1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ББ и ЦЦ креми

Дискусија во 'Лице' започната од Lilit, 13 март 2013.

  1. MishellBN

    MishellBN Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    19
    Се прилагодува јас имам светла кожа и јас мислев дека ке изгледа многу темно, меѓутоа се прилагодува на тенот...
    Јас сум задоволна од неа подобра е од Гарниерот..
    Инаку сега на тест ми е ББ кремата од Евелин која некако како подобро да се прилагоди на мојава кожа и од Нивеата...лицето некако како по свежо делува...а поефтина е од нивеата...
    Некако како да се фаќам себе си како почесто ставам Евелин... амам секако нема да се згреши ни со Нивеата...
     
  2. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    487
    ^ ^ а каде ја купи ББ кремата на евелин ?
     
  3. MishellBN

    MishellBN Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    19
    Во ДМ маркетите ја има околу 280 или 230 денари е не ме фаќај за збор ама толку е....
     
  4. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    487

    а како стојат со нијанси? гарниер ББ кремата ја имам во Лајт верзија ама почна да ми се исфрла лицето, дали е од неа незнам.
    која нијанса ја имаш ти?
     
  5. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Девојки што ќе кажете за ББ кремата на Нивеа, гледам има 2 нијанси, дали се прилагодува на лицето бидејки без пудра сакам да ја користам, за комбинирана кожа дали е добра , да не двои многу од лицето, да не е како паштета мм ??
    јас ја купив бб од нивеа хехехеех таа што е посветлата LIGHT нема врска каков LIGHT таа е толку темна шсто можам да замислам DEEP нијансата каква е хеехех инаку ако некому му одговара таа нијанса кремата е супер има доволно покривносT што кај нас е реткост да се најде лесна е на кожза убаво чисто и наXрането изгледа лицето навистина дефинитивно би ми била најомилена ако би имала нијанса посветла :
    A лицето и вратот ми се побели за две нијанси од раката :)
    Се прилагодува јас имам светла кожа и јас мислев дека ке изгледа многу темно, меѓутоа се прилагодува на тенот...

    NIVEA колку кошта?
     
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    320 или 330 е Нивеата.
    Сега ме замисливте дали да земам Нивеа... не сум претемна,ама не сум ни бела...далеку од бела... Девојкава што ја стави сликата со размачканото,за мене е тоа темно и црвеникаво, на мојот тен ќе изгледа лошо.
    А и за Евелин, сега ја сакам и таа... Ја сакам и оваа на Артдеко...и се сакам!!! Лореал, мајка ми ја земала, не ми прави ќејф, не ми впива,менува боја само. Пробав со крема,пробав без крема, на деловите што ми се посуви ги досушува. Не е за мене дефинитивно.

    МишелБН нема да ти биде тешко да сликнеш на рака каква е нијансата на Евелин?

    Добро зошто толку глупи ги прават нијансите да знам.
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    ^ Зашто ако направат асални нијанси, сигурно ќе ги напумпаат цените до небо, да не случајно се луди да пуштаат во продажба *нешто што личи на пудра и покрива доста солидно* по некоја смешна цена.
    Зашто реално, пресовршено би било да дадеш 200-300 денари, притоа да добиеш full coverage и да си свиркаш секој ден.
    Оваа на Артдеко и мене ми фаќа око, солидна фирма се и мислам дека би требало да има добри нијанси, ама и „добри“ цени во случајов.
    Ај ако поминам добро на колоквиуми и ако бидам послушно девојче, ќе барам мајка ми да ме почасти. :D :tmi:
    Одамна не частела. :wasntme:
     
  8. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    За мрсна и комбинирана кожа од Гарниер.


    [​IMG]

    [​IMG]
     

    Прикачени фајлови:

  9. MishellBN

    MishellBN Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    19
    Јас ја земав светлата варијанта имаат исто две темна и светла.... ама ете иако имам бел тен ми се изедначува се... дури и со нивеата исто беше... значи репер нека не е како изгледа на рака.....


    Следна прилика ке направам инаку како што и напоменав јас имам светол тен... масно-комбинирана бела кожа.... Нивеата добро ми се прилагоди далеку од тоа како што и јас си мислев кога ставив на рака... исто и со Евелинот... а се решив да ја пробам зошто претходно земав цела колекција Акне Стоп за масна и комбинирана кожа и навистина се зачудив од тоа како ми прија на кожата... колку ми се подзачисти и среди комплетно лицето а за смешни пари....исто од Евелин...
    Проблем имам со ставање слики зошто попладне кога сум дома имам мало звере(дете) кое не ми дава да мрднам подалеку од играчките а не па да уклучам компјутер... и тоа да се деси е тогаш тој е газда со негови побарувања а јас неможам да стигнам на ред а не па да постирам слика... на борк плејс не носам шминки ама ветувам дека ќе сликам со моб и ќе ви ја покажам нијансата....
     
  10. marjana-mari

    marjana-mari Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    44
    Сликата што ја ставив е од мојата рака која е за две нијанси потемна од моето лице, кога бб кремата ќе ја ставам на лице, мене лицето ми изгледа да розеникаво и воопшто не ми се допаѓа како ми изгледа, да изгледа природно ама розево хеехехех фантастична е на кожа ама розева ќе ставам и слика од Евелин ја имам и таа.

    Да различно е на рака отколку на лице, но кога ја ставив на лице ми изгледа розева и дефинитивно различна од вратот, да се изедначува, ама на моето лице сепак изгледа како да имам нешто ставено со потемна боја, плус розеникво и плус многу ми се разликува од вратот, ќе кажам ова е мое искуство, значи, кажувам дека нивеа бб кремата е фантастична ама сепак боите според мое мислење се утнати.


    EVELINE бб кремата исто така LIGHT е малку потемна ама полесно се адаптира со тенот дефинитивно приметив дека помалку покрива имам пеги и подочнаци со нивеа се покриваат делумно а со ELEVINE не се покриваат и на кожата изгледа многу поприродна од нивеата ама приметив и излгеда малку повеке светкава дава NATURAL GLOW нема светки но сама крема малку дава природен зрав GLOW FINISH на кожата дефинитивно поприродна и полесно пак ке кажам се адаптира со вратот не ми се гледа голема разлика за разлика со нивеата


    мислам очигледно е сепак ова е мое мислење не велам дека не се добри напротив но боите сами видетеги на моето лице :) намерно не нанесов на вратот за да се види разликата или сличноста со мојата природна боја на кожа инаку вратот и лицето ми имаат иста боја само што лицето мие со пеги хеехехе

    [​IMG]

    [​IMG]
     

    Прикачени фајлови:

    • IMAG0278.jpg
      IMAG0278.jpg
      Големина на фајлот:
      138,1 KB
      Прегледи:
      239
    • IMAG0281.jpg
      IMAG0281.jpg
      Големина на фајлот:
      301,7 KB
      Прегледи:
      238
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    ^ Meне ми се чудни и ми делуваат неприродни и двете нијанси од двете креми. :tmi:
    Оваа на Eveline изгледа некако крута на раката, мислев некој ептен мат изглед дава и ќе речев дека и не би била лош избор, меѓутоа во право си - сјае на лицето. :?:
    Дефинитивно со Гарниер во тенката туба се добива најприроден изглед и солидна покривност. Мене уште не ми направила некој проблем, се надевам и нема. :tmi:
    И нијансата лајт е навистина лајт. Овие се далеку од лајт, пре би рекла беж, него ли некоја навистина светла нијанса како ivory или ванила.
     
    На marjana-mari му/ѝ се допаѓа ова.
  12. marjana-mari

    marjana-mari Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    44

    искрено јас сум презадоволна со гарниер дава неверојатно покривање скоро како пудра ,стои супер цел ден супер изгледа на лицето LIGHT бојата е феноменална иста како мојата боја на кожа
     
  13. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Многу ми е криво ама воопшто не ми одговора ББ кремата од Буржоа :(
    Кога ќе ставам наутро прекрасно изгледа,покривна е, лесно се нанесува...а кога ќе се вратам од работа светам како лампион :) Иако изгледа како да има малку, бавно се троши.
    Пробав да не ставам крема кога ќе го измијам лицето ама тогаш ми излегоа лишаи :D

    Прашање до Мишела...ако вака ми реагира ББ кремата како ќе ми реагира 123 пудрата??? :D
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Најверојатно не нанесуваш камена пудра или пудра во прав над ББ-кремата или? :?:
    Јас кога ставам од кремата, тапкам и малку камена - знаете која, нема да ја фалам и овде, веќе срам ме фаќа. :$ :tmi:
    Така правам и со пудрата 123 Перфект и со било која друга.
    Реакцијата која ја приметуваш е нормална, најверојатно имаш и комбинирана или мрсна кожа штом така ти се прави по одредено време. И кај мене е така, посебно ако не нанесам камена пудра. Па и да нанесам, за некои 5-6 саати пак се јавува минимален сјај на Т-зоната, зашто кожата си лачи себум и тоа е нормален процес кој сакале-нејќеле не можеме да го спречиме, ами ете со пудри во прав можеме минимално да го прикриеме сјајниот и мрсен ефект. :)
    Пробај и така, па кога пак ќе се јави сјајот натапкај со палома и стави малку камена пудра.
    Мене тоа ми е единствено решение.

    П.С. Да напоменам дека ефектот со појавувањето на мрсниот сјај на лицето е поизразен кога температурите се повисоки, во периодот есен/зима поретко ми се случува ова, освен ако немам некоја ептен така поголема физичка работа. :)
     
    На Blanca му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Lilit,ја kупи ли на Нивеа да споделиш ефект.Одговара ли за комбинирана кожа и како стои со нијанси и трајност?
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Не,ме колебаат нијансите. Многу ми се темни. Ќе си земам коректор на артдеко и минерална во прав, ова ББ кремиве лоши ми се нијансите некако...
    А за на кожа ми ја пофалија дека е одлична и за мрсна и за сува кожа. На мрсна со малку камена,на сува ако има потреба измешана со малку крема за лице. Ама нијансиве се ужасни.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.311
    Допаѓања:
    101.465
    Пол:
    Женски
    Значи сите оние кои имаат порцеланска бела кожа како мене, НИВЕА ББ НИКАКО!!! Претемна е. Ене ја стои така сега барам некоја друга. А инаку убава е по квалитет ама нијансите се катастрофа!!
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    И јас имам светол тен,па затоа прашувам.Тогаш ќе ја купам Евелин од ДМ па ќе споделам искуство.
    Eдит-гледам и Балеа имаат,дали ги има кај нас?
    Нијансaта е ок

    [​IMG]
     
  19. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.762
    Пол:
    Женски
    Женски, а за Deborah шо ќе кажете? Ја има некој пробано макар на тестерче? :?:

    Гледам на попуст е во Cosmo... :D
     
  20. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Сенза јас ја имам пробано, сите нијанси маваат на жолтеникаво, ама барем имаат избор 4-5 нијанси има мислам дека. Доста добро покрива, а е сепак лесна и природен изглед дава, освен ако не си ја утнеш нијансата :lol:

    А зашто на Гош никој не ја пробува штом толку сака ББ крема, знам дека цената е исто ко пудра да купуваш ама искрено вреди за парите, 550 денари е, има избор на нијанси и покрива како пудра. Нена, баш има таква порцеланска нијанса. Јас сум многу задоволна од ББ кремата на Гош. Кога ја имав воопшто не користев пудра, цело време си бев со ББ кремата. :)
     
    На nena2010 и senza.parole им се допаѓа ова.