Бабини деветини

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од CaperucitaRoja, 24 јуни 2012.

 1. Victory15

  Victory15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2013
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  160
  1. Ноќно време у огледало да не се гледаш. (Е ај бабо кажи ми како да излезам у град? неисчешлана? ненашминкана?)
  2. Чантата на подот никако! После ништо нема да запомтуваш колку и да учиш.
  3. Спиење со нозете накај исток не затоа што мртвите така спијат. (а сестра ми веќе 13 години си спие во таа положба)
  4. Соновите никако да не се раскажуваат оти ќе се остварат.
  5. Никогаш не се фали никому дека ќе одиш некаде.

  безвеза :D
   
  На cresa-jagoda, Twinkles и cute-32 им се допаѓа ова.
 2. Foreveryoung09

  Foreveryoung09 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  4.Никогаш да не подаруваш часовник на некого... ???-зошто ова ми нема логика
   
 3. Anne15

  Anne15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2012
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Машки
  Сите ние викаме не веруваме,не веруваме........и на крај се ова го применуваме. :?:
  За чадорот,за црната мачка......... :sweat:
  Еве на пример- Јас колку и да велам тоа се само бабини дебетини,некако се чустувам без врска ако не го направам тоа што треба според стариве.
  Сигурно овие работи не се кажани така без врска,има некоја поврзаност,но сигурно не со вампири и се останато. :|
   
  На martovsko cveke, rose60 и tessie им се допаѓа ова.
 4. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  Мене ми е едното темно зелено другото кафено :lol: Изгледа сум ѓавол :^)
   
  На Petunia-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.073
  Допаѓања:
  16.278
  Пол:
  Женски
  Не се јади кога грми (појма немам зошто)
  И не се капи на празник а ако решиш да се капиш стави шајка во кадата :lol:
  Само на овие две ми текнува во моментов :D
   
 6. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  838
  и јас го имам ова слушнато во смисла дека на оној кому му подаруваш ,го одбројуваш времето.. вашата пријателска врска, на пример,... и може да се скарате, да се одалечите, или нешто во негативна конотација...
   
  На rose60 и Twinkles им се допаѓа ова.
 7. Foreveryoung09

  Foreveryoung09 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
 8. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.506
  Бабини Деветини кои потекнуваат од Индија

  повекето од овие ги има и кај нас
   
 9. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.315
  Не се шие на облека која ја носите, ако веќе морате, додека си зашивате копче на облечена блуза треба да држите нешто железно меѓу заби. Во спротивно има ризик дека ќе си го зашиете паметот :!: :D

  Ако видете згазена жаба, треба да се фатите за прамен од косата и да речете пу пу пу да не ми окапе косата :emo:

  Не се остава да врие и клокоти врела вода, ќе има кавга во куќата, ставете чкорче или дрвце ако греете вода и ја оставите да врие.
   
  На martovsko cveke, cresa-jagoda, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Petunia-Queen

  Petunia-Queen Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  314

  Абе ајде, глупости живи!! :D
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.308
  Допаѓања:
  18.026
  Пол:
  Женски
  Поише ми се свиѓа вака коа имаш алтернатива. :D
   
  На cresa-jagoda и imelda им се допаѓа ова.
 12. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.931
  Допаѓања:
  45.475
  Пол:
  Женски
  Навечер да не се расцистува масата, да не се капиш во празник, да не ја оставаш ташната на земја ќе ти бегале парите :lol: навечер да не се гледаш на огледало и да не ја кратиш косата, кога ќе јадеш да не гребиш во садот :D кај и да си пред 12 дома да си и мн мн други :D
   
 13. Femina777

  Femina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  235
  ХАХАХХААХАХХАХАХХАХАХ :D
  глупости
   
 14. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.287
  Најомилената на баба:
  Ако пееш додека јадеш ќе се омажиш/ожениш со ромско население (како што почнав да ги викам ѓупците од денес). :D
  Никогаш не и поверував на баба, а изгледа и таа не очекуваше да поверувам. :)
   
 15. mentalist.mk

  mentalist.mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2013
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Женски
  На зајди сонце да не се успивало дете бидејќи ќе се зајдувало кога ке плаче.

  На дете до година риба да не се давало да јаде, бидејќи се ќе молчело како риба.

  Овие ми се од скоро чуени, инаку многу, многу не верувам во вакви работи.
   
 16. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.132
  Допаѓања:
  884
  Пол:
  Женски
  Кога се поздравуваат повеќемина луѓе се внимава да не им се вкрстат рацете затоа што ќе се скараат!
  Кога грми не смее да се проѕева затоа што Св.Илија заштитникот на громовите ќе ги втера ѓаволоте во уста на тој што се проѕева! :D :lol: :rofl:
  Под бандера во облик на единица не се проаѓа бидејќи тоа донесува несреќа! :o :tmi:
  Поп ако видиш на патот баксуз ден ќе имаш!Исто и црна мачка,па затоа треба да се плукне на патот и да се бега од него! :$
  Дома не се отвора чадор бидејќи тоа донесува несреќа!
  Скршено огледало донесува седум години несреќа!
  Девојките не јадат вапсани јајца на првиот ден на Велигден за да не им смрди душата!
  Ноќе во огледало не треба да се огледуваме!
  Ако девојката пее доцна ноќе кога ќе се омажи ќе плаче во зората!
  И веројатно има уште многу вакви бабини деветини! :) :lol: :rofl:
   
 17. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.240
  Зошто кога ќе запрат стрелките, ќе запре пријателството/љубовта.

  (Пред некој ден пресметувавме со другарките кој кому, кога подарил часовник и резултатот беше дека баш сите сме раскрстиле со тие луѓе на кои сме подарили или ни подариле.... Јас досега од тројца имам добиено сат, а на двајца имам подарено и навистина по сплет на околности раскрстив со сите петмина :^) )
   
  На martovsko cveke и rose60 им се допаѓа ова.
 18. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173

  Јебо вас кои кажувате така. Јас сум најсреќната личност во светов само поради мојата мачка. :D
  [​IMG]
  Видете колку е страшен ѕверов! :D Ќе ве изеде!!! :rofl:
   
  На Juccy и SnowWhite8 им се допаѓа ова.
 19. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  4.800
  Допаѓања:
  35.595
  Пол:
  Женски
  Ако одиш негде на пат или на испит да истуриш вода по него за се да помина како водата... хахахх
   
  На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Femina777

  Femina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  235
  Кога ќе помине црна мачка треба да почекаш да помине некој друг;
  Не седнувај на ќош од маса-нема да се ожениш/омажиш;
  Ако ти се истури сол, треба да фрлиш трипати по малку од секое рамо;
  Да не се јадат трошки-сиромаштија;

  Јас само овие ги знам :D