Бабини деветини

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од CaperucitaRoja, 24 јуни 2012.

 1. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  816
  Пол:
  Женски
  1. Навечер бе треба да се мети.
  2. На празник, и во петок да не се шиело
  3. Ако скршиш огледало 7 години несреќа
  4. Не се седело на ќошот од масата, нема да си имала маж
  5. Ташна на земја не смее да се остава, нема да си имала пари...

  Ии мноогу други, инаку вооптшо не верувам.
  Понекогаш ме нервира кога ќе ми викаат нешто да неправам, и тоа е ..
  Морам да ги слушам :lol:
   
 2. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  733
  Пол:
  Женски
  јас знам дека ако го кажеш пред 12 ќе се оствари :)
   
  На martovsko cveke и tessie им се допаѓа ова.
 3. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  733
  Пол:
  Женски
  Не седи на 2 стола за 2јца ќе се мажиш.
  Не пеј додека јадеш за циган ќе се мажиш.
  Додека се чешлаш не седи ако имаш брат.
  Нокти навечер не се сечат.
   
  На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.891
  1.Оставање чанта на под (ќе ти отидат парите)
  2.Бидејќи лилјаците се вампири (освен фактот што не се), влегување на ова митско суштество (освен фактот што тотално не е) во вашиот дом значи дека набрзо некој ќе умре.
  3.Полевање цвеќе додека имаш менструација
  Еволуцијата не била фер кон припадничките кон понежниот пол. Не само што менструациите им пречат во секојдневието туку ги отежнуваат нивните хортикултурни обврски. Напротив општото мислење растенијата поседуваат одредено ниво на интелигенција (мозок =/= интелигенција, мозок = движење). Иако ова се нови откритија кои се' уште се само теории, нашите предци знаеле дека цвеќињата лошо реагираат на девојки во мензис.
  4.Разговарање за време на јадење = брак со циганка
  5.Не смееш да се бањаш ако починал некој комшија
  Наводно ќе ти пораснела мртва коска ако се обидеш да одржуваш лична хигиена додека комшијата ти се лади.Македонштина пар екселанс. Комшијата ти починал и се' уште успева да ти го направи животот пекол. Да разберам совет во стилот на:ама дека комшијата ќе предизвика физички промени во моето тело ако и само ако се бањам на денот кога тој починал е малку локо.
  6.Ако те чеша раката ќе земаш/даваш пари
  Лева рака = ќе добиеш пари. Десна рака = ќе даваш пари.
   
  На martovsko cveke, sanja.burgundy, Twinkles и 3 други им се допаѓа ова.
 5. lokumche

  lokumche Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  7
  Значи вака повикана сум на свадба семејството и јас во сабота , но во понеделник дедо ми прави 40 дена од смртта , баба ми вика да не одиме бидејки лошо било , па незнам што да правам?? Кажете ми нешто ако знаете?
   
 6. Skromna

  Skromna Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  117
  . :?: ..ако ти игра окото некој сака да го видиш..
  ..ако одиш негде на пат или на испит да истуриш вода по него за се да помина како водата..
  ...ако те боли глата или те печат очите измиј се со крстена вода ќе помини.....
  ....навечер не мокри под некое дрво,оти сенката ќе те прати за лошо...
  ..ако некој те гледа лошо,почекај се по задникот..нема да дојди до тебе...
  и мал милион плус вервања,ама некако шубе ми клаваат и си ги почитувам.. :geek: .
   
  На martovsko cveke, Twinkles и tessie им се допаѓа ова.
 7. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  364
  Допаѓања:
  777
  Сум слушнала една жена била трудна 9 месец и перела теписи. Кога се родило бебчето, се родило со двапати врзана папочна врвца околу врат, така да, постои верување дека бремена жена не смее да прескокнува црева или сл.
  Исто така, бремена жена не смее да зема ништо туѓо, без прашање, затоа што кога ќе се фати на првото место, ќе му остане белег на детето..
  Пари, цвеќе и леб не се даваат после 17 часот,
  ако јадеш и рониш во кревет ќе имаш лоши сништа...
   
  На martovsko cveke и rose60 им се допаѓа ова.
 8. Petunia-Queen

  Petunia-Queen Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  314
  1.Ако скршиш огледало 7 години несреќа...
  2.Лебот никогаш да не биде свртен наопаку...
  3.Ноќе да не си се гледав во огледало...(а ако ми се оди ноќе во ВЦ, да не смеам да се погледнам?)
  4.Никогаш да не подаруваш часовник на некого...
  5.Ако некој има например едно око темно зелено, а другото да му е кафено тогаш значи дека човекот е ѓавол...wtf!? :^)
  6.Ако се наздравувате со повеќе луѓе и ако ви се прекрстат рацете значело дека ќе се жениш/мажиш!
   
 9. Neongirl

  Neongirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
  1.Не се мете навечер-си ја бркаш среќата
  2.Не се спие со нозете према исток-само умрените така ги закопуваат
  3.Трошки леб не се собираат со голи раце-означува сиромаштија
  4.На улица ако има фрлено некој партал,алиште или некаков материјал треба да го заобиколиш а не да го прерипуваш или газиш.
  5.Ако најдеш пари на раскрсница не се зимаат.
  6.Не треба да се чудиш на мало бебе/дете.
  7.Не се дава риба на дете додека не прозбори.
  8.Од 23 45 до 00 15 каде и да се наогаш остани на тоа место.во тоа време се прекршувал денот со ноќта и шетале вампири.
  9.Мало дете не се прескокнува-нема да расте.
  10.Лебот на маса не треба да стои превртен.
  11.Во недела не се работи.
  Е доста е...ако ми текнат уште пак ке пишам :lol:
   
  На martovsko cveke и rose60 им се допаѓа ова.
 10. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.402
  Пол:
  Женски
  Ако пееш додека јадеш ќе се омажеш за циган :D
  Кога поминува болничка кола да не фанеш за црвено :^)
  Да не си гледаш во сенката :?:
  Некој се ставро без врска :D |(
   
 11. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.500
  Допаѓања:
  4.066
  Пол:
  Женски
  Ако кинеш трева ќе врне :lol: Е ова секогаш ми го кажува баба ми дека секогаш кога ќе седнам во двор си кинам од тревата и ја дробам, и демек ќе заврнело :^) не верувам во вакви работи
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  ^баба ти не знаела на др. начин како да те спречи. ;)
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. m3a3c3a3

  m3a3c3a3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2011
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  257
  Баба ми ми велеше: Внуко кога ќе видиш црна мачка речи-пу пу пу да ти плукнам на лева нога... :^)
  И мене тоа ми останало во глава ...еднаш поминуваме со една моја другарка по улица и ете ти црн мачор и јас не знам од каде ми текна и реков баш како што ми рече баба ми....и наеднаш на мачорот ми се тресеше левата шепа. Јас и другарка ми бевме :o вакви и таа ми рече М3а3c3a3 што му стори на мачето??? :lol: Продолживме по улицата,а мачорот стоеше на страна. Сеуште не можам да се изначудам :x
   
  На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Taylor97

  Taylor97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  641
  Хаха омг.. се изнасмејав читајќи :D Јас не верувам во бабини деветини, ми наликуваат на глупости. Некој "паметен" без работа ги измислил :lol:
   
 15. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.080
  Допаѓања:
  102.711
  Пол:
  Женски
  Ако касаат мувите денес ќе врнело.
  На јадење ако пееш ќе се омажиш за циган.
  И многу други бабини деветини :)
   
 16. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.286
  Глупости...
  Не верувам во тоа. И мене баба ми ме плашеше со такви глупости кога бев мала...
   
 17. Ani.taa

  Ani.taa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  61
  Од тава ако јадеш ке ти врнело на свадба ( епа ако ја правиш во есен големи се шансите да ти кажам) :wasntme:
  Кога кажуваш некој лош сон пушти ја водата да тече па кажувај го. Така ке одел по водата и немало да се оствари :lol:
   
 18. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  141

  јас па знам дека ако гребиш од изгореното и го јадиш ќе ти врнело на свадбата...за братучедми ко се женеше му врнеше и постариве цело време викаја е јадеја гребено затоа сега му врни...
   
 19. Ani.taa

  Ani.taa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  61
  Мајка ми никогаш не јадела од тава па на свадбата не само дожд што врнало туку о по некое зрно градче :) ама тоа ти е. Сепак јас воопшто не верувам во тие работи ;)
   
 20. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.371
  Допаѓања:
  941
  Прва бабина деветина што ја слушнав беше...На јадење ако зборуваш, ќе те мажат за циган..боже боже уште какви не глупости сум слушала ама ич неам верба :lol: