Ајшен (Bugünün Saraylısı) [Канал5]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од ludoto19, 25 декември 2014.

 1. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Последна епизода е 36 та овие 3 и пол саати се од претходните епизоди
  Завршува кога Ата ќе и каже на Ајшен дека му е ќерка.
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.146
  Jас па цело време чекам да и каже,а тоа на крај...|-)
   
 3. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски


  Еве ја последната епизода.
   
 4. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.146
  Не сакам да ги гледам епизодиве по интернет,сакам полека да ги пратам на телевизија,ама ми се чини дека кога тогаш ќе ѕирнам. :rofl:
   
 5. Sofija3

  Sofija3 Активен член

  Се зачлени на:
  16 април 2013
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  6
  Пак ќе почнат со снимање на нови епизоди :clap:
   
  На Dobie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  485
  Од каде оваа информација?
   
 7. Sofija3

  Sofija3 Активен член

  Се зачлени на:
  16 април 2013
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  6
 8. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  Е баш си го загледав филмов, ми годи раскошот и раскошното у филмов. Некако си ги заслепувам очичките и добро ми доаѓа. Е сега мое видување за филмов.

  АТА- Се успеал да изгради освен едно нормално семејство. Така е тоа кога се создава семејство без љубов. Не морам да потенцирам дека цената ја плаќа за тоа. Во однос на (не)признавањето и обеледувањето за Ајшен не мислам дека се плаши туку едноставно сака да го заштити семејството кое го има. Не пати од туѓото мислење и тоа што другите ќе кажат и мислат за него но се плаши од реакциите на своето семејство.
  УФТАДЕ- До некаде и ја разбирам женава зошто никогаш не почуствувала топлина во прегратиките на мажот па некако бара утеха во раскошот зошто мисли дека го заслужува поради толкуте години пожртвуваност во нешто што не допира до нејзе. на неколку наврати имаше ,,критики,, дека се натпреварува со дух но таа едноставно како секоја жена сака да биде единствена во срцето на мажот.
  ЗЕТОТ-Зет сладок како мед, ама овој оштар како сабја. Јасно како бел ден е дека има интерес за пари но неговата слатка женичка тоа не може да го види зошто нештата во љубовта не се како во математиката. Во математиката 1+1=2 а во љубовта 1+1=1.
  ЌЕРКИЧЕТО - е сега и не ми текнува како се викаше ама заслепено. Секако кога човек ќе се ограничи во еден круг и не може да размислува на друг начин. Дури кога ќе почне да работи во фирмата ќе може да ја направи споредбата. Не квантитативна туку квалитативна споредба. Ќе сретне човек, но навистина човек, некој на кого му е битно што прави, што се случува со нејзе.
  АЈШЕН- Сигурно е дека сите ќе кажат тешка глупача. Но јас само ќе речам- само премногу наивна. И истото би било со нас. Замислете живеете скромен живот некаде на село и наеднаш доаѓате во голем милионски град а на сето тоа имате и многу пари кои не сте ги заработиле и многу битно не знаете да управувате со нив. И уште побитно колку повеќе трошите толку тие се зголемуваат и доаѓаат без вие да помрднете со прст. Саваш се заљубува во него а и која не би, па и со сето тоа внимание. Е сега таа не ја знае приказната за Саваш, Ата и татко му на Саваш. Ние затоа што ја знаеме јавуваме сомнеж.
  САВАШ- тој можеби ја плаќа најголемат цена. Живеел во несреќно семејство каде што бил сведок на прељуба, не физичка туку онаа уште поболната ( мајката не го сака таткото поради вечната љубов кон друг маж-Ата ) и никогаш не може да создаде норми за сакање. Кај него во главата е се измешано. Не знае од каде да почне каде да заврши. Тој е сплеткар, манипулатор и сака да се одмазди. Таа одмазда него го чини најмногу.
  СОРАЈА - Разгалено детешти кое како да плаче за играчка. А играчката е докторот. Ако ја немам играчката ќе се самоубијам. Целосно е риентирана кон него. Требаше да ја остват во болница додека не се излечи целосно.

  И имам уште многу многу за филмов зошто ми се допаѓа. Па следи продолжение. И ајде вашите анализи да ги слушнам.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sparkle.q

  sparkle.q Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  14
  Значи почнав да ја гледам серијава и некако ми се допадна па решив малку да ѕирнам на интернет. Видов дека ја откажале да се снима поради незаинтересираност, па пак дека ја продолжиле и така натаму и така натаму. Серијава ме привлече, не оти е поинаква од другите зашто и овдека главна тема се фамилијарни сплетки и неостварени љубови како и секаде, туку заради Саваш и Ајшен, кои како глумци навистина им се восхитувам. Како и да е ова е една кратка анализа од тоа што јас го заклучив за филмов и ликовите до сега:

  Ајшен ... Во однос на тоа каков живот живеела, нејзините реакции се сосем нормални. Трагајќи по љубовта на нејзиниот татко завршува во прегратките на еден преварант исполнет со омраза. Израсната со лаги во несреќно смејество, желна е за малку љубов.

  Саваш ... За неговите постапки го укривувам неговиот татко, кој наместо да го насочи кон среќен живот го затвора во неговиот затвор исполнет со омраза и желба за одмазда бидејќи тој не успеал да биди среќен. Тоа навистина Саваш не го заслужил. Наместо како секој нормален татко кој на смртна постела му посакува на неговиот син среќа и љубов, тој му остава листа со сите оние на кои треба да му се одмазди.

  Ата ... Старче затворено во неговата кошница исплетена од старата љубов која му оставила плод за кој тој дознава многу подоцна. Како што кажа и babaDara изградил се освен нормално смејество. Сака сегде да помогни ама иди некако ко отфазла секаде. Единствен што ја знае играта на Саваш.

  Фатих ... да глумеше на негово место глумецот што го глуми Саваш ќе навивав за него и Ајшен ама... ништо. Од една страна невозвратената љубов кон Ајшен, од друга страна безусловната љубов на Суреја кон него која не можи никако да и ја возврати.

  Да не ги спомувам другите со слични проблеми и сето то.. филмов е толку испрелетен со злоба, лаги, превари... и се се врти околу љубовта. Во филмов има љубовен 20то-аголник. Не се знај кој кого сака и кој на кого му се одмаздува..
  Толку од мене.. Следи понатаму продлжени..
  Вие што мислите за филмов и улоогите на глумците? :D
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  485
  Не е точно, никаде не пишува тоа.
   
 11. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.737
  Допаѓања:
  4.820
  Пол:
  Женски
  Фериде ќе го роди бебето? :D
   
 12. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.146
  И сега ќе се снима пак или не ?:^)
   
 13. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  485
  Не, ниедна серија не продолжува откако е прекината.
   
 14. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.994
  Допаѓања:
  37.538
  Убaвa ми е серијaвa зaштo немa трaдиции,мaжaчки нa силa и ре-други рaбoти...
   
 15. milicka19

  milicka19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2010
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Женски
  Убава серија штета што ќе биде прекината ако е тоа вистина дека нема повеќе да се снима. :( Ме потсеќа на Притаени страсти поради Ата и куќата и поради стилот на филмот. Требаше еден ваков филм да ја разбие онаа монотонија со традициите и мажачките на сила. :)
   
 16. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.811
  Допаѓања:
  7.036
  Типична шпанска серија,ама небитно,затоа и мие интересна.
  на моменти патетична,ама вреди да се гледа за плакнење очи од совршенство на мажи,не за друго.
   
 17. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.136
  Допаѓања:
  893
  Пол:
  Женски
  Мислиш турска серија,токму таква е.Инаку,сите сапуници се снимаат и се прават по едно исто клише,содржината е секаде иста или слична.Нема врска,секој што го интересира и што му се допаѓа тоа си го гледа на телевизија.:)
   
 18. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.811
  Допаѓања:
  7.036
  Не се баш останатите турски вакви,оваа е помодерна без обичаи,зато мислев типична шпанска :)
   
 19. La Gatita :)

  La Gatita :) Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2015
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  27
  Девојки ова тетката на Ајшен што ќе глуми во втора сезона негативец ли ќе е?
   
 20. mileystar

  mileystar Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  741
  Допаѓања:
  2.095
  Пол:
  Женски
  Па до таму каде што јас сум гледала,е негативец :D
  Сака да земе се што и припаднало на Ајшен,после смртта на брат и.А сигурна сум дека знае и за тоа дека Ата и е татко.

  Имам уште 2 епизоди до крај.Не издржав и почнав да ја гледам на интернет,ама се разочарав бидејќи е прекината :(