1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ајфон и iOS оперативен систем

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Hipster, 9 јануари 2013.

  1. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Сакам убава шарена маска за 4с. Од оние со уши, со некоја апликација.. Значи интересна, шарена.
    Ми здосадија еднобојните, а интересни сум наоѓала само во ТелиВејл, меѓутоа од лош материјал- тенка гума, и не преживуваат дури ни да ја ставиш за прв пат.
     
  2. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    ^ јас имам маска - маче црно со уши :) Ја купив од Аксесорајз околу 800 денари.


    Мене ме интересира кога ќе дојде во Македонија Ајфон 5S?
    Сакам да го сменам 4кава со 5ка, ама ако излегува 5С да го почекам. :lol:
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  3. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Маските на e bay со цена од 5 долари, тука ги продаваат за 800, па и 1000ка, скроз исти. Јас имам околу десетина, шарени, со циркони, па не знам со што, ама буквално разни модели и сите ми се од таму порачани. по цена околу 5 до 14 долари, зависи од квалитет и модел. Што е ова кај нас, сакаат тродупло да ги продадат, ги гледам истите и кога ќе споредам цената глава боли.
    Ако имаш преку некој порачај си, ако немаш пејпал подобро од овие страниве 'купи од e bay', со мала маржа пак поефтино ќе ти излезе, а има какви ти душа сака.
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Лудило стана ова со новиве модели на iphone, ама чим влезеш во орото тешко ќе излезеш.
    Новиов 5с викаат во септември, така прочитав, зошто сакам да земам 5, и ова 5с ме зеза...
    А цените не мрдаат, гледам 4с уште држи цена 400€....
     
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Промоцијата на новите Ејпл уреди колку што јас знам е закажана за 10 септември, со тоа што кај нас доаѓа минимум месец до два, значи негде пред Нова година би требало да го има во Т-мобајл, можеби и малку порано.
    Јас ко што знам ќе промовираат два нови Ајфона, од кои едниот наследник на 5-ката т.е. 5с и друг доста поефтин кој нема да биде стандардно црн и бел туку задната маска (на овој модел нема да биде стаклена туку пластика) ќе биде во неколку различни бои. А за скапиот( читај стандарадниот) 5с ќе има комбинација и на златно. Плус и новиот Ајпад тогаш се промовира како и официјалната верзија на иОС 7.
    Еве у спојлер слики од тоа што ќе промовираат, првата е официјална слика, а вторава е тој ефтиниот, не е официјална, кружи по нет и чисто за одприлика да имата претсава како ќе изгледа.
    [​IMG][​IMG]
    За маските јас би се сложила со Карина дека нарачувањето на аксесорајз е најбоље онлајн, јас нарачувам од Алиекспрес и Диајалекстрим, имам доста нарачано и ниедна не ми е поскапа од 5$.

    А за цените мој совет е почекајте да излезат новиве, ќе падне тогаш цената на 4с и 5, јез да не верувам да биде некоја огромна разлика ама 30-40 евра сигурно.
    Иначе Руби кај гледаше бре 4с за 400 евра, тоа е лоповлук, јас баш планирам да се апдејтувам со 5, и денес баш зборев со Петко, 5ка, бела, 16 гига, нова, неотпакувана, neverlok + rsim, со гаранција е 400 евра. Користени имаш за докај 350 евра.

    Туку да ве прашам, си ставивте ли иОС 7, јас апдејтував и дека бета верзија кај мене на 4 ми кочи чат-пат а кај Петко на 5 поприлично боље функционира, јаз да и очекувано е да има багови сега за сега барем до 10, додека не излезе официјалната испеглана верзија е тогаш ќе биде лудница.
    Можда малку потсеќа на Виндоус и се губи оној иОС шмек, али сепак е топ.
     
  6. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    22.578
    Пол:
    Женски
    ^^

    Јас го апдејтував за iOS 7, исто и дечко ми на неговиот.
    Инаку, и двајцата имаме 5-ки и нормално дека има некои минимални недостатоци пошто уште не е конечната верзија на iOS 7.
    Иако сега со последниот апдејт скоро и да не примеќам ништо.
    Оваа сега моментално е Beta 6 верзија од пред некој ден апдејтот, за недела-две се очекува Beta 7 и таa ќе биде последна се дури не излезе и официјално iOS 7.

    Таква информација имам.
     
  7. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Па точна ти и е информацијата под претпоставка и мојата погоре да е точна (на 10 септември да имаат промоција).

    Туку у право ќе да е Петко дека ми е стар телефонов па затоа ми кочи, и дека итно ми треба нов а јас толку го засакав четворчево иако црно (а ужасно многу ги фаворизирам белите), и мислев дека лаже дека кај него е поборз и подобар. Што би значело после 10, една бела 5 морам да си земам, фанатичниов ми Ејпл муж гарант пак ќе брка врски побрзо да земе 5с, па јас у гужвата можда ќе искористам нешто :?: .

    И да, деновиве сум т.е. бев заразена со true or false додека не стигнав до 64 ниво и сега треба да чекам апдејт, а веќе некое време ја играм и 4 pic 1 word, и оваа е доста заразна.
     
    На Lepaaa и senza.parole им се допаѓа ова.
  8. Minion.M

    Minion.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    61
    Девојки сите имате џеилбрејк или акаунти? Мене некако ми е скапо да симнувам и да ги плаќам. Слушнав имало некоја страна за далавери се правеле акаунти на црно и се било бесплатно. Некој има информација?

    И како го лупнавте иос 7? Кај мене е ап ту дејт...
     
  9. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    22.578
    Пол:
    Женски
    Јас лично неам потреба од џеилбрејк, мојот iPhone е Neverlock.

    Апликации ретко купувам, најскапа апликација шо ја имам купено ми е Windows 8 од 10 $.

    За iOS 7 ако сакаш да го имаш пред излегувањето на официјалната верзија, треба да си регистриран у Apple. Се плаќа 99 $ на година за development partner (јас го имам покрај дечко ми, он се занимава со IT).
     
  10. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Мојот иОС 7 Петко ми го апдејтуваше како точно незнам, дотолку детално па и не ме интересира, но знам дека не е регистриран во Apple, ниту има UDID регистрација, туку ко што реков Apple фанатик е и доста се разбира во овие работи, хоби му е, така да и џејлбрекот на претходните софтвери појма немам како го правеше.
    Ако нешто подетално ве интересира лп, или пишете тука па ќе му досаѓам да ми објасне.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Ау златен Ајфон?! :wasntme:
    И јас имам 4ка - црна, па сакам сега бело ајфонче :) ама ова златново ме буни...
    Добив информација дека после месец (или помалце) после промоцијата ќе го има во Македонија. Ама во директно кај застапниците (Дуна), не во Т-Мобиле, таму покасно го носат.
    Цена од 300 до 500 долари.
     
  12. Minion.M

    Minion.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    61
    У дуна не ти се исплати да го купиш. Шо ако го имаат одма коа мн поскапо ги даваат таму. Јас бев пред четири месеци да земам петка цената ми ја кажаа мн висока. Се откажав мислев секаде е иста ама коа проверив у т мобиле и по мобилариве викам чееееекај малку :D
    Иначе гледав 24 каратен златен ајфон. Имаше у две верзии жолто злато и најверојатно бело или тоа беше сребро. Ама затоа се спешл едишн и ние можеме да сонуваме да си го дозволиме тој. Аххх :inlove:
     
  13. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Мислам дека Дуна и ТМобиле се со иста цена, ако добро ме држи меморијава.
    Кога гледав за 4с беше со иста цена и таму и таму( 30000 или 35000 ден).
    Така се зезнав тогаш, чим го земав искочи 5, сега пак сакам 5, а најавија 5с. :devil:
     
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Девојчиња каде да барам маски за Ајфони, освен Аксесорајз?
    Mи треба некоја од овој тип, да не биде премногу гломазна... Итно ми треба, вечито захвална ќе ви бидам ако ми одговорите. :D

    [​IMG]
     
  15. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Вакви наједноставни и најефтини, веднаш достапни имаш на Бит пазар, сигурно има и по другиве пазари но за Бит пазар 100% на оние тезгине каде има и друга галантерија за телефони.
    Ако нејкеш од пазар има и по мобилариве, само јас некако не им верувам на мобиларите, според мене се истите што ги има на пазар само со двојна ако не и тројна цена.

    Оние фенсерски со уши, опашки, светки, циркони ти препорачувам онлајн да си нарачаш, зошто на пример во Аксесорајз или на фб странине се изгор скапи споредено со онлајн, кои сигурна сум дека се истите. Маски кои на Алиекспрес се по 3-4$ они ги продаваат од 600 денари па нагоре.

    Незнам што iPhone имаш но ако е 3G или 3Gs ко овој што си го постирала да не те разочарувам но мислам дека и нема некој избор за истите, од причина што 3 е доста стар модел, но можда грешам ова вака од логика зборам, не сум барала за да со сигурност знам.
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Whatsapp е гратис сега ако некој уште го нема :)
    Јас до пред еден месец го немав, сега го имам ама не го користам којзнае колку, ваљда до навика си е.
    Не сум некој манијак по апликации ниту пак игри.
    Ги имам оние што ми се корисни за секој ден.
    Euronews исто тКа е гратис сега и супер е, многу ми се допаѓа.

    Ах да, користам и менструален календар кДе пто си бележиш буквално се, кога си добила па имаш плодно денови, дати за на гинеколог, потсетници бележник и плус ми се допаѓа што ти праќа известување за овулација, 3 дена пред да ти дојде мензисот и плус известува кога треба да ја земеш пилолата ако ка земаш де.
    Се на се, корисна апликација.
     
  17. Diamondkiss

    Diamondkiss Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    38
    Како се вика точно апликацијата за менст. календар ако може да ми кажеш? :) :*
     
  18. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    7.424
    Женски сакам да прашам за WhatsApp како иде плакането нешто вика првата година е бесплатно а после се наплаќа 0.99 дол.Тие пари од сметката ли се одбиват.И како да најдам некој мора ли да го имам неговиот мобилен телефон во именикот кај мене.Глупаво е, ама дај просветлете ме сварно не баратам многу со телефони и со апликации.Секогаш сум се јавувала.Ама кога отиде во странство не можам баш да се снајдам :$
     
  19. mimi-mimozicka

    mimi-mimozicka Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    дали е срамота да имаш кинески ајфон ? која е разликата,дали е забележзлива помегу вистинскиот и кинескиот ? и каков оперативен систем има кинескиот ајфон ?
     
  20. Minion.M

    Minion.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    61
    Ахахахаха какви прашања еј! Па ако тебе не ти е срам нема зашто. Надворешниот лик е скоро ист со разлика од неколку милиметри. Што не е ни приметлив. Тачот на почеток супер за две недели крш. Камерата мн послаба е. За оперативен систем незнам баш не сум сигурна колку што сум запознаена со тоа има андроид. Ама и реално не се исплати да дадеш 150 € за тоа. Боље почекај или земи си четворка за 250€ што кај од кај ти се исплати. Ама ако е само за мерак кли чалам зимај што да ти кажам :)

    Иначе имаш дубајска реплика што е за нијанса подобар од кинескиот. Ако си решена би ти препорачала дубајски...

    Позз