Аутизам кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од discofilman, 3 мај 2012.

 1. abvggvba

  abvggvba Активен член

  Се зачлени на:
  9 август 2020
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  6
  Vi blagodaram zenski.Vezbame konstantno denovive.Se nadevam se ke bide vo red.Pozdrav do site
   
 2. NewMama

  NewMama Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  891
  Пол:
  Женски
  @abvggvba мислам дека си создаваш непотребна вина и непотребни стресови. Вежбајте зацврстување сега на вратче, за се друго е мало бебче. Нормално е да ги фаќа и испушта играчките бидеќи сега е мн радознало и сеупте нема баш осет за играње.

  @Снегулк@23 дали ќе можеш ако не е проблем тука или во л.п да ми кажеш освем изостанок на говор дали примети и други работи ?
   
  На abvggvba му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mama329

  Mama329 Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2021
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  8
  Добровечер на сите мамички...
  Вака сега ептен сум загрижена за керка ми, скоро читав на интернет за аутизам и од тогаш почнав да го следам секој чекор на керка ми, таа е 20месеци зборува по нешто не многу но кажува мама тато баба дедо тета Роби Ало мнјам мнјам, hallo чао бај, бај браво и слично многу е ''живо,, детенце си игра со играчки пее песнички си игра со други деца се смее не гушка сите се гали со нас но..
  Ги читав симптомите на аутизам и испаничив само заради тоа што не секогаш ама се случува например кога игра со некоја играчка да не се сврти кога ке и викнам по име, за команди да не зборам воопшто не ме слуша и некогаш несака да ме погледне во очи, што мислите дали има причина да мислам да е аутизам или..?
   
 4. joyful

  joyful Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2017
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  1.690
  Пол:
  Женски
  Дали комуницира со вас? Дали зборовите имаат значење? Дали има контакт со очи?
  Дете со аутизам не реагира на своето име и скоро никогаш не извршува команди.
   
  На karak, Снегулк@23, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Mama329

  Mama329 Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2021
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  8
  Па комуницира со тие неколку зборови што ги знае, некогаш реагира на името но доколку се игра нешто ако е занесена не реагира и јас одам до неа таа се смее, за команди реално не извршува а и не сум ја терала ништо до сега може да и кажам донеси го телефонот на мама таа го фрла не го носи.. Контакт со очи некогаш да некогаш несака да ме погледне за зборување не сакам да ја форсирам сепак мала е уште нема ни 2 години докторот ми кажа дека до 4 години се толерирА
   
 6. joyful

  joyful Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2017
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  1.690
  Пол:
  Женски
  Вие не ја форсирате, туку ја стимулирате да зборува кое е нормално да го правите од најрана возраст.
  До 4 години се толерира не изговарање на гласови, но не и немање говор.
   
  На Leksikon, Снегулк@23, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Снегулк@23

  Снегулк@23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2020
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  615
  Пол:
  Женски
  Дали ве разбира кога зборите, дали покажува со прст?
   
 8. Mama329

  Mama329 Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2021
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  8
  Разбира се, но не покажува со прст
   
 9. Снегулк@23

  Снегулк@23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2020
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  615
  Пол:
  Женски
  Штом разбира не би требало да има проблем
   
  На Mama329 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Izzy_0504

  Izzy_0504 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2020
  Пораки:
  998
  Допаѓања:
  3.283
  Пол:
  Женски
  Те молам пиши како е профилот?
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.875
  Допаѓања:
  150.473
  Пол:
  Женски
  Оursensoryfamily.
   
  На Снегулк@23 и Izzy_0504 им се допаѓа ова.
 12. abvggvba

  abvggvba Активен член

  Се зачлени на:
  9 август 2020
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  6
  Zdravo zenski.Da ve izvestam deka nekoi raboti se promenija.Pocnavme ubavo da ja drzime glavata i pocna da se vrti uste pred 3 nedeli od grbce na stomak.Se smeska,me prati celo vreme.Edinstveno sto ne prestanuva i mnogu mnogu me zagrizuva toa mdranje so prsti i grebenje na sve zivo sto ke se dopre,dali e pod,dali e mojata spavaca,igracki.Bukvalno so se.Mnogu me plasi ova i nikako ne prestanuva eve veke 2-3 meseca
   
 13. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  2.563
  Допаѓања:
  9.357
  Пол:
  Женски
  И моето дете гребеше и бебе греби. Со самото тоа ги осознаваат предметите и материјалите.
  Нели забележуваш на одредена играчка има еден материјал шушкав,плишан,гумен тие се намерно така правени за бебе да разбира дека е опкружен со многу различни материјали.
  Па мора да осознаваат
  Не се плаши. Учат само
   
  На koritsaki, kukla21, Снегулк@23 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  22.301
  Допаѓања:
  104.949
  Да потврдам дека и моиве гребат :)
   
 15. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.179
  Допаѓања:
  4.972
  Mssa makedonsko zdruzenie za autizam pobarajte go prof vladimir trajkovski, vrven vo ovaa oblast. Sega imaat i obuki ne gi ostavame roditelite sami a ke imaat i so lica od stranstvo razgovori i se vo vrska so autizmot.
  Deteto veke od 15 mes.treba da se sledi pod nadzor dokolku otstapuva
  Jas bi gi preporacala i dr. Duma kako i def. Valentina kaj Duma za procenka na razvoj na dete. Drug defektolog ne bi preporacala.
  Megutoa site koj se somnevate ubavo e da napravite eden pregled kaj logoped pa defektolog, nie veke 5-6 meseci rabotime kaj logoped a za procenka pominavme deka nema osteruvanje ili zastoj vo razvoj iako ke se sledi pak za 6 meseci. Ostanuvame na rabota so logoped, edna od pricinite koja mi ja kazaa a moze da ima so zastojot vo govor e gestaciskata nedela so kilazata, iako zasto kasni govorot nema objasnuvanje, samo preporaka od site doktori vo vakva situacija da me vakcinirame mrp,
  Kako i za autizmot zasto nastanuva kako nastanuva isto nema objasnuvanje nitu vo natalen nitu vo prednatalen period, nitu e nasledno nitu nisto ednostavno ima mnogu pricini. Pobarajte ja i aleksandra karagirova oni imaat isto logopedski centar skopje i veles mislam ona ima objasnuvano i za prisustvoto na aluminiumot vo teloto kosata na deteto i vrshat ispituvanja.
  Sepak zasledete gi mssa na fb imaat korisni raboti za autizmot.
   
  На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.