1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бабини деветини

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од CaperucitaRoja, 24 јуни 2012.

  1. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    На татко ми еден пријател често доаѓа кај нас, и знам дека ако се заседнат никогаш не си оди дома од 23:55, до 00:15 затоа што тогаш имало самовили и несмеело да се мрда од место, и стално се смеам кога треба да си оди :D и ако треба или рано иде или чека да помине :D исто така имам слушано дека ако јадеш околу полноќ и ако завршиш со јадење после 00 не чинело да се собира масата, трошките и се што е под маса паднато исто од самовили :D ама за второво не разбрав зашто :)
     
  2. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Не верувам, ама не се осеќам сигурно ако не го направам тоа. Сигурно има нешто, зошто сигурно не збореле глупости. Ги знам класичните неколку:
    1.Ако видиш мртво животно да се фатиш за коса. (Ова кај мене во фамилија секој го применува и татко, мајка, баба, дедо...)
    2.Во период од полноќ (00:00) до 3:00 да не се се гледаш во огледало.
    3.Од 00:00 до 00:15 да не се шеташ и да останеш на местото каде што си, зошто во тој период се шетал ѓаволот и лошите духови и им го отвараш патот.
    4.Да не се мете ноќе.
    5.Ако скршиш огледало 7 години несреќа.
    Ако и петок 13-ти го сметате за бабина деветина, да ви кажам дека и во тоа не верувам, ама гледам на тој ден да не патувам некаде и слични работи. :$
     
  3. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Kaylie тоа ли била работата, јас па сега гледам :lol:
    Инаку разбрав дека тоа со самовилите било само за мажи...Пошто зимале мажи тоа време и воделе љубов :* :inlove: не да нема логика ама ај :lol: Што значи ако веќе е така поверојатно е тоа со ѓаволите :devil: Инаку не требало под стреа да се седи од таму ги собирале. :rofl:
     
  4. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Татко ми вика „Бабини деветини, дедини десетини". :D
     
  5. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    За бабиниве деветини со баба ми многу се карам. Едноставно не верувам и кога ќе почне да ме убедува живци кинам.
    Последно се каравме за тоа да не прескокнувам мало дете. И и викам: Бабо нема да порасне ако го нема хормонот за раст, а не дека сум го прескокнала јас... :rofl:
    Иначе стално истура вода по мене кога одам да полагам. И ми вика: Не се врти назад, само напред оди. :D

    Други кои ми текнаа во моментов:

    Да не пиеш од ѓезве, сиромашен ќе бидеш.
    Да не прескокнуваш мало дете или да не се протнува низ нозе, немало да порасне.
    Да не седиш на ќош, нема да се омажиш.
    Да не се сечат нокти навечер (а не знам зошто).
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Тоа за ноктите значело дека вампир ќе станеш :D :D
    Инаку кога ми кажаа дека во 00 самовилите доаѓале за љубов зајдов од смеа.
    Ќе те опседнеле и ќе те смувале!!!!
     
    На magic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.035
    Пол:
    Женски
    Да не седиш на ќошот од масата-немало да се омажиш.
    Да не фрлаш ѓубре касно навечер.
    Да не ги збираш трошките од масата со гола рака,ќе бидеш сиромашен.
    Други не ми текнуваат :P .
     
  8. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    ова за ноктите ..Колку подолги нокти сечеш , толку поголеми грижи и нервози ке имаш.. :?:
     
  9. Milena-111

    Milena-111 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    12
    а јас имам слушнато дека ако пиеш вода од ѓезве од прeдната страна богат ќе бидеш.....секој различно си толкува...
     
  10. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Леле се изнасмеавм,
    Кој сака вампир да стане нека сече нокти навечер јуху ете начин за повампирување :D :D
     
    На ChrissLu му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SweetGirl-13

    SweetGirl-13 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    18
    1.Не зборувај додека јадеш-ќе земеш циган
    2.Ако во тоќно 12 часот по полноќ пречекориш праг ќе ти се појавеле лоши самовили
    3.Ако гребеш со вилушката во тавата на изгореното додека јадеш ќе ти врне дожд на свадбата
    4.Не се тегни после јадење, јадењето му го предаваш на Ѓаволот.
    5.Не отварај чадор во затворена просторија – носи несреќа.
    6.Ако видиш црна мачка и ти помине преку пат-врати се три чекори назад
    7.Ако скршиш огледало те следи 7-години несреќа(можеби затоа брат ми кога скрши огледало на 7 години од 2-ро и сега е прва година му се сите двојки и тројки :lol: )
    8.АКо те чеша лева рака-ќе добиеш пари
    9.Ако те чеша десна рака-ќе даваш пари
    10.Ако те чеша носот-ќе се караш со некој
    11.Од 11:55 до 00:15 кај и да си остани си таму,зошто шетале духови,ѓаволи и вампири
    12.Не се гледај на полноќ во огледало,ќе ти се појавела Блоди Мери(демек)
    13.Не се враќај назад-му го отвараш патот на Ѓаволот,а на Господ му го затвораш
    14.Ако свириш на полноќ ги повикуваш вампирите.
    15.Не ја оставајте чантата на под
    16.Носење непарен број работи за поклон
    17.На празниците не смееш да се бањаш,ќе се удавиш(за ова имам доказ,ми кажуваше мајка ми порано кога сум била мала на ТВ кажале дека на нз заборавив кој празник, се бањал некој на базент и почнал да се дави во плитко,се обидел да излезе како нешто да го заковало и одел се во подлабокото,како некој да го терал и додека да дојдат спасувачите отишол човекот :sweat: )
    18.Не шетај покрај вода навечер
    19.Ако видиш умрено пиле/животно фати се за коса за да не ти падне



    Ова се 5% од Бабините Деветините што ги знам..нареден Пат и други
     
    На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
  12. maccetoo

    maccetoo Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Јас верувам во некои,во некои не.. Зависи :|
     
  13. BubeFeminka

    BubeFeminka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    1.Кога оди некој на пат се превртува камче, за лошото да стоело под каменот ]:) ]:) ]:)
    2.Исто така кога оди некој на пат што ти бил на гости или ти е од куќата, да не метиш по неговото заминување од дома се додека не помине еден мост :?: :?: :?:
    3.Не се облекува невестински фустан пред да бидеш невеста |-)
    5.Не се моча под стреа
    6.Не се моча под дрво
    Толку ми текнуваат, познати ми се скоро сите што се спомнати во темава, а знам и уште пошто имам Баба со деветини на кубен :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Во ова верувам јас. :rofl:
     
    На QueenElena му/ѝ се допаѓа ова.
  15. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    И јас во оваа верувам. Многу пати црна мачка ми го има пресечено патот, па досега ништо не ми се случило. Па на крај, што е големата разлика помеѓу бела и црна мача?
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    хаха и јас..имав бела мачка демек нешто поразлично беше..Еве тетками има црни мачки паа ништо се нема случено..и сто пати мачка ми го има пресечено патот додека одам на училиште па петки добивам :!: :rofl: ..си ги сакам црните мачиња :inlove:
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AnGeL4e009

    AnGeL4e009 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски
    Јас ноќе скоро секогаш сечам нокти па фала богу не сум вампир...А за она со подарување на часовник како поклон ВИСТИНА Е!!!!! Една баба и едни роднини за матурата ми дадоја часовник и престанаја да работат после неколку дена се испокаравме со нив и сега немаме муабет....Колку и да се противиме за овие бабини деветини некој од нив се точни...Една жена ко си одев дома ми го пресече патот и кога ојдов дома си го пресеков прстот со нож..што мене тоа никогаш не ми се случило... :x :worried: И денес отворив дома чадор пошто врнеше и ко се вратив дома дознав ужасни работи за баба и сега утре сме на снимање :( ;( Можда се така се погодило но јас мислам дека има вистина во овие бабини деветини како што ги викате :| :!:
     
    На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
  18. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Женски дали некоја од вас слушнала за тоа дека деца родени во ист ден а различна година, треба некако да се раздвојат и дека тој што прв ќе прави свадба од децата, братот/сестрата не смее да присуствува директно на чинот, се мисли на самото венчавање во црква/матично?
    Јас слушнав и таква работа пред некој ден, комшиска дешавка тако звана проблем... Некој им кажал, ама не знаат што треба да направат... Ако е некој подобро информиран, пишете па да пренесам.
    Фала ви :)
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    32.104
    Пол:
    Женски
    Тоа што го слушнале се бабини деветини. Не знам како може да веруваат во такви работи. Татко ми и тетка ми се родени на ист ден, а различна година, па кога тетка ми се венчавала присуствувал татко ми, и обратно.

    Не знам кој ја измислил таа глупост дека родени во ист ден, а различна година, не треба да прсуствуваат на венчавањето. До кога луѓето ќе се замараат со бабини деветини? :^)
     
  20. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Бабини деветини- бабини измишљотини.