1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ББ и ЦЦ креми

Дискусија во 'Лице' започната од Lilit, 13 март 2013.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.447
    Пол:
    Женски
    Денес ја ставив ББ кремата (Гарниер светла) за прв пат и сум презадоволна :inlove: лесна е, не е како паштета да имаш намачкано на лице :D и совршена за денски па и за навечер.
     
  2. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Гарниер Медиум после неколку часа на лице добива некоја портокалова боја или мене само ми се причинува ????
     
  3. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    И на рапорт, да кажам одма искуство, истeстиравме неколку бб креми со другарка ми денес, и морам да кажам дека на Лореал бб кремата и нема рамна.
    Мене одма ми текна на коментарот на Дузи дека е некоја чудна бела текстура со кафени зрнца како ориос да издробиле во пудрата, подобар опис не може да се каже од тоа.
    Прелесна е, се прилагодува на бојата на кожата, ни е пребела ни е портокалова, ептен ми се допаѓа.
    Не е многу покривна, ама мене не ми ни треба покривност голема. Со коректор на критични места, и 10ка чиста. И се ќе беше совршено само да не беше 700 денари :devil:
    Од друга страна на Ганиер е исто ок, солидна, попокривна од оваа, ама многу потечна и не сум воодушевена од бојата, мене па ми мава на портокалово многу и најсветлата нијанса претежно после некое време оксидира и бојата се менува,а таа медиум па ми е ептен темна.
    Али па е попокривна од голем број пудри и најбитно има ептен приступачна цена.
    За Лореалот оцена 8,само заради цената која е превисока, али НАЈГОЛЕМ + за приспособувањето на тенот, и леснотијата, баш како крем да имаш само на себе.
    [​IMG]
    Гарниерот - 7мица, ако е најсветлата варијанта пак ми е некако портокалеста и поише пудреста ми е, и поводенеста, за цената и покривноста ГОЛЕМ +
     
    На marjana-mari, Trendafilka, Doozy и 2 други им се допаѓа ова.
  4. kitty.m

    kitty.m Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.903
    Пол:
    Женски
    мене ми изгледа дека и веднаш има некоја портокалова нијанса, а со време е се поизразена. :^) колку е посветла light-от? и на која нијанса удира? :)
     
  5. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Само Гарниерот ја има пробано и искрено незнам како да ја оценам. Од покривноста сум сосема задоволна, со оглед на тоа што не ми ни треба голема покривност, доволно е само да ми го освежи лицето. Бојата одма се прилагодува, барем јас немам воопшто проблеми, најсветлата нијанса сосема ми одговара. Многу лесно се нанесува.
    Од прво бев супер задоволна ама сега со време гледам дека почнува да ми се иритира кожата и со оглед на тоа што долго време немам ставено пудра, сигурна сум дека е од нејзе. Кога ќе ставам од кремата супер е, има добра покривност, трае солиден период, ама по некое време или од кога ќе ја извадам, кога ќе го видам лицето на светло, гледам дека ми ја прави кожата сува, како остарена. Инаку комбинирана кожа имам, накај мрсна и поради тоа го користам тенкото тубиче за мрсна кожа. Почнаа да ми се прават и ситни бубулички на лицето и никако неможам да се спасам од нив. Додека една снема, други три се појавуваат. :@
    Можно е да е реакција од алкохолот што го содржи.. Who knows?
    Изгледа ќе се се вратам на полесните пудри за лице, не ми се експериментира со други ББ креми :^)
     
    На zarah му/ѝ се допаѓа ова.
  6. OneDirection

    OneDirection Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    238
    Во Струмица каде можам да најдам ББ крема на Гарние ?
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Во Тинекс маркетот, во Космо Тинекс, па и во сите локални парфимерии.
     
    На OneDirection му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ELT-S

    ELT-S Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    ББ крема на Алверде- најдобра! 8)
     
  9. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    колку има разлика во темната и светлата нијанса на гарниер??
     
  10. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Е вака да ви каже децо дада Дузи.
    :devil:

    Значи цело време ја фалам кремава, насекаде и на сите страни. По некој месец користење, заприметив дека ми излегуваат акни, гнојни, темно лилјакови, акништа море, не минеа со ништо. Една ќе помине, ќе остане флека, по неа уште две нови ќе испаднат, тие две флеки плус, и лицето карма каша. А такво чисто лице си имав, значи ех.

    Прва помисла дека е од Алвердето, односно гелот за миење, затоа што некако не е нападен во миењето, не го осеќав чисто лицето отпосле. Плус Скопје, прашиништа, хаос. ААААМА, откако цимерката ми спомна дека многу по српскиве форуми се жалеле од ББ на Гарниер, престанав да ја ставам.

    Една недела помина, а како да ви кажам, лицето ми е добри 80% подобрено. Со ништо не променето во негата на лицето. Мореееееее!
    :devil:

    Ми иде да ја земам и да ја џитосам преку пенџере. А ја земав со намера да не ставам секој ден пудра, да олеснам малку на лицето, да подиши. Ни ББ креми, ни бутури ни гелови ни чуда веќе. Колку многу го испофалив, сега една контра реклама ќе мавнам. Дав сапунче, помада, коректор и Натурал велвет пудрата на Севентин. Златно лице, ќе си го осакатев. Сите други - АШШШШШ!
     
    На senza.parole, Hipster, nekoja85 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. nekoja85

    nekoja85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    216
    еххх пусти жени се да се проба |( кај мене се појавија како лишаи, дали тоа чудо Гарниер ББ крема многу ја суши кожата не знам.. (за тенката туба зборувам, има алкохол во составот :devil: ), како остарено ми беше лицето ;( и еве сега си се вратив на Тајм плус, ми нема поубава пудра за секој ден (читај цел работен ден) и изгледа ќе си ја продолжиме дружбата уште некое време.. :)
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Имам ББ крем од ДМ маркет и пресупер е. Ја користам за на работа, за секој ден, да изгледам онака средено, ама не затапацирано со пудра.

    Од Гарниер немам пробано, зошто кога купив крем од Гарниер, мене лицето ми се расипа. Ми се сушеше, ми се нафрли со ситни болчина, ми беше како испиено и нездраво.

    (Имав и лосион за тело за екстра сува кожа, ама си немаше врска).

    Воглавно тоа што имам пробано не ми се допаднало и затоа имав страв дали да ја купам кремава, па решив да не ја купам.

    И други се пожалиле дека се нафрлиле од кремава, ама некои и многу се фалат. Зависи до кожата.
     
  13. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Девојки што ќе кажете за ББ кремата на Нивеа, гледам има 2 нијанси, дали се прилагодува на лицето бидејки без пудра сакам да ја користам, за комбинирана кожа дали е добра , да не двои многу од лицето, да не е како паштета мм ?? :wasntme:
     
  14. avita

    avita Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    31
    ја имам гарниер BB и многу ми се допага секојдневно можеш да си ја користиш и го освежува лицето природен баланс прави нз од како ја купив, пудра не сум ставила ја користам онаа за прикриванје за брчки..
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    За икс време ( не повеќе од два месеци),мене ББ кремата на гарние во туба,ми оксидираше.На лице изгледа уште поужасно розева.
    Наредната недела ја земам на Нивеа, веќе ми ја пофалија. За секаква кожа одговарала, за мрсна само со малку пудра во прав,по можност минерална и одлична била,а сувата ја хидрирала сосем одлично, со тоа што ако е пресува може и да се замеша со малце кремче.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    1.082
    Пол:
    Женски
    Која цена е ББ на Нивеа?
     
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    329 ден. во Зегин :)
     
    На LaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    [​IMG]
    Сега ја видов сликава, ја постирале од шатци парфимерии, па мора да се проба и ова чудо :lol: Артдеко се феноменални производи само сигурно има соленка ценичка. Ако некој ја проба нека репортира веднаш :)
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. marjana-mari

    marjana-mari Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    44
    јас ја купив бб од нивеа хехехеех таа што е посветлата LIGHT нема врска каков LIGHT таа е толку темна шсто можам да замислам DEEP нијансата каква е хеехех инаку ако некому му одговара таа нијанса кремата е супер има доволно покривносT што кај нас е реткост да се најде лесна е на кожза убаво чисто и наXрането изгледа лицето навистина дефинитивно би ми била најомилена ако би имала нијанса посветла :(
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  20. marjana-mari

    marjana-mari Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    44
    A лицето и вратот ми се побели за две нијанси од раката :)
     

    Прикачени фајлови:

    • 947.jpg
      947.jpg
      Големина на фајлот:
      150,8 KB
      Прегледи:
      293
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.