1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ајфон и iOS оперативен систем

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Hipster, 9 јануари 2013.

 1. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Што убави аликации си симнав, алал да ви е, :lol:

  Еве ви од мене предлог на добри апликации, барем мене ми се доста корисни
  • PicsArt- за едитирање на слики, ефекти, колажи, цртање врз слики, буквално што сакате правите со фотките.
   Imdb- за филмоманите ко мене, одлична адаптација за смартфон
   Evernote- креаирате папки за складирање на сите работи што ви се важни, во форма на notes, може да зачувате локации, скриншотс, слики...
   Food- сродна апликација со evernote, пребарувате рецепти, зачувувате, локации, ресторани. Бидејки е поврзана со оваа погоре може да си зачувате се како белешки. Со синхорнизација со ком. може да си ги принтате директно.
   Itube- пребарувате музика, однсоно спотови, штом еднаш ќе ви се наполнат, може да си ги пуштате во секое време, без употреба на вифи.
   Златна Книга- добро е да се има, се наоѓа.
   Foodle- ако сакате да броите калории

  Игри
  • minion rush
   scramble(zinga)- бараш зборчиња
   jetpack јоyride(halfbrick)- си леташ со едно човече
   Fun RUn- добра мултиплеер, ако имате друштво направете си сите акаунт, и имате добра занимација. :lol:

  Што е до новиот иос7, не сум многу воодушевена, поготово зошто ми кочи малце. Иначе вака визуелно, пошарен, весел да не кажам, со тоа што иконата за photos ужасно ми е глупава. :D
   
  На makeupgirl, ForeverYoung и anabel-a им се допаѓа ова.
 2. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.380
  Девојки а апликација за симнување ringtones?
  Симнав една, ама нешто кога ќе му направам download, не сака да се симне. |(

  Инаку iOS7 не е лош, колку за промена, добар е. :) Баш повесел.
   
 3. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  23.075
  Пол:
  Женски
  Да не звучам ко реклама, ама прееска додека и купував телефон на сестра ми во Ледиком во Чаир пристигнаа новите 5C и 5S. Првиот по цена од 520 евра, вториот од 820 евра.
  5C имаше син, бел и зелен.

  Преубави се сите. :o :inlove: :D
   
  На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.405
  Допаѓања:
  11.222
  Пол:
  Женски
  Брат ми има ајфон 5 со ios7, и телефонот сам си решава кога и каде ќе се поврзе на вифи.
  Дома упорно ми покажува Unable to connect to network, а на други места некогаш се поврзува некогаш не. На нет најдов неколку можни решенија (reset network settings, forget network, да се смени пасвордот од WPA во WEP конфигурација) и све пробав, ама никаков резултат. :?:
  Имал ли некој ваква мака и дали ја решил?
   
 5. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Имам iOS 6 инсталирано, и се до вчера беше се у реду со Инстаграмот, т.е нормално ми функционираше и се тоа. Ама не знам што му се случи, пробав да се логирам и ми бараше да го апдејтирам. :^) Ајде го направив и тоа, и сега не сака ниту да ми се уклучи - повторно ми бара апдејтирање. Не сфаќам, последниот апдејт го иам, зошто би барал друг. Ме вади од такт, цел ден потрошив на тоа. Го бришев, па го симнував повторно, истите процедури одново и одново, и на крај ништо. |-)

  Ако има некое чаре кажувајте, или каде би можела да го однесам да видат кој му е проблемот, сите можни луѓе што ги познавам, а имаат знаење било какво за овие работи, немаа одговор. |(

  Е, ова ми го пишува цело време.
   

  Прикачени фајлови:

 6. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  ^^
  Зошто IOS 6??
  Инсталирај си IOS 7 , веројатно затоа ти вика дека не е ап ту дејт.
   
 7. beauty.me

  beauty.me Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  3
  Симни си iTunes на компјутер па имаш опција Update new softver ако нешто не ти е јасно оди на YouTube и имаш повеќе видеа што ке ти помогнат.
   
 8. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.069
  Допаѓања:
  8.097
  Пол:
  Женски
  Која е разликата помеѓу iOS 7.0.0 и iOS 7.0.2?
  Вчера го апдејтирав, сега ми е 7.0.2, ама не гледам разлика. :^)
   
 9. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  722
  Девојки ќе можете ли да ми препорачате некои добри слушалки компатибилни за Ајфон, затоа што моите веќе цркнаа :D ?
   
 10. doutzen

  doutzen Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  158
  леле бе и ја сакам ама скапо е нз колку накај 20и нешто иљади сигурно е
  што е многу многу е и уште посе да го изгубам или скршам и шо да направам да се убијам :devil:
   
 11. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  23.075
  Пол:
  Женски
  Имаше нов апдејт за поправање на багови. Нели кога ќе се инсталира нов оперативен систем, ако приметиш нешто не ко шо треба пријавуваш и го средуваат сето тоа со нов апдејт на самиот оперативен систем.
  Еве сега има проблем со iMessages кој и сама го приметив па и прочитав дека од Apple повторно најавиле нов апдејт за деновиве.
   
  На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Смејте се ја уште ја имам 5ката :rofl:
  6ката не ми се допадна, немаше драстични промени од 5ката, ама седмицата ми изгледа навистина подобра.
  Ќе го носам да ми го декодираат сосема- не ми е неверлок, секако и екранот го рокнав па уз тоа и ова, ако ви кажам колку пати ми паѓа ќе ми се изначудите како функционира уште, жилав е нема што.
  Малку офф топик има некоја искуство со менување екран, колку чини и некоја препорака на место?
   
 13. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  5.418
  Пол:
  Женски
  ^Хипстер,за екрани го препорачувам салонот спроти Симпо ( во редот на Солета, кинеската ,Рептил), не ми текнува како се вика во моментов и немам поправано екран јас кај нив, ама имам пријател што е чест муштерија нивни, незнам што се не му поправиле :D
  Меѓу другото и екрани менувал неколку пати, и мислам дека околу 3-4 000 денари е тоа, ама не сум 100% сигурна.

  А мене да ми препорача некој салон за декодирање??
  Всушност, до пред 2 месеца можело за 50€ да се декодира, ама наводно од тмобиле им го затвориле системот или не знам ти што и сега веќе неможе. Опција било да ставиш по салониве некоја x-сим картица и ќе можело друг оператор да користиш...

  Сте чуле за ова? Не сакам на непроверено да правам нешто...
   
  На WomanInRed и Hipster им се допаѓа ова.
 14. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Јас имам х-сим картица, така и го земав лани телефонот со неа за да не доплаќам некои 3000-4000 за декодирање, ама проблемот е што не можеш да си правиш апдејт на софтверот, зашто не знам, ми објаснија али мојот ограничен технолошки ум толку сфаќа. Може некој што се разбира да го прави апдејтот, али ти сама ако стиснеш апдејт систем отиде јабана телефонот.
  Јас вака знам, ако ме лажеле свака им част.
  Не е лоша опција за почеток додека собереш пара за декодирање, али декодирање е права ствар.
  Кошта толку 50-60-70 евра горе доле али е преманента, барем така знам.

  _
  Добро да е 3000-4000, мене ми рекоа поише лаици што не се разбираат, значи функционира и си работи и со оглед што е скршено стаклото, се гледа се убаво на екранот, али нервираат лините изгребни што се познаваат, многу ме нервира.

  Инаку х-сим картиците ги продаваат само по 1000-1500, ги има во скоро секоја поснабдена мобилара.
   
  На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
 15. doutzen

  doutzen Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  158
  е абе една другарка од школо си имаше купено ајфон и овие викаат не бил оргинален од бит пазар бил за 1000 ден фалсификација е сакаф да ве прашам постои ли такоф дека и ја го видов работи ама не знам за толку ефтино кој направил телефон??
   
 16. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски

  Toa што не сака да се апдејтира е затоа што е гивеј, односно имаш чипче под симот и го лаже телефонот дека е декодиран, а уствари не е. И затоа ако сакаш да направиш апдејт на софтверот, се заклучува...
  Затоа сите препорачуваат неверлок. Си ја активираш нормално картицата, си правиш апдејти, значи најнормално си функционира. Ама затоа и поскапи ги продаваат телефоните со неверлок.

  Екран, сестра ми менуваше скоро, 3000 денари за 4-ка, за 5-ка мислам дека е поскапо.
   
 17. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  ^Taka така, лаже дека е декодиран, а не е, а може да се користи нормално на нашиве мреши, солидна е конекцијата не паѓа мрежата, т.е ретко се случува да нема мрежа, али не може апдејт. Т.е може ама треба човек што се разбира, има некои цаки веројатно како се прави тоа.

  А за екранот каде го правеше сестра ти, 3000 и не ми звучи така страшно!
   
 18. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  Леле сите гледам менувате екран нежни се ова ајфониве, и јас еднаш менував лошо го рокнав па од тогаш уплав имам пак да не ми падне. Инаку јас го средив во тој сервис центарот што се наоѓа веднаш до Хепи Кафе , во Аеродром. Мислам дека околи 50евра беше и доста брзи беа дека ми требаше телефонот.
   
 19. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Да да, Мегамобил е тоа Карина. И сестра ми таму го менуваше.
  Можеби има и поефтино во други мобилари, зошто овие се малце скапџии, ама па сигурно си е сигурно...
   
 20. Femmince

  Femmince Активен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2013
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  8
  може да ми кажете како функционира апликацијата Itube?