1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ајвар

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Marissa24, 13 октомври 2010.

 1. Marissa24

  Marissa24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  11
  Ајвар (од тур. havyar, „солена икра“) е специјален вид на салата, направена од црвени пиперки. Ајварот е еден од највкусните специјалитети и најголемите тајни на балканската кујна, и веројатно води потекло од Македонија.

  Дали знае некој отприлика колку калории има во 100г ајвар? :)
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Калории во ајварот

  Од 70-120 калории.
  Друг пат вакви прашања во Сакам да прашам. ;)
  Поздрав
   
  На Twinkles и meredith им се допаѓа ова.
 3. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Калории во ајварот

  Немам разгледано дали има ваква тема во храна и пијалоци. Ако нема, сменете и го името Ајвар и нека стои. Наше си е :)
   
 4. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Калории во ајварот

  јас пак знам дека и не е баш калоричен ајварот :^) туку големата доза на леб што ја консумираме со него :lol: :lol: ама ете грешка ми кажале изгледа... добро е да се знае :)
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Ете, го сменив насловот на темата. А покасно ќе додадам уште нешто во воведниот пост.
  Пред да пишете во темава, ве молам приложете една тегла ајвар. :lol:
  Се шалам.
   
 6. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Го сакам ајварот, но се прашувам колку е (не)хранлив за нашиот организам. Прво печен, па лупен, па пржен... Резултат: хранливост=0 ама вкусот е ... :inlove: . Не би требало да е многу калоричен, ама ако со него јадеме многу леб и многу сирење, калоричноста на севкупната внесеност во организмот ќе е голема. :D
   
  На Twinkles и jas.veronika им се допаѓа ова.
 7. she-17

  she-17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  23
  ајварот е зааааааааакоооооон :P
   
  На Gargamel му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.885
  Допаѓања:
  198.223
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Еве малку ајварче да се замезите ;) :D

  Инаку, ајварот не е толку калоричен, 70-120 калории не се ништо... до лебот е, а кога ќе навалиш на лепче со топол, тазе ајвар и овчо сирење... мљац! Ама тогаш се стига 120 не калории туку кило(да не речам МЕГА) калории :$ :lol: :lol: :lol:

  Слатко е, не е хранлив, ама вкусен е... и наш си е, нема збор, кој пробал, пак сака да јаде :)
   
  На Twinkles и April87 им се допаѓа ова.
 9. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Многу сакам Ајвар и вкусен е! јас без леб си јадам ама ич не здрав да се јаде... не знаев дека е толку малку калоричен јас мислев има околу 300 калории на 100 грама. :)
   
 10. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  јас сакам ајвар посебно напачкан на леб и срење мхмхмхмх, ама не јадам мн често :)
   
 11. marti4

  marti4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Го сакам ајварот повеке од се едноставно неможам да си замислам зима без него, можам да го јадам и за доручек и за ручек и за вечера и пак нема да ми се смачи од него :rofl: дефинитивно е најдоброто нешто на светов за јадење според мене хахахахах
   
 12. O.l.i.v.a

  O.l.i.v.a Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  122
  Хранлив си е ајварот зашто така зборите :) Пиперката има поише витамин Ц од портокалот и уште многу други витамини и минерали, при преработката се губи дел, ама другото си останува.
   
 13. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  еве штотуку си каснав малку ајварче со сиренце :) мммммммммммммммм го обожавам
   
 14. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Cакам ајвар многу,да ми лути онака :) го пржам некогаш со јајце,и го јадам со кмбинација сиренце со чај :mm:
   
 15. Mini.girl

  Mini.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  12
  Мммммм обожавам ајвар! Моите годинава го направија по малку лут, не сакам луто, ама пак прсти излижав од ајварот :mm:
   
 16. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.336
  Допаѓања:
  22.478
  Пол:
  Женски
  Како дете обожавав ајвар, додуша мајка ми и баба ми го правеа :mm: :P
  Инаку сега, моите не живеат веќе овде, а и баба ми е далеку и така ретко имам можност да пробам од нивниот :emo:
  Сега веќе сум станала многу пребирлива :wasntme: , не го сакам многу ладен, само топол, и само врткам околу него да не има случајно од тие лушпите од пиперките останато, (па стварно не ми е убав таков... :wasntme: :$ )... :lol:
  И тоа.. :D
   
 17. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Ајварот секогаш ке ме потцетува на студентските денови секогаш кога бевме шворц со пари јадевме ајвар :))
   
 18. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.661
  Абе многу го сакам,ама секако дека моите бутови не го сакаат! :D
  Од кога дојдов во Скопје да студирам,го прејадов. И некако веќе гледам и желудникот не ми го трпи..
  А има ли нешто поубаво од ајварче,сиренце или јогуртче.. :lol:
   
 19. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.832
  Нема ништо поубаво во зимските ладни денови од топло ајварче и сиренце :$
  Си го правиме сами дома по наш вкус и "по рецептот од баба ми '' ( за да не се навреди ја лажеме) :D
  Не секојдневно ама често го конзумирам.
  Имаше една појава на одбивност од организмот зашто претерав неколку дена со количините ,зашто слушнав дека вклучувањето на пиперките во исхраната го намалалува и спречува опаѓањето на косата
  а јас баш тогаш имав таков проблем.
  Не би било Зима ако кај нас на трпеза нема домашно ајварче
  не го давам за ништо на светот освен како беше онаа групата на фб:
  Менувам тегла ајвар за одмор на Хаваите :D ама потенцирам -менувам не давам :lol:
   
 20. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  630
  Допаѓања:
  776
  Ајвар порано повеќе сакав - сега чат пат јадам :)