1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ајвар

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Marissa24, 13 октомври 2010.

  1. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.098
    Допаѓања:
    812
    На сите им е чудно што не јадам ајвар.Никогаш не ми се појавила желба да намачкам ајвар.Мајка ми порано правеше и мачкав само 1-2 пати првите дена,онака,без некоја посебна желба и сласт...ставав многу малку ајвар и мноогу сиренце.
    Со години немам јадено зашто дома не правиме веќе.Мајка ми и татко ми јадат ама многу ретко,секогаш ни останувале теглите иако правевме малку..8-9 од прилика.
    Заклучок,дома не сме ајваројадачи воопшто :D Би јадела единствено ако нема ништо друго во фрижидерот или немам идеја што да каснам набрзинка.
     
  2. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    кој како прави нека ми донира една тегла домашен ајвар.... :?:

    овде има као неготински и струмички ајвар али не е ни А од Ајварот наш ;(

    што ми требаше да ја отворам темава бре жени :tmi:
     
  3. unstoppablemind

    unstoppablemind Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    Направивме саботата (направиЈА +петок) малце пушти зејтин ама е прееевкусен (посебно со КРАВЈО СИРЕЊЕ од Здравје 1 кг) :D!
     
  4. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.285
    Допаѓања:
    22.030
    Пол:
    Женски
    Порано многу јадев ајвар, но последниве неколку години слабо. Го мачкам само додека е уште во тенџерето, топол на леб, со парче зденка или сирење. А потоа, цела зима не го јадам. Не знам зошто. Ама неми е вкусен. А мајка ми го прави многу добро.
     
  5. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    И јас не сум ајваројадач, ептеен ретко.
    Само првиот ден додека е топол, и по гости негде, дома нема да ми текне да земам ајвар да јадам.А башка и тоа што не јадам сирење, уфф гадно нешто :puke: .
    Ама ги терам секоја година да прават ајвар, интересен ми е процесот, а ене, стојат тегли уште од лани :rofl: .
    Ама сега ме насрдивте, ќе си ставам ајвар и маргарин на тост, а може и кашкавалче, и така ми се јаде а нема ништо по дома |( .
     
  6. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    лелеее колку само најмногу јадам, едвај чекам сега утре чушки да ни донесат дома и со мама да се фатиме за работа да го направиме ајвариштето најубаво, секако многу правиме, и сепак покрај се, после Нова год. немаме ајвар, сите дома сме ајваројадачи уфуфуфуфу мјамииииии
     
  7. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Многу сакам Ајварр :inlove: :inlove:
     
    На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
  8. NB86

    NB86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    68
    Го јадам само кога е тазе направен, т.е кога се вади од шерпа. После тоа неможам, мн ретко освен да го загреам пак.
     
  9. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    АЈлелееее ми се пријадее,али нема овдеее, ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ќе се убијам....
    Ајде хуманитарна акција,секоја феминка,праќа по една тегла ајвар на Сезнајчето на улица Umberto I во Nizza Monferrato (која е во посета на мјка и и на татко и ;) )
     
  10. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Леле и јас многу го сакам :inlove: ,особено потпржен со јајце,м м м,најлесно и најубаво јадење :) А сега моментално умирам за ајварче,ја терав мајка ми да направи,таа не мислеше да прави,ама ко ќе се вратам барем да има,сега не можам да го пробам ;( Сакам побрзо да си одам дома!
     
  11. CupCake

    CupCake Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    165
    Е,вчера беше готов.Главна тема кај и да отидам „АЈВАР!“
    Ме фатија мене,нема кај да бегам,рацеве 3 дена ми мирисаат на пиперки.
    Кога отидов со изјавата:
    -Ме боли кичма.
    Репликата на баба ми:
    -А не те боли кога се леташ по тегла.

    Си јадам ајвар,во умерени количини,за разлика од сестра ми што се „дави„.
    Омилено ми е наутро..Леб,ајвар,сиренце,вегета и чај..мх,мх,мх!
    Или со јогурт.Пржен со јајца.Само со сирење.Во сендвич,па дури и во тост. :$Ма секако!

    Ајвар рулз!

    Каков iPod,каков iPhone..all we need is iVar! :inlove:
     
    На La.Reina.Del.Sur му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.834
    Пол:
    Женски
    Ех темата... ретко да има некој кој не јади ајвар :* јас сношти се прејадов аххахаха
     
  13. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Ех како ми се само јаде ајвар,не е нормално.Ако испадне да не правиме оваа година ќе се самоубијам,сериозно.
    Досега ми е рекорд 7 парчиња леб со ајвар да изедам а оваа година можеби и ќе го оборам рекордот па ќе ме има во гинисова книга како најстраствен јадач на ајвар :) .
     
  14. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.853
    Пол:
    Женски
    Нит го сакам нит го јадам, нит сакам да ми прават, ама што се мора, мора се :D Зима иде, не смее без ајвар да се остане, Боже пази, ќе ми текне на пиперки, ќе треба да пометнам незачнато дете |( :D :D
    Ајварот за мене може и да го нема, нема да забележам, а го јадам, не велам не, кога ќе видам дека некој јаде понекогаш, од што сум така стрвна :wasntme: Едино го јадам како ајвар намачкан на лебче, никако поинаку, и може да додје во комбинација со јогурт или сирење. Ништо друго во близина, за разлика од тато кој на јадење со месо, јаде една тегла ајвар со лажица, за разблажување на масното од месото :D
    Е, убава ми е лутенка од бели вцрвени пиперки, сечкани, а не мелени, со домати, тоа го јадам повеќе од ајвар, ама пак не нешто многу, повеќе ко додаток ми е.
    И то, време за зимници, кој му треба помош, одма одам, професионален печач и лупач на пиперки сум :D
     
  15. Ann.94

    Ann.94 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    1.822
    Мх мх мх, готов е.

    Ready to eat [​IMG]
     
  16. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Денес постам, утре ме чека ајварот и еден цел леб. :D
     
  17. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Уф одвај чекам да направиме...инаку јас и сега си јадам ајвар имаме од минатата година се надевам дека ке ни остане додека не направиме нов :P

    Порано како помала многу ми беше интересно кога требаше да ги лупиме чушките,а сега недај боже некој да ми спомне да лупам чушки,после ноктите цела недела заникаде ќе ми бидат :lol:
     
  18. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Обожавам ајвар! Го јадам во огромни количини, па затоа и учествувам во процесот на лупење на пиперките. :D
    Ех...ајварче, нешто преубаво! :lol: :l:
     
  19. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Едвај чекам сабота, малку закаснивме годинава со ајварчето. Ама сабота, ќе има јадење и тоа од шерпа, така е најслатко. Мх мх, лепче, топол ајвар, сиренце. Нешто незаменливо :inlove:
     
  20. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Не сум некој љубител на ајварот. Јадам сега зашто ептен во нос мава кај и да поминеш. :D
    И следното јадење ајвар би ми било во јануари отприлика... Толку.