Бабини деветини

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од CaperucitaRoja, 24 јуни 2012.

 1. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.186
  Допаѓања:
  9.084
  Пол:
  Женски
  Моите секогаш ми викаат бидејќи навечер одма под стреа. Што има тоа врска еве не знам |(
   
 2. Згодно Момче

  Згодно Момче Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  785
  Допаѓања:
  4.970
  Навечер не смеело да се мете/чисти/ѓубре да се фрла а ѓубрето-кантата кај мене поминуваат го собираат и празнат во 8 сабајле, значи јас на -18c во 7:40 треба да станам од спиење, да ги сменам кесите и кантана надвор да ја изнесам? Важи!

  [​IMG]
   
  На kikkki, SV1911, душленце и 3 други им се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.409
  Пол:
  Женски
  Немој на форум многу да висиш, ќе заборавиш да збориш и јазикот ќе ти се укочи.
  На баба Рада деветините:lol:
   
  На SV1911 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Incule

  Incule Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  285
  Пол:
  Женски
  Чантата да не се става на под,на земја
   
  На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Olgica.bu

  Olgica.bu Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  255
  Аκо те чеша ногата одоздола ќе патуваш неκаде.
   
  На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
 6. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  8.980
  Допаѓања:
  241.861
  Ако те чеша нос, фати се за г'з, за да не се скараш со никого |(
   
 7. Olgica.bu

  Olgica.bu Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  255
  Аκо ги јадеш тρошκите од леб ќебидеш сиρомав цел живот, навечеρ да не се мете двоρот само наутρо
  Аκо видиш κуче на улица κаκо уρиниρа да си ги поплуκаш ноκтите оти ќе ти поρаснат т.н. "κучешκи ноκти".
   
  На martovsko cveke и referentka им се допаѓа ова.
 8. Olgica.bu

  Olgica.bu Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  255
  Аκо видиш поштаρ ќе имаш убав ден.
  Има вистина во сето ова.
  Не се за џабе напишани.
  Јас κога ќе сонам човеκ и маса со јадење, тој човеκ по неκолκу дена или 1 недела умиρа. И да не го κажам сонот паκ се остваρува.
  А κог ќе вида κуче да моча надвоρ веднаш ги плуκам пρстите зашто навистина ми се појавуваат κучешκи ноκти.
   
 9. tritocki

  tritocki Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2016
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Ако палците на нозете ти се поголеми од останатите прсти мажот ќе командувал во фамилијата ако допалците ти се поголеми од останатите жената ке командувала во фамилијата. Има ли врска ова?
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mr. Right

  Mr. Right Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  1.974
  Допаѓања:
  67.258
  Пол:
  Машки
  Темaвa би јa сместил вo "Нaсмевкa". :nod:
   
  На kikkki, theowndemon и Someonespecial им се допаѓа ова.
 11. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  732
  Nekoj da ne znae dali ne se nosat zlato i srebro odednas ili nema vrska toa? Vo smisla, znam deka ne se nosat zlatni i srebreni prsteni na edna raka, toa metalite ne se trpat zaedno, ama pa zlato na edna srebro na druga raka, biva?
   
 12. La diabla

  La diabla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2017
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  261
  Пол:
  Женски
  Ijas isto slusnav i poveke ne nosam srebro mu go vrativ na majkami site mi kazuvaa deka ne e dobro nezam zosto a jas duri pred 2 god se svestiv gi nosev dolgo na ista raka
   
 13. Neophodna

  Neophodna Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  517
  Пол:
  Женски
  Ако те чеша нос со некој ќе се караш
  Ако те чеша уво ке врне дожд
   
 14. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  8.980
  Допаѓања:
  241.861
  Ако тресеш трошки навечер, ќе го предизвикаш ѓаволот
   
  На cresa-jagoda и SummerGirl им се допаѓа ова.
 15. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.066
  Допаѓања:
  15.981
  Пол:
  Женски
  На полна месечина излегуваат чудовишта .


  Аха да .
   
 16. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  28.982
  Пол:
  Женски
  Ако те мавнеле со метла ќе си останел/а немажена/неженет....
  Ми има паднато од скали и ме плесна по глава, плачев цел ден. (facepalm) И баба ми ме закачи еднаш заради :smoke: . Еве гледам, немажена останав.
   
  На Srcka $ му/ѝ се допаѓа ова.
 17. martovsko cveke

  martovsko cveke Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2017
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  Не се јаде на зајдисонце и не се легнувало на зајдисонце ,можело да огрдисаш,
  не се јаде на праг од врата~ке те бркале од сегде,
  не се стоело под стреа капавицата да те капе~не знам зашто,
  рака коа чеша ..лева земаш.десна даваш пари(кај мене секогаш е вистина),
  кога ти шијат на тебе стаи конче во уста за да не ти се зашие памтењето,
  со боравалка не се јаде(лажица со која се мешало јадењето),
  Ако умре некој се покриваат сите огледала ~за да не останела заробена на овој свет душата на умрениот,
  Родилка кога оди на пораѓај да не знае мајка и ,за да не ја мисли~тежок пораѓај ке има(ова е точноо од лично искуство)
  Родилка пред да оди на пораѓај да си пуште јајце да и падне (го фрла од вратот на блузата па да пДне на земја_за лесен пораѓај
  Да не ти го урочуваат бебето стаи помочана пелена под чергиче на влезна врата
  Стаи игла над врата да се заштитиш од луге кои ти мислат лошо
  Ако ти се истури сол значело кавга
  Две лажици во еден тањир да не стоеле~демек сопернички
  Ако слушнеш нешто лошо(за нечија болест или трагедија) чукни во дрво три пати,да не чуе злото
  И многу други кои овде веќе се повторуваат......
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 18. snowflake5

  snowflake5 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  86
  Пол:
  Женски
  Не требало да се чува дома скршено огледало, носело несреќа. Ја не верував али вистина е. ;):o
  Мачките коа се лижат (бањаат), ако се лижат кон југ свртени ќе врнело, на север ќе греело сонце, така мислам беше. Исто и мачките ако чуваш носеле среќа.:D
   
  На angela.kostova, cresa-jagoda и martovsko cveke им се допаѓа ова.
 19. snowflake5

  snowflake5 Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  86
  Пол:
  Женски
  Ако сонуваш за некој нешто лошо, да не го кажеш на никој и тогаш нема да се исполни.
  Да не го јадеш крајот од лебот.
  Да не чистиш, переш алишта, да не се бањаш за празници или во недела.
  Како и да е не верувам во овие работи.
   
  На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
 20. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.238
  Допаѓања:
  8.790
  Пол:
  Машки
  babini.jpg
   
  На teressa, snowflake5 и Briar Rose им се допаѓа ова.