1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бρемена на интеρвју

Дискусија во 'Барање работа' започната од ♡BuBaLe♡, 4 септември 2015.

 1. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.098
  Допаѓања:
  104.631
  Пол:
  Женски
  Ми тρебаат најитно мислења а нема ваκва тема па плс сеκое е добρедојдено!

  Аплициρав за една супеρ ρаботна позиција и ме повиκаа за интеρвју, но сум 5 ти месњц бρемена и тоа не ми е наведено во cv нели. Сега незнам дали најноρмално да се појавам на ρазговоρ па што биде, или пρетходно да κажам телефонсκи деκа сум бρемена.... ????
   
 2. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.839
  Допаѓања:
  8.914
  Па појави се. Иако мислам дека шансите да ја добиеш работата се мали. Знам случаи кога на жени им кажувале да не остануваат бремени на интервју за работа, што не е во ред, ама тоа е.
   
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  11.522
  Допаѓања:
  70.444
  Пол:
  Женски
  И јас сум во слична состојба, само што почнав на работа истиот месец останав бремена, ама ништо не ми е побитно од бебулето кое го чекав со години, ако ми каже да си одам ќе си одам, ама ќе му објаснам дека сакам до крај да работам и дури и потоа од дома, затоа што има таква опција кај нас :)
   
  На irenna и Tanjamm им се допаѓа ова.
 4. merida

  merida Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  266
  И јас мислам дека ти се мали шансите ама сепак оди.
  Од друга гледна точка - таман ќе те вработат ти ќе заминеш на породилно и тие пак одново треба да бараат нова. Бебе и работа во исто време не одат.... посебно не во нашава државичка.
   
 5. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.056
  Допаѓања:
  109.341
  Пријателка моја ја вработија во 7ми месец, немаше право на породолно, бебето на 15 дена го остави со свекрвата. Нормално, ја прашале на интервју, дали ќе и биде проблем, рекла не, барала само 2 недели по пораѓај, и дале. Наводно можело до 40 дена, ама и беше страв уште на почеток да има лошо мислење и си отиде. После 2години со ново бебе, ама се си истера :)
   
 6. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  11.522
  Допаѓања:
  70.444
  Пол:
  Женски
  Bebe od 15 dena ne ostavam so svekrva pa i Norman Foster da mi dojde so ponuda za rabota, Zaha Hadid, Korbizje da voskresne :P Ako ne mi dozvoli da prodolzam so rabota nikomu nishto, ne e kraj na svetot, niedni pari ne se dovolni da mi gi platat prvite meseci so bebeto. No boze moj, ne vikaj nikad nikad.
   
  На slobodka, bella.s, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 7. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  716
  Пол:
  Женски
  isto i drugarkami dobi rabota koga zabremeni ama taa ne im kazha nishto i tek sega na 5 im kazhala deka e bremena, samo 7 nedeli i davaat porodilno.
   
 8. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  11.522
  Допаѓања:
  70.444
  Пол:
  Женски
  Јас сега им кажав, шефицата вика супер, убаво е тоа, ама ќе видиме газдата што ќе рече. Според неа нема да ме избрка ама нема да ме пријави, што ми одговара, ќе се пријавам кај мм и ќе си земам породилно :D Така ќе знам сигурно дека ме пријавил некој и нема џабе да ги давам парите а да не сум пријавена. Овде не се знае ни кога проаѓа плата ни ништо, недајбоже за еден ден ќе изгубам породилно. Дајбоже се да биде ко што треба па здравје само, да можам да си работам до крај оти да седам не сакам ич. Јас додуша и од дома би работела ама не е тоа тоа, нема да знам што и како е, ќе бидам на несигурно, дали има или нема работа.
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.423
  Допаѓања:
  318.313
  Море требало да си ќутиш и кога ке те пријават да кажеш па нека пробаат да те избркаат.
  Од безобразлуци глава неможе да крене човек
   
  На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
 10. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  11.522
  Допаѓања:
  70.444
  Пол:
  Женски
  Нема да ме пријават Рефи, тоа јасно ми е, само сакав фер да бидам и да си кажам со време. Па и јас да знам на што сум. Факт е ова, никој не пријавува, а и да ме пријави ќе ме услови да се вратам за два месеци а ја тоа ни во сон нејќам.
   
 11. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.293
  Допаѓања:
  21.069
  Пол:
  Женски
  Ангелче незнаев дека си трудна, многу ми е мило. Само со лесно да си ја истераш бременоста, за ништо друго да не се секираш. Ако имаш опција преку сопругот да бидеш пријавена така да направиш. Пред се да се поштедиш од нервози и немири кои овој период ич не ти требаат. А на работното место оди си до крај на бременоста. Ако ти е нормална бременоста,ако седиш на работа и ако осеќаш дека можеш, тогаш нема причина да не одиш на работа до крај. Јас работев до денот на пораѓај, за сега со бебето повеќе да си поседа. Плус нема да те фатат летни горештини кога ќе бидеш најголема :) верувај ми многу важно.
  А знаеш што, ти имаш професија со која секогаш можеш да најдеш работа, така да накриви капа.;) да си уживаш во бременоста.
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.