1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ајшен (Bugünün Saraylısı) [Канал5]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од ludoto19, 25 декември 2014.

  1. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Jас па цело време чекам да и каже,а тоа на крај...|-)
     
  2. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски


    Еве ја последната епизода.
     
  3. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Не сакам да ги гледам епизодиве по интернет,сакам полека да ги пратам на телевизија,ама ми се чини дека кога тогаш ќе ѕирнам. :rofl:
     
  4. Sofija3

    Sofija3 Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пак ќе почнат со снимање на нови епизоди :clap:
     
    На Dobie му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Од каде оваа информација?
     
  6. Sofija3

    Sofija3 Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
  7. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Е баш си го загледав филмов, ми годи раскошот и раскошното у филмов. Некако си ги заслепувам очичките и добро ми доаѓа. Е сега мое видување за филмов.

    АТА- Се успеал да изгради освен едно нормално семејство. Така е тоа кога се создава семејство без љубов. Не морам да потенцирам дека цената ја плаќа за тоа. Во однос на (не)признавањето и обеледувањето за Ајшен не мислам дека се плаши туку едноставно сака да го заштити семејството кое го има. Не пати од туѓото мислење и тоа што другите ќе кажат и мислат за него но се плаши од реакциите на своето семејство.
    УФТАДЕ- До некаде и ја разбирам женава зошто никогаш не почуствувала топлина во прегратиките на мажот па некако бара утеха во раскошот зошто мисли дека го заслужува поради толкуте години пожртвуваност во нешто што не допира до нејзе. на неколку наврати имаше ,,критики,, дека се натпреварува со дух но таа едноставно како секоја жена сака да биде единствена во срцето на мажот.
    ЗЕТОТ-Зет сладок како мед, ама овој оштар како сабја. Јасно како бел ден е дека има интерес за пари но неговата слатка женичка тоа не може да го види зошто нештата во љубовта не се како во математиката. Во математиката 1+1=2 а во љубовта 1+1=1.
    ЌЕРКИЧЕТО - е сега и не ми текнува како се викаше ама заслепено. Секако кога човек ќе се ограничи во еден круг и не може да размислува на друг начин. Дури кога ќе почне да работи во фирмата ќе може да ја направи споредбата. Не квантитативна туку квалитативна споредба. Ќе сретне човек, но навистина човек, некој на кого му е битно што прави, што се случува со нејзе.
    АЈШЕН- Сигурно е дека сите ќе кажат тешка глупача. Но јас само ќе речам- само премногу наивна. И истото би било со нас. Замислете живеете скромен живот некаде на село и наеднаш доаѓате во голем милионски град а на сето тоа имате и многу пари кои не сте ги заработиле и многу битно не знаете да управувате со нив. И уште побитно колку повеќе трошите толку тие се зголемуваат и доаѓаат без вие да помрднете со прст. Саваш се заљубува во него а и која не би, па и со сето тоа внимание. Е сега таа не ја знае приказната за Саваш, Ата и татко му на Саваш. Ние затоа што ја знаеме јавуваме сомнеж.
    САВАШ- тој можеби ја плаќа најголемат цена. Живеел во несреќно семејство каде што бил сведок на прељуба, не физичка туку онаа уште поболната ( мајката не го сака таткото поради вечната љубов кон друг маж-Ата ) и никогаш не може да создаде норми за сакање. Кај него во главата е се измешано. Не знае од каде да почне каде да заврши. Тој е сплеткар, манипулатор и сака да се одмазди. Таа одмазда него го чини најмногу.
    СОРАЈА - Разгалено детешти кое како да плаче за играчка. А играчката е докторот. Ако ја немам играчката ќе се самоубијам. Целосно е риентирана кон него. Требаше да ја остват во болница додека не се излечи целосно.

    И имам уште многу многу за филмов зошто ми се допаѓа. Па следи продолжение. И ајде вашите анализи да ги слушнам.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sparkle.q

    sparkle.q Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    15
    Значи почнав да ја гледам серијава и некако ми се допадна па решив малку да ѕирнам на интернет. Видов дека ја откажале да се снима поради незаинтересираност, па пак дека ја продолжиле и така натаму и така натаму. Серијава ме привлече, не оти е поинаква од другите зашто и овдека главна тема се фамилијарни сплетки и неостварени љубови како и секаде, туку заради Саваш и Ајшен, кои како глумци навистина им се восхитувам. Како и да е ова е една кратка анализа од тоа што јас го заклучив за филмов и ликовите до сега:

    Ајшен ... Во однос на тоа каков живот живеела, нејзините реакции се сосем нормални. Трагајќи по љубовта на нејзиниот татко завршува во прегратките на еден преварант исполнет со омраза. Израсната со лаги во несреќно смејество, желна е за малку љубов.

    Саваш ... За неговите постапки го укривувам неговиот татко, кој наместо да го насочи кон среќен живот го затвора во неговиот затвор исполнет со омраза и желба за одмазда бидејќи тој не успеал да биди среќен. Тоа навистина Саваш не го заслужил. Наместо како секој нормален татко кој на смртна постела му посакува на неговиот син среќа и љубов, тој му остава листа со сите оние на кои треба да му се одмазди.

    Ата ... Старче затворено во неговата кошница исплетена од старата љубов која му оставила плод за кој тој дознава многу подоцна. Како што кажа и babaDara изградил се освен нормално смејество. Сака сегде да помогни ама иди некако ко отфазла секаде. Единствен што ја знае играта на Саваш.

    Фатих ... да глумеше на негово место глумецот што го глуми Саваш ќе навивав за него и Ајшен ама... ништо. Од една страна невозвратената љубов кон Ајшен, од друга страна безусловната љубов на Суреја кон него која не можи никако да и ја возврати.

    Да не ги спомувам другите со слични проблеми и сето то.. филмов е толку испрелетен со злоба, лаги, превари... и се се врти околу љубовта. Во филмов има љубовен 20то-аголник. Не се знај кој кого сака и кој на кого му се одмаздува..
    Толку од мене.. Следи понатаму продлжени..
    Вие што мислите за филмов и улоогите на глумците? :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Не е точно, никаде не пишува тоа.
     
  10. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Фериде ќе го роди бебето? :D
     
  11. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    И сега ќе се снима пак или не ?:^)
     
  12. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Не, ниедна серија не продолжува откако е прекината.
     
  13. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Убaвa ми е серијaвa зaштo немa трaдиции,мaжaчки нa силa и ре-други рaбoти...
     
  14. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Убава серија штета што ќе биде прекината ако е тоа вистина дека нема повеќе да се снима. :( Ме потсеќа на Притаени страсти поради Ата и куќата и поради стилот на филмот. Требаше еден ваков филм да ја разбие онаа монотонија со традициите и мажачките на сила. :)
     
  15. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Типична шпанска серија,ама небитно,затоа и мие интересна.
    на моменти патетична,ама вреди да се гледа за плакнење очи од совршенство на мажи,не за друго.
     
  16. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Мислиш турска серија,токму таква е.Инаку,сите сапуници се снимаат и се прават по едно исто клише,содржината е секаде иста или слична.Нема врска,секој што го интересира и што му се допаѓа тоа си го гледа на телевизија.:)
     
  17. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Не се баш останатите турски вакви,оваа е помодерна без обичаи,зато мислев типична шпанска :)
     
  18. La Gatita :)

    La Gatita :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2015
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    27
    Девојки ова тетката на Ајшен што ќе глуми во втора сезона негативец ли ќе е?
     
  19. mileystar

    mileystar Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    2.101
    Пол:
    Женски
    Па до таму каде што јас сум гледала,е негативец :D
    Сака да земе се што и припаднало на Ајшен,после смртта на брат и.А сигурна сум дека знае и за тоа дека Ата и е татко.

    Имам уште 2 епизоди до крај.Не издржав и почнав да ја гледам на интернет,ама се разочарав бидејќи е прекината :(
     
  20. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    А кај нас уште колку епизоди?