1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ајвар

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Marissa24, 13 октомври 2010.

  1. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Секоја година мајка ми го прави, но во мали теглички. Го обожавам. Го јадам континуирано се додека не се потроши последното тегличе. :lol:
     
  2. ana.ubavkata

    ana.ubavkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    59
    јас обожавам ајвар,особено во зима,кога го јадам за појадок (ајвар,леб,сиренце и чај,ммм)
     
  3. ana.ubavkata

    ana.ubavkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    59
  4. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Ајварот го јадам само кога е топол потоа многу реткооо!
     
  5. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    899
    Допаѓања:
    1.958
    Пол:
    Женски
    Ах колку сакам ајварче. Па уште кога е топло, со рендано сиренце одозгора.. мх мх. :rofl:
     
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Да ви се пофалам последен пат годинава јадев ајвар во јули. Да, во јули. Бев на гости кај братучед ми, тој на работа прва смена, јас со либето во станот. Ми вика ајде идеме да јадеме некаде, а јас на станување прво испитав што има во фрижидерот. Веднаш ми паднаа во очи двете тегли ајвар, Викам не идам никаде, ајвар немам од зимата јадено, ќе јадам ајвар. Го убедив некако и него и му седнавме на ајварот :) мх мх
     
    На N.A.T.A.S.A му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    Оффф леле тој ајвар тој прекрасен ајвар едноставно го обожавам ми го разубавува денот ме потсетува кога ке станам еден зимски ден на сабајле ке земам тегла со ајвар ке ја отворам ке намачкам на селско лепче :inlove: мераци живи и одозгоре рендано сиренце мммм рај и после спремна за у школо едвај чекам моите сега да направат па после зимуска..... :)
     
  8. mops

    mops Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    119
    ауууууууууууу како што сум гладна би утепала 3-4 кришки без проблем ајварче и сиренце поубаво здравје :P :P :P еј зашто вака праите бе луѓе не сте фер у лето вие за ајвари зборите само лиги ми пуштивте :(
     
  9. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Најубаво да напраиш лепчиња на тост сплескани, ајвар и сирење одозгора да ставиш њаммммм :)
     
    На mops му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Hell0.kitty

    Hell0.kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    ајварче плус сиренце мх мх мх мх мерацииииии мњам :inlove: :inlove: :inlove:
     
  11. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Абе шо е важно колку калории има. Глејте го вкусот хахахах Со ајвар имам изедено 11 рибанчиња леб. Тоа кога се вратив по 12 часа инфузија хахахах.
     
    На TS-310 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    :wasntme: за неколку дена почнува сезоната на ајвар и ќе има натпревар во лупење на пиперки, која комшивка побрзо лупи :lol:
    Го сакам и го мачкам на леб ама не нешто претерано. Знам дека е канцероген и е штетен АМА сакам бре да го мачкам на леб :$
     
  13. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Ахх ајвар, љубов хаха.Го обожавам, кога има, скоро секој ден го јадам(затоа за 2 месеци ни се троши цел ајвар-.-). Ептен се радувам што е сезона на ајвар сега па едвај чекам да направат моиве да јадам! :)
     
  14. wild.cat

    wild.cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    28
    па нема нешто подобро од ајварот :inlove:
    неможам да дочекам да го направиме..наредната недела мислам ии после почнува сезоната на јадење ајвар all day all night хахаха
     
  15. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Ах, тој ајвар.
    Незаменливо е чувството кога после попладнева дремка излегуваш во двор и мама и баба седнати во гаража лупат пиперки. А да не зборувам па кога ајварот ќе биде готов и префрлен во тегли, со лепчето во рака седната над огроомното тенџере си мацкам.. :inlove:
     
  16. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Кој си мацка така на свадбата дожд ке му врне :D

    Денеска цел ден сум со затворени прозорци и врати. Од цело маало се шири мирис на ајвар. Јаооооо што ме фати стрв...... :sweat:
     
  17. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Па и не го јадам нешто многу. Моиве не прават веќе едно добри 5-6 години, а и нема потреба. За џабе толкав труд, ќе изедеме 3-4 тегли и другото се фрла |( Затоа сега кога ќе ни се пријаде си купувам, ајварот на Випро, благо пиканетен е многу убав. Другите не ги признавам :D Обично првите ден-два го јадам со мерак, после само кога нема ништо друго :$
     
  18. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    лелее гледам на сите ви е слатко јас тука ќе бидам како црна овчичка што не јаде ајвар.. :$
     
  19. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Не го сакам баш многу ајварот, сладок ми е на почеток од кога ќе се направи,а после ич. Така останваат теглите недојадени.
     
  20. Cello-PlaYer

    Cello-PlaYer Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    23
    ЛЕлее.. знаев дека не требаше да отворам и да прочитам во темава, ама бидна веќе.. :| Страшно ми се јаде ајвар.. намачкан на топло лепче со кравјо сиренце.. мх мх мх мх МЕРАЦИ!! :)