1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Афти кај деца

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 22 септември 2013.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.053
  Допаѓања:
  85.163
  Пол:
  Женски
  Денес за прв пат и се појавија афти на ќерка ми, две едната е на горното непце другата на долното, а незнам дали има и некаде на по скришно место :( стана од спиење и ми рече дека устата ја боли. :( што да и ставам моментално додека отидам утре во аптека?имам прополис , но 25 % е незнам дали смеам на мало дете да ставам :?: Знам дека ќе треба 1-2 недели да поминат за да и помине , инаку си јаде нормално, весела е но на моменти ќе спомне дека ја боли.
   
 2. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.101
  Допаѓања:
  36.584
  Пол:
  Женски
  Коритсаки јас често имам проблеми со афти. И мене прв пат ми се појавија како дете болка невидена.Јас не ни сакав да јадам од што ме болеше. Кога имам афта ставам Гингивал паста ако имаш тоа стави и или оди во аптека ако имаш некоја што работи ова време и прашај за мало дете што е пожелно да ти дадат. Се надевам ке и помине за брзо време. :)
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.834
  Пол:
  Женски
  Pobaraj Proaftol..kjerka m samo toa ja spasi pred 3-4 god. Cela se isfrla i srekja brzo i pomina. Inaku sprej e i na baza na propolis. I nie go koristime site i navistina e efikasen. Preporacano e od pedijatarot nas. Ne sum zela na svoja raka.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.881
  Допаѓања:
  5.427
  Пропобаза е за секаква возрааст 90 ден. со продолжено дејство се мие само со ладна вода...плунка,и др. раб. не помагаат за миење на кремчето
   
 5. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.581
  Допаѓања:
  702
  Пол:
  Женски
  I nie maka macime so afti...bebusot moj (5 meseci) mu izlegoa od sto non stop gi pika racete v usta.Pedijatar ni dade Nistatin kapki,Propolis nikako (sodrzi alkohol) i pogolema higiena na racinjata i igrackite.I pominaa ama za kratko vreme pak i se pojavat :@
   
 6. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.005
  Допаѓања:
  102.730
  Пол:
  Женски
  Денес го однесов синко на лекар зошто му тече носето неколку дена, а ноќеска мачно спиеше, грчеше цела ноќ. Лекарката го прегледа и ми вика има афти на грлото, може да се од алергија, ми препиша нистатин капки, некое спрејче за носето и сируп за алергија пред спиење. Но во текот на денов течењето на носе се влоши и крена температура. Ја барав и ми вика од афтите е, оди со терапијата препишана. Може Т од афтите? Плус носот му течи,шубе ми е!!
   
 7. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.975
  Da da kako ne moze i kaj nas koga bese sinceto 9 meseci imase afti na jazikot i ustickata i mnogu go bolea i 3 dena ne spagjase temperaturata lezevme vo bolnica oti malecko bese i tamu infuzija i antibiotik mu stavaa plus daktarin gel i ne znam yste sto drugo bese ne se sekjavam
   
 8. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.005
  Допаѓања:
  102.730
  Пол:
  Женски
  Прв пат вакво нешто имаме, ни јас не сум имала досега, пане знам ни од шо се појавуваат но како се лечат. Антибиотик еве не ни даде, јистатин само,кој јас редовно им го давам после примање антибиотик. А лежење на болница.... Ме загрижи сега малку
   
 9. Matea212

  Matea212 Активен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2015
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Vnukata moja imase sega pred nekoe vreme mnogu afti vo usticeto i visoka temperatura 3 dena nisto ne stavi vo usta mnogu ja bolea duri usta ne otvarase da zbori za aftite ni pomogna samo pro aftol posle samo 3 prskanja vo usticeto pocna da si ja otvara ustata da zbori da jade po malce probajte nas mnogu ni pomogna
   
  На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pepa B..

  Pepa B.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  675
  Пол:
  Женски
  И ние се мачиме со афти 2дена .. несака ни да цица .. нистатин капки ставам ама некако нема ефект.. нз што уште да ставам .. ништо не јаде ниту пак пие
   
 11. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  13.543
  Пол:
  Женски
  15 месеци, има афти во устата. Си претпоставувам од се што фаќа и пика во уста... Искуство?