdravo da zamolam nekija da mi dade sovet ili iskustvo
    Pocnati sme so casovi na defektolog dobro e se,samo mi napomenaa deka na poslabi zvuci ne reagiral i na vrtenjeto na imeto. Pa mi rekoa da proveram sluh.Doma reagira i na najslabo krckanje a nekogas i sepkam koga go prasuvam nesto mi odgovara.
    megutoa jas sum porodena privatno vo remedika i najdov dokument kadr mu proverile sluh kako bebe i bese se dobro. Utrovo go nosev na specijalist vo nasiot grad on ne proveruva sluh na mali deca imalo samo sistina i klinika ama rece mora pod anestezija ? On go vide deteto go vikase mu tropkase misli deka e ok,ama ostavi na nas. Plus vika stom kako bebe e proveren ne treba pak proverka.

    Bitno da spodelam deka sinceto napreduva od tamy se zadovolni. Pocnuva da povtoruva zborcinja iako toa e minimalno oni vikaat bebe e kje se nauci (taka go vikaat tamu bebeto zosto e najmal :)))))
    pozdraz majki
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден го гледав видеото.
    На сите драги луѓе го препратив. Уште вие ми останавте.

    препорачувам да гледате од 7мата минута.
     
    На Elka93, cresa-jagoda и mariz им се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.710
    Допаѓања:
    72.607
    Пол:
    Женски
    Стави го во Мајчински, таму повеќе мајки би го виделе.
     
    На cresa-jagoda и Momichka им се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.165
    Сочуствувам со болката на мајката...но пореални ми се резултатите од детални генететски анализи за дефекти/мутации/синдроми или пак лумбарна пункција и триста други анализи кои се прават по најмодерни техники во ваков случај...одколку едноставно од цртаните дека е.
    Сите знаеме колку се штетни истите, но за толку осетлива состојба и за дијагностицирањето на истата треба далеку покомплексни анализи од споменатите.
     
    На Lianna Anna, t-sweet, Mrs. Lovett и 12 други им се допаѓа ова.
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    А зошто мислеле дека цртаните се безбедни? Од сзо има јасни препораки во однос на тоа колку треба да се гледаат. Зарем луѓето мислат дека е океј да го оставиш детето пред телевизор цел ден и дека нема ништо да биде?
     
    На gjoker4e, Lianna Anna, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.165
    Многу добро прашање...
    На жалост ритамот на живот не е изговор бидејќи е лично наш избор дали ќе исклучиме телевизорот или ќе овозможиме услови за некаква активност на децата во домот или надвор од него.
    Вистинскиот одговор е бидејќи е така полесно. Најпрво за завршување на некоја мала обврска а потоа и за многу повеќе.

    Едноставно ми е нон сенс при стагнација во развојот предизвикана од тв и после икс години терапии и исклучување на цртаните од секојдневието да не се надокнадат дефицитите.
    Или едноставно не ја откриле причината, поради недостиг на знаење или методи и инструменти за анализа, па ај, од цртаните е.
    И не е во ред луѓето да не си бараат чајрето и изворот, коренот, на една состојба или болест и да се помират со едно од цртаните му е се.
     
    На gjoker4e, Lianna Anna, mal.ecka и 10 други им се допаѓа ова.
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Не сум ни сигурна колку има кај нас и какви испитувања се прават. Ама да е само од цртаните би требало да се надокнадат дефицитите, како што велиш. Кога ќе почне да се работи интензивно со детето треба да има и напредок, што знам.

    Ми запна за око тоа што вели мајката во писмото дека од толку работи ги штитиме децата, а цртаните ги сметале за безбедни. Дали некој навистина ги смета цртаните за толку безбедни детето цел ден да е пред екран? Дури и да не се причина за аутизам секако ќе има доцнење во развојот, бидејќи детето не се развива зјапнато само во екран, тоа логично е. А за полесно, нормално дека е полесно, нема друг изговор зашто детето би било само пред екран, за негов бенефит сигурно не е.
     
    На gjoker4e, Lianna Anna, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.165
    И јас не знам дали е залажување тоа дека се безбедни или стварно некој верува дека е сосема ок детето да дреме пред тв цел ден.
    Цело писмо е со нелогичности...
     
    На Снегулк@23, LiliBoz, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.710
    Допаѓања:
    72.607
    Пол:
    Женски
    Последните реченици не ми се допаѓаат ич! ИМАВ здраво дете вика, што можеше да биде што сака во животот, а сега детето можеби немало да има пријатели, жена, деца (facepalm) И имал нестабилна иднина само заради тоа, немало да биде детето самостојно итн... Ако причината се само цртаните, мислам дека детето може многу брзо со големо внимание и работа со него, како што рече ете цртани одреден период само и не секакви цртани, да има голем напредок и да има нормален развој како и секое друго детенце. Јас им давам да гледаат цртани, но и доста играм со нив, играат и еден со друг многу убаво. Цртани се гледаат обично кога ке завршиме со ручекот, ручаме во 16ч, а до 14,15 се во градинка, таму не гледаат. Значи некаде 17,18ч пуштам цртани, дека бараат, ама ке гледаат па се фрлаат во акција да играат во собата кај играчките, таму нема тв. Моб не давам.
     
    На gjoker4e, mal.ecka, Mrs. Lovett и 4 други им се допаѓа ова.
  20. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Луѓе не одетр од крајности во крајности. Цртаните не развиваат аутизам туку дека што се по цел ден на телефон, таблет покажуваат аутистични симптоми, тоа да се разграничи. Еден невролог на моја пријателка и рекол пошто детето и е со епилепсија дека тв е безбедно за гледање не е опасно за разлика од тел и таблет, лап топ, никако на тие уреди. Цртаните не се лоши 1 саат до 1,5 на ден а не цел ден да дреме дете пред тв. Докторот и рекол знаеш ли колку здрави деца носат со епи напади од преголемо седење на телефон. Затоа тв дозволувам до 1 саат на ден, тел, таблет не давам
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.