1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ајде да слабееме со bijonse !

Дискусија во 'Фитнес' започната од bijonse, 21 ноември 2017.

  1. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    Темата ќе биде едноставна, јас ќе бидам инструктор вооедно и самата ќе го спроведам тоа што секојдневно ќе имаме задача да го направиме, овде во Фемина форум!
    денес ќе се даде задача што треба да се научи во смисол на чекори, вежби, а следниот ден сето тоа ќе го вежбаме од 18 ч до 19 ч овде заедно со вклучување на тоа што ни беше задача...
    Кога ќе почнеме ќе биде појасно...
    сите да си ги напишете основните информации за видиме дали нешто ќе успееме да речеме после еден месец и тоа ВИСИНА И ТЕЖИНА ...тие што не сакаат не мораат да напишат доколу сметаат дека не е за јавност иако сме сите со измислени имиња....

    [​IMG]

    и треба да најдете големи марами, по можност со реси или монистри за да истите ќе ги врзуваме околу струкот...

    [​IMG]

    и да имаме тегови од 1 кг, можете да ги купите не се скапи...или да инпровизирате шишенце со песок за добивање на тежина...
    во следниот коментар ќе го приложам видеото кое треба да го разгледате и да ги научите чекорите, музиката ќе биде одбрана сите да не испровоцира да извежбаме, значи утре сите овде во 18 ч со научена вежба....
    И ЌЕ ВЕЖБАМЕ СО МУЗИКА ! (hollest)
     
    Последна измена: 21 ноември 2017
    На AnaBub, anonymous16, dedrade и 3 други им се допаѓа ова.
  2. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    Вежба бр. 1
    Despacito- Zumba dance with bijonse !!! :emo:




    значи,
    женски еве ја првата задача ислушајте го видеото, научете ги чекорите и утре тука во 18 ч ќе вежбаме, доколку имаме заинтересирани од машки пол ...добродојдени се и за нив ќе имам комбинација со вежбање мешани машки и женски, ако не друго ќе се научат да денсаат ;) ... ајде да ослабнеме заедно ;)
     
    Последна измена: 21 ноември 2017
    На anonymous16, dedrade, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  3. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    БРАВОООООО @bijonse... Супер идеја, ете мотив за дружење, релаксација и зафрканција:*
    Што се однесува до чекорите, јас сум права профи зумба денсерка:)
     
    На joy1, dedrade, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  4. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    ..да да...да дружење, но не заборавјате да ја измерите својата телесна тежина наутро после тоалета и утринско празнење и тоа да го забележиме како прво мерење !
     
  5. dedrade

    dedrade Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    211
    Пол:
    Машки
    Дали постојат вежби за машки особи и дали е важна исто така килажата за истите,или може би постојат други критериуми за нас?
     
    На elimkd и baba Rada им се допаѓа ова.
  6. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... и да се пронајдете во која ,,Зона ,, сте моментално споредувајќи лево вертикално е вашата висина во цм, а горе хоризонтално ваша телесна тежина... каде се вкрстува го имате вашиот телесен индекс !

    [​IMG]

    жолтата боја на почеток укажува на неухранетост велиме преслаби (и за нив важи ова вежбање за да зајакнат), :muscle:
    зелената зона што укажува дека сте во идеална зона т.е. форма, но тоа не значи дека не треба да вежбате све што го имате идеално добро да оцврсти, :inlove:
    окер портокалева боја укажува дека сме во зона каде ние се храниме повеќе одколку што му е потребно на организмот и прашање на ден кога од елегантно пополнети ќе прејдеме во следната црвена зона на гојазност,:x
    црвена зона што укажува, да не се лажеме, оти сме веќе во зона на дебели ! ;(
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... штом прашуваш, значи си преставник од посилниот пол, но тоа не значи дека сте правилно градени иако вие како мажи имате повеќе мускулна маса од женскиот пол (дадено од природа така нели? ) и затоа доволно ми е што сте заинтересирани да се дружите тука со нас..

    [​IMG] [​IMG]

    така да следните вежби и видеа ќе бидат одбрани со женска и машка комбинација независно дали мажот ќе ја води групата и вежбата на видеото или пак ќе биде спореден, инаку ако навистина почнеш со нас рака на срце ќе станеш ем витален ем ќе набиеш ритам за денсање,а и распложението целосно ќе се (прејдов на ТИ) подобри во овие тешки моменти на Македонија ! :!:
     
    Последна измена: 21 ноември 2017
    На baba Rada и dedrade им се допаѓа ова.
  8. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... и за машките членови табела да се пронајдат буквално преведено во која ,,рамка,, припаѓаат има три опциии значи мала, средна и широка велиме претешки...

    [​IMG]

    овие вредности се за идеално тело при идеална возраст на 25 години, со напомена дека секогаш за 5 години плус старост ќе додадеме оправдано дополнително 1 кг на нашата идеална тежина, тоа важи и за мажи и за жени ...значи овде ако сте високи на пример 1,90 треба идеално да имате од 75-83 кг со 25 години, но ако имате на пример 35 години ќе додадете за секој 5 год старост 1 кг значи на 83 ќе додадете 2 кг и идеалната тежина ќе биде 85кг.... :wasntme:
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dedrade

    dedrade Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    211
    Пол:
    Машки
    Па искрен да бидам,интересен предизвик би било да се проба нешто вакво,нешто ново...баш паметно од ваша страна!;)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... благодариме, Ве очекувам утре (здравје нели? ) да ја разгледате следната вежба каде ќе биде предизвик и за Вас оти главен водич на женската група на вежбањето со денсање ќе биде машко, потрудете се да се забавувате и да не се откажете ако Ви се гледа сложено, вежбите ќе бидат повторени по еден циклс така да ќе видите колку добро ќе напреднете..и бенифит ќе биде на следна покана на свадба на некој Ваш близок Вашата појава ќе ги засени сите....а посебно Вашето играње и движење :dance:
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  11. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Конечно прекрасна тема, доста ми е више од депресивни моабети и политички препукувања од кои ние обичните граѓани нервно оболевме а политичарите полнат џебови.:)
    @bijonse со телефонов в раце размрдав колкови, се наполнив со позитивна енергија, еве ме, се уште ми стои блажена насмевка на фаца:*:)
    Машала, во портокаловата зона сум ама блиску сум до црвената.
    Сакам само да напоменам, знам дека си ти инструктор на темава, но ќе си земам за право да ве обавестам...
    жениии вежбајте зумба, вртете заносно со колковите и ќе намалите во обем на струкот, ќе бидете по јебозовни и фатални;)
    Видимо се сутра:music::music::dance:
     
    На Mrs.Brain и bijonse им се допаѓа ова.
  12. ТрагачПоНадеж

    ТрагачПоНадеж Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.118
    Пол:
    Машки
    А дали истата песна од 4 минути ќе ја пуштам 15 пати по 4 минути од 18 до 19?
     
  13. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Научи ги прво добро чекорите, веројатно ќе следува друго видео.
     
    На Dadusicka, bijonse и ТрагачПоНадеж им се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Убава е темата, баш мотивирачка.
    Но мислам дека ретко некој ќе седи и ќе учи чекори од фемина.
     
    На bijonse и baba Rada им се допаѓа ова.
  15. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Јас облеков хеланки (y)
     
    На Dadusicka, bijonse, kikkki и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Mrs.Brain

    Mrs.Brain Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2017
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    3.622
    Пол:
    Женски
    Спаѓам во идеална зона.
    Висина 1,70
    Тежина 63

    Некако страв ми е од оваа чекориве. Тешки ми се чинат.:worried:
     
    На Dadusicka, bijonse и baba Rada им се допаѓа ова.
  17. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... токму ТИ си созададена за ова да си добиеш кондиција и да се стегнеш уште поубаво.... апочетокот секогаш е така доволно е само два чекора научи ама правилно па со време ќе видиш како ќе оди глатко...од искуство ти кажувам.....
     
    На Mrs.Brain и baba Rada им се допаѓа ова.
  18. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... видеото требаше да се пушти три пати по ред со нонстоп следење без разлика дали се правилно направени чекорите ,,трчај,, што се вели по песната...па едно 2,3 минутки пазуа колку да се земе здив и уште три пати повторно редоследно без престан да се извежба.... и толку ! ...јас се извинувам само што дојдов бев на службен ручек и никако не можев да одложам ... ама е надевам дека нешто сами сте изработиле... ^_^
     
  19. ТрагачПоНадеж

    ТрагачПоНадеж Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.118
    Пол:
    Машки
    Јас чекав подолго видео,прашав,ми рекоа ќе поставиш поголемо и си чекав дома....и на крај ништо.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mrs.Brain

    Mrs.Brain Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2017
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    3.622
    Пол:
    Женски
    Ништо. Јас и ти од утре овде главни.:muscle:
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.