1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бρемена на интеρвју

Дискусија во 'Барање работа' започната од ♡BuBaLe♡, 4 септември 2015.

  1. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.777
    Пол:
    Женски
    Ми тρебаат најитно мислења а нема ваκва тема па плс сеκое е добρедојдено!

    Аплициρав за една супеρ ρаботна позиција и ме повиκаа за интеρвју, но сум 5 ти месњц бρемена и тоа не ми е наведено во cv нели. Сега незнам дали најноρмално да се појавам на ρазговоρ па што биде, или пρетходно да κажам телефонсκи деκа сум бρемена.... ????
     
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Па појави се. Иако мислам дека шансите да ја добиеш работата се мали. Знам случаи кога на жени им кажувале да не остануваат бремени на интервју за работа, што не е во ред, ама тоа е.
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.644
    Допаѓања:
    95.696
    Пол:
    Женски
    И јас сум во слична состојба, само што почнав на работа истиот месец останав бремена, ама ништо не ми е побитно од бебулето кое го чекав со години, ако ми каже да си одам ќе си одам, ама ќе му објаснам дека сакам до крај да работам и дури и потоа од дома, затоа што има таква опција кај нас :)
     
    На irenna и Tanjamm им се допаѓа ова.
  4. merida

    merida Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    266
    И јас мислам дека ти се мали шансите ама сепак оди.
    Од друга гледна точка - таман ќе те вработат ти ќе заминеш на породилно и тие пак одново треба да бараат нова. Бебе и работа во исто време не одат.... посебно не во нашава државичка.
     
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.220
    Допаѓања:
    124.248
    Пријателка моја ја вработија во 7ми месец, немаше право на породолно, бебето на 15 дена го остави со свекрвата. Нормално, ја прашале на интервју, дали ќе и биде проблем, рекла не, барала само 2 недели по пораѓај, и дале. Наводно можело до 40 дена, ама и беше страв уште на почеток да има лошо мислење и си отиде. После 2години со ново бебе, ама се си истера :)
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.644
    Допаѓања:
    95.696
    Пол:
    Женски
    Bebe od 15 dena ne ostavam so svekrva pa i Norman Foster da mi dojde so ponuda za rabota, Zaha Hadid, Korbizje da voskresne :P Ako ne mi dozvoli da prodolzam so rabota nikomu nishto, ne e kraj na svetot, niedni pari ne se dovolni da mi gi platat prvite meseci so bebeto. No boze moj, ne vikaj nikad nikad.
     
    На slobodka, bella.s, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  7. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    isto i drugarkami dobi rabota koga zabremeni ama taa ne im kazha nishto i tek sega na 5 im kazhala deka e bremena, samo 7 nedeli i davaat porodilno.
     
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.644
    Допаѓања:
    95.696
    Пол:
    Женски
    Јас сега им кажав, шефицата вика супер, убаво е тоа, ама ќе видиме газдата што ќе рече. Според неа нема да ме избрка ама нема да ме пријави, што ми одговара, ќе се пријавам кај мм и ќе си земам породилно :D Така ќе знам сигурно дека ме пријавил некој и нема џабе да ги давам парите а да не сум пријавена. Овде не се знае ни кога проаѓа плата ни ништо, недајбоже за еден ден ќе изгубам породилно. Дајбоже се да биде ко што треба па здравје само, да можам да си работам до крај оти да седам не сакам ич. Јас додуша и од дома би работела ама не е тоа тоа, нема да знам што и како е, ќе бидам на несигурно, дали има или нема работа.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Море требало да си ќутиш и кога ке те пријават да кажеш па нека пробаат да те избркаат.
    Од безобразлуци глава неможе да крене човек
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.644
    Допаѓања:
    95.696
    Пол:
    Женски
    Нема да ме пријават Рефи, тоа јасно ми е, само сакав фер да бидам и да си кажам со време. Па и јас да знам на што сум. Факт е ова, никој не пријавува, а и да ме пријави ќе ме услови да се вратам за два месеци а ја тоа ни во сон нејќам.
     
  11. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ангелче незнаев дека си трудна, многу ми е мило. Само со лесно да си ја истераш бременоста, за ништо друго да не се секираш. Ако имаш опција преку сопругот да бидеш пријавена така да направиш. Пред се да се поштедиш од нервози и немири кои овој период ич не ти требаат. А на работното место оди си до крај на бременоста. Ако ти е нормална бременоста,ако седиш на работа и ако осеќаш дека можеш, тогаш нема причина да не одиш на работа до крај. Јас работев до денот на пораѓај, за сега со бебето повеќе да си поседа. Плус нема да те фатат летни горештини кога ќе бидеш најголема :) верувај ми многу важно.
    А знаеш што, ти имаш професија со која секогаш можеш да најдеш работа, така да накриви капа.;) да си уживаш во бременоста.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.