1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Африканска музика

Дискусија во 'Музика' започната од daylight, 9 март 2012.

 1. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  4.101
  Дали слушате музика од африканскиот континент?

  Ќе споделам неколку тнр. афро-поп хитови на темава, истото можете да го сторите и вие... :)
  Инаку сите 3 музичари гостуваа различни години во Скопје во рамките на Skopje Jazz Festival.

  Yè Kè Yè Kè - од албумот Akwaba Beach на гвинеецот Mory Kantè

  http://www.youtube.com/watch?v=cIUD1Z3pU1g

  Birima - од албумот From village to town на сенегалецот Youssou N'Dour

  http://www.youtube.com/watch?v=Yhj3itB2194

  Tekere - од албумот Folon на малиецот Salif Keïta

  http://www.youtube.com/watch?v=3vGCw6T4lM8
   
  На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Јас од балканскиов дел не слушам баш музика, а не па и од африканскиот :D хехе.
  Не, сериозно не слушам ништо од африканскиот континент, али ете ја знам првата песна што ја имаш постирано од Mory Kantè и да ти кажам право интересна ми е и ја имам слушано неколку пати :)
   
 3. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  4.101
  Претпоставувам Јусу Ндур во песнава од раните години, пее самиот за себе, но звучи интересно :)

  Youssou - од албумот Birth of a Star - 11 Giant Dakar Hits од Youssou N'Dour

  http://www.youtube.com/watch?v=7Vn6qHMbvkA
   
 4. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  На Sara123 и daylight им се допаѓа ова.
 5. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  4.101
  Tajabone - Ismael Lo

  http://www.youtube.com/watch?v=YUWyUE6kqoU

  текст: (на волоф јазик)
  Ta.....tajabone de nuy tajabone
  Ta.....tajabone de nuy tajabone
  Abdu u iambaar gniari malaykala
  Ch'awé étchiko daan si séroo
  Muomu muhnilda degëm du lingaan
  Muomu muhnila degëm woor nga-am
  Ch'awé etchiko daanu si seroo
  Muomu muhnida degem du lingaam
  Muomu muhnida degem woor nga-am
  Tajabone de nuy tajabone
  Tajabone de nuy tajabone
  Wou leij Wou leij
  Wou leij Wou leij
  Abdu jambaar gniari malaykala
  chico woley juge daanu si sero
  Muhnila degem du linga'n
  Muhnila degem woor nga-am
   
 6. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  Не,не слушам Африканска музика ~
  Интересно звучи( што ги слушнав овие песниве погоре) Од чиста радозналост сакав да знам како би звучеле.. :)
   
 7. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.133
  Допаѓања:
  4.101
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.928
  Допаѓања:
  75.528
  Пол:
  Женски
  Само за Youssou N'Dour имам слушнато а едниствена што ми се допаѓа е 7 seconds.