Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Африканска диета

Дискусија во 'Диети' започната од budal4e, 2 октомври 2011.

 1. budal4e

  budal4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  10
  Оваа диета се базира на африканската исхрана. Речиси во цела Африка, главниот оброк во текот на денот е ручекот, кој најчесто се состои од мешан зеленчук, а понекогаш и месо.
  Месото се јаде поретко, од економски причини,но затоа се јаде риба која ја има во приморските региони и езера.
  За време на оваа диета, јадете гулаш, супа, зеленчук, риба и месо. Африканската диета, богата е со протеини и витамини, но сирамшна со јагленихидрати, затоа не се јаде леб, слатко, тестенини, кафе, алкохол.
  За доручек, можете да јадете млечни производи (кисело млеко, јогурт) или варено јајце.

  Ручекот, да изобилува со зеленчук (сезонски) во комбинација со риба, три пати неделно, а додека со месо, еднаш до два пати, останатите денови само зеленчук или густа супа.

  Вечерата да биде до 19 часот, а може да се конзумира супа или сезонско овошје. :sweat: :sweat:
   
 2. interistka

  interistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  15
  ХАХА супер ако бидеме ко африканците супер е они зар диета дрзат !
   
  На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
 3. budal4e

  budal4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  10
  Кај нив тоа е исхрана а кај нас би можело добро да служи за диета :)
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.794
  Јас мислам кафе нема потреба да се избегнува. По секако не содржи калории.
   
 5. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.471
  ^ Ако кафето содржи шеќер и млеко, калорично е.
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.794
  ^ Кафето не може да содржи шеќер и млеко. Можеш само да му додадеш :)
   
  На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
 7. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.471
  ^ Да де на тоа мислев :)