babylove кашички

Бабини деветини

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од CaperucitaRoja, 24 јуни 2012.

 1. CaperucitaRoja

  CaperucitaRoja Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2011
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Колку верувате во нив, колку ги применувате и за кои народни верувања знаете? Обично ваквите суеверија се поврзуваат за неуките, прости луѓе ама мислам дека многу луѓе несвесно ги употребуваат :)

  Јас ги знам оние најосновните што ми ги кажувале како мала и верувам многу од вас ги знаат:

  Кога ќе помине црна мачка треба да почекаш да помине некој друг;
  Не седнувај на ќош од маса-нема да се ожениш/омажиш;
  Ако ти се истури сол, треба да фрлиш трипати по малку од секое рамо;
  Да не се јадат трошки-сиромаштија;
  Да не се тресат чаршави по зајдисонце;
  И да не се даваат пари во недела навечер-цела недела ќе даваш.


  Каква е ситуцијата низ Републикава? Кои се најчести бабини деветини што сте ги слушнале? :)
   
  На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Другото име за овие бабини деветини е ПРАЗНОверие што значи верување на празно. Овие ставови воглавно ги равиле, како што кажа неуките луѓе, кои не можеле научно да си ги објаснат појавите во природата. Само се чудам како има толку многу образовани што денес сеуште веруваат во овие глупости.
  Единствено нешто што сега ми текнува е да не ја оставаш ташната на под, затоа што нема да имаш пари i
  Да не ја гребеш чинијата кога јадеш (преносно „до последно„), затоа што кога ќе правиш свадба ќе ти врне :tmi:
   
 3. Saat4e

  Saat4e Активен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  ајде феминки ве молам кажете ми зошто не се кажуваат соновите пред 12 часот.... секогаш кога сакам да кажам на мајками што сум сонувала таја секогаш ми вели соновите не се кажуваат пред 12 саат... ако знајте зошто пишајте чисто онака да знам .....
   
 4. Inna5

  Inna5 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  624
  зошто не се кажуваат сонови пред 12?!

  Никогаш не ме заинтересирало...Обично суеверие :) Не верувам во сонови,нема потреба да се преоптеретиваш(ако сонот не е добар).
  Велат дека и пред да си појаден не се кажуваат сонови бидејќи ќе се оствари...
   
 5. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.889
  мислам дека се само една глупост ;)
   
 6. sm1zla

  sm1zla Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  731
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  знам ако седеш на 2 стола кога јадеш ке имаш двајца мажи т.е ке се премажеш
  знам ако на едната нога немаш облечено чорап мажот ке ти кривел
  имаше едно ако пееш додека јадеш ке земеш чукнат маж .. има ги мн..
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Inna5

  Inna5 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  624
  абе ајде,сите различо велат,на кој да му веруваме?Како ти е пишано-така,ти и да не седиш на два стола може да се премажиш :)
   
 8. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.387
  Не сум суеверна секогаш преминувам ако црна мачка ми го пресече патот на една и фрлив и виршла
  не верувам во бабини деветини
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 9. untouchableGirl

  untouchableGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2012
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  158
  Да не се мете навечер. :D
   
  На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
 10. lavce1359

  lavce1359 Активен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2012
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  16
  Да не јадеш со лажица со која е правено односно бркано јадењето бидејќи многу ќе се збркуваш.
  Додека се дробат состојките на пример за салата не треба да земаш бидејќи ќе те фатат како крадеш. :D:D:D:D:D
   
 11. kuklicka

  kuklicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  9
  да не се отвора дома чадор - носело несреќа
  после Божиќен ручек да не се крева масата....т.е чаршавот - се верува дека после Бог седнува да јади од трошките шо останале
  навечер да не се треси чаршав (од јадење, не од постелнината :D)- и јас до ден денеска незнам зошто
  да не се сечат нокти навечер - демек колку поголеми нокти ќе си пресечиш,толку поголема нервоза ќе имаш наредните денови
  сигурно СИТЕ ЗНАЕТЕ да не се тегните после јадење- јадењето му го предаваш на ѓаволот
  знам и други,ама ајде наредна прилика
   
  На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.960
  Пол:
  Женски
  Кога ќе тргнеш некаде по важна работа, или прв ден на училиште/факултет/работа/интервју....да не се враќаш што и да си заборавил.
   
  На martovsko cveke и Twinkles им се допаѓа ова.
 13. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.397
  Мајка ми вели дека никогаш не се оди на повојница кај новороденче ако имаш добиено :?:
   
  На Beki3b, martovsko cveke и Twinkles им се допаѓа ова.
 14. MaggieTatum

  MaggieTatum Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  509
  Пол:
  Женски
  знам една исто како kuklicka - да не се отвора чадор, ама не само дома, туку во било која затворена просторија оти носело несреќа |( и најглупо од се ми е кога во училиште некој отвори чадор сите му викаат несреќа носело и одма да го затвори |(
   
 15. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  :rofl: јас ова за чадорот знам дека не се отварал во затворено, зошто кровот ќе претечел :rofl:
   
  На Petunia-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 16. AnGel.fire

  AnGel.fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  221
  Баба ми за ова секој ден ми префрла, не само кога е некој важен и посебен ден. Секој ден заборавам нешто.. или новчаник или опрема по физичко, чадор, било што и секогаш се вракам и постојано ме кара, ама тоа е, кога сум си заборавена :lol:
   
  На Fillia му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.258
  Пол:
  Женски
  1. Кога јадеш не треба да се истегнуваш. Му го даваш јадењето на ѓаволот.
  2. Кога јадеш не треба да пееш. Ќе се омажиш за Циган.
  3. Не треба да јадеш во кревет. Молци ќе те изедат.
  4. Не треба да фрлаш ѓубре навечер.
  5. Не треба да метеш навечер.
  6. Не треба да тресеш чаршаф навечер.
  7. Не треба да седиш на аголот од масата. Нема да се омажиш.
  8. Треба да ја изедеш цела кришка леб. За да имаш среќа.

  Овие бабини деветини ми ги има кажувано баба ми. Инаку, не верувам во овие работи.
   
  На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
 18. phoenix204

  phoenix204 Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2013
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  15
  Не верувам во ништо од овие глупости. Исто, незнам зошто не се спомнати и оние "празници". Не се капи тој и тој ден, ќе имаш мртви коски во телото. Не се капи тогаш, празник е, ќе останеш вдовица. Е аман бе, немиени да одиме. :D
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.253
  Пол:
  Женски
  воопшто не верувам повеќето некако како глупости се :D
   
 20. samovilamila

  samovilamila Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  18
  nekoi se izmislica no nekoi se mn vistiniti
  zavisi
  moja prijatelka izleze pred 40 dena od doma i sekna mlekoto(mozebi slucajnost no......