1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Афера (The Affair)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од DzingrlakaDzikica, 23 октомври 2014.

 1. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  2.629
  Showtime овој месец стартува нова серија. The Affair.
  Креативни и талентирани имиња во писателската фела ама и актерската пред камерата е доста импресивна. Доминик Вест англискиот актер, во The Affair ја толкува улогата на Ноа Соловеј, (женетиот татко на 4 деца). Неговата „ТВ сопруга“ Хелен е портретирана од Маура Тирни, актерката која 1 декада публиката ја препознаваше како медицинската сестра/докторка Аби Локхарт во медицинската драма E.R. Рут Вилсон која во серијата ја глуми Алисон Локхарт, мажената кенлерка и љубовница на Ноа веќе беше номинирана за Златен глобус, но глумеше и во критички обожаваната серија Luther.

  Тоа што ја прави уникатна серијата се ликовите. Особено на Ноа и Алисон. Нивната историја, сегашност, траумите, разочарувањата. Ноа е професор во јавно средно школо и навидум среќно оженет татко на 4 деца. Но, под задоволството од мирниот живот во Бруклин се крие немир и разочарување затоа што неговата сопруга е побогата, поуспешна од него, а не помага што и неговиот „дедо“ (таткото на Хелен) е богат, успешен и арогантен со голема вила во Хемптонс- елитното одморалиште каде што тие заминуваат на летен одмор уште во првата епизода. Алисон пак е истрауматизирана од смртта на синот Габриел 2 години претходно и се обидува да се справи со тагата и вината (се наговестува дека смртта е поради нејзината негрижа).

  Секоја епизода (вкупно 10 епизоди) трае по 60 минути ама поделена е на два дела, секој дел по 30 минути за секој од двата лика Ноа и Алисон. Најпрво Ноа добива 30 минути за да ја прикаже неговата перцепција за настаните, а потоа и Алисон. Во сцените слушаме нарација не само од двата ликови, туку и од трет актер кој посебно води разговор со секој од нив како еден вид на испрашување во полициска станица. Третиот лик ги прашува за нешто што се случило (најверојатно убиство- но тоа не е објаснето за да се држи мистеријата), почнувајќи од тоа како се запознале па за деталите од нивните индискреции.

  Трејлер: https://www.youtube.com/watch?v=Til6Nt2ps9s

  ...................................................[​IMG]
   
  На edenandrej, kikin и summer24 им се допаѓа ова.
 2. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.079
  Допаѓања:
  13.543
  Пол:
  Женски
  ЈАс денес планирам да ја почнам...ја немам гледано. Таман 4 сезони, со ред да ги фатам без чекање., па ќе пишам мислење
   
 3. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  9.990
  Пол:
  Женски
  Каде може да се гледаат серииве?
   
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.418
  Допаѓања:
  271.949
  Пол:
  Женски
  јас на Netflix ја гледам
   
  На RosettaStone му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  8.000
  Допаѓања:
  75.059
  Тек сега ја открив серијата
  моментално 2 сезона гледам од вкупно 5
  екстра е стварно е добра