Бабини деветини

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од CaperucitaRoja, 24 јуни 2012.

 1. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски
  Отварање чадор во затворена просторија носело несреќа.
  Ако ти премине црна мачка пред тебе исто несреќа (а ако бегаат од мене]:)?)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. martovsko cveke

  martovsko cveke Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2017
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  Не знам дали е вистинското место за мое прашање,ама еве да прашам ако знае некој.Што значи кога под златен прстен кожата потемнува абе буквално модро е местото,го префрлив на другата рака веднаш и таму почна да помодрува.се миев не излегува,негде одамна читав дека езнак на негативна енергија,но доколку некој слушнал нешто друго нека повели да каже.
   
 3. manako1

  manako1 Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2016
  Пораки:
  2.492
  Допаѓања:
  42.867
  Пол:
  Женски
  Не е чисто злато
   
  На Macito007 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. QueenP

  QueenP Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2016
  Пораки:
  689
  Допаѓања:
  4.862
  Пол:
  Женски
  Vrv na babini devetini da mu stavis metla na bebe pod krevetce drustvo da mu pravi.znaci sto se nema da se izmisli.(facepalm)(facepalm)
   
 5. martovsko cveke

  martovsko cveke Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2017
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  Верувам дека не е чисто златото ,зашто ако е чисто ке биде многу мек прстенот,(имам чисто злато обетки кои се премногу меки со раце се виткаат,)но зошто по 25год.носење потемнува под него,, иако прстенот свети нема сменето ни боја,нит е потемнет....сеа марко разлистав по нет дека можело да е знак на промени во организмот,од стрес или болест(иначе периодов ми е премногу стресен)
   
 6. Crnookata

  Crnookata Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2017
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  202
  Пол:
  Женски
  Ako ti se se zalepi konec,ke dosol nekoj po tebe vo lubovna smisla,cul nekoj za ova.
   
 7. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  31.522
  Пол:
  Машки
  Мене така ми се залепи конец на задникот,па следниот ден ја запознав жената на мојот живот
   
  На ❤️Sneze❤️, Abeja, Crnookata и 3 други им се допаѓа ова.
 8. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  10.374
  Пол:
  Машки
  ako glasas za sds ke se smeni imeto
   
  На Shalitra, LoveHope, John Snow и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.898
  Допаѓања:
  158.747
  Пол:
  Женски
  :drunk: :D

  [​IMG]
   
  На martovsko cveke, Miss.A., DAngel и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Espadrila

  Espadrila Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  14.748
  Дали имаш променето сапун за раце или крема за раце. Многу често некои состојки кои ги има во кремите (мислам дека на база на цинк-оксид, ама не ме фаќај за збор) , знаат да дадат такви реакции со злато.
  Знам во средно кога бевме, тоа беше хит, со златен прстен да поминеш околу лицето, и ако остави црна трага прстено по линијата каде се движел- значело дека си урочен. 8):DПрофесорот по хемија тогаш ни даде едно многу убаво и логичко објаснување, баш со кремите за лица и мислам дека состојката беше цинк.
  Баш провери :D
   
  На martovsko cveke и SummerGirl им се допаѓа ова.
 11. martovsko cveke

  martovsko cveke Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2017
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  читав и на интернет а и самата увидов дека е поврзано со здравјето,имено кога во организмот се случуваат промени,стрес,паднат имунитет заболување,се лачат хемиски состојки кои во контакт со златото оксидираат и даваат потемнуванје,i na internet a и кај мене беше поврзано со стрес,слаба крв,паднат имунитет ,и така беше дур не се средив здравствено и еве сеуште го носам прстенот и веке нема црни траги под него....а коа сум под стрес привремено знаат пајк да се појават но исчезнуваат...а креми нит сапуни ,купки не сум променила...не е до нив поздрав и секое добро добро Espadrila
  П.С. Со цинк оксид работам секојдневно повеке од десет години ...но сум со нараквици најчесто ,но некогаш и без нив ...но не е од него...
   
  На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
 12. The Black Rose

  The Black Rose Активен член

  Се зачлени на:
  8 август 2018
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  На мајка ми и велеле немој да седиш на ќошот од масата, ќе ти врне на свадба. На свадбата пукало од жештина. :rofl:
   
 13. Luciferovog zlo♧

  Luciferovog zlo♧ Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2017
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  5.489
  Пол:
  Женски
  Јас знам така викале, дека нема да се омажиш:^)
   
 14. The Black Rose

  The Black Rose Активен член

  Се зачлени на:
  8 август 2018
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Незнам, можеби и да грешам. Ама сум сигурна дека било нешто во смисла ќе ти врне на свадба.
   
  На Luciferovog zlo♧ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Luciferovog zlo♧

  Luciferovog zlo♧ Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2017
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  5.489
  Пол:
  Женски
  И тоа и ова се глупости :D
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  5.273
  Снеже, ништо лично против тебе, ама твојот пост ептен се вклопува за во оваа тема

  [​IMG]
   
  На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ❤️Sneze❤️

  ❤️Sneze❤️ Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  3.891
  Пол:
  Женски
  :rofl:Ете ја вистинската тема ...

  Уз пат еве уште некоја бабина деветина :
  -Во точно 0:00 на полноќ да не проаѓате на раскрсница оти несреќа било .
  -Во точно 0:00 на полноќ не се бања и во огледало не се гледа бидејќи ѓаволот ќе се предизвикал и кошмари ќе ве мачат ..
  -На Духовден алишта не се оставаат надвор спружени бидејќи духови се лепеле на нив ...
  -На бебе алишта до годинка алишта под стреа не се спружаат ...
  -На бебе до годинка строго алиштата се спружаат на лице и исправени , никако наопаку или виснати надоле ...
  -Со добиено не се иде кај бебе до 40 денови оти ќе било цело исфрлено со црвенила и ситни брунчиња ...


  Некни и јас ова го чув за свое дете кое ми беше исфрлено од глава до пети буквално како опекотини имаше , го печеа и чешаа , а температура немаше воопшто , па ми кажаа нели сезнајковци на секој чекор има и почнаа некои да бегаат од нас дека бебето ми било со ситни сипаници (што фала му на Бога нема врска тоа) , некои па рекоа : - ' Лелеее Снеже дај носи детето на бајачка што се правиш и ти од модерните мајки сега детето ти се исфрлило што прибираше комшии и шеташе дете низ град' ....---(facepalm)...

  Инаку бебето му ставав Нистатин за габички во устата и грлото па ооекотините беа последица на алергиска реакција од Нистатинот па си прими инекција бебето мое и за време од 1 час повеќе немаше никакво црвенило и печење ...
   
  На cresa-jagoda и Herrera им се допаѓа ова.
 18. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.382
  Допаѓања:
  7.449
  Пол:
  Женски
  Трудна жена ако украде/скине од дрво нешто кај што ќе се фати белег ќе има детето, јас стварно имам еден огромен на цицка а братучедка ми на газот :rofl:
   
  На La.loca и ❤️Sneze❤️ им се допаѓа ова.
 19. ❤️Sneze❤️

  ❤️Sneze❤️ Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2017
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  3.891
  Пол:
  Женски
  ^Викаат нели некои е вистина некои дека не е , ама јас од радозналост и с'трв што на пазар не најдов никаде смокви , а во комшии пуно дрво смокви па со второто кога бев бремена крадев смокви од туѓ двор преку ограда се пентерев , се фатив за глава (кај што има коса као демек тамо ќе имало белег и од косата нема да се гледа (facepalm)) и бебе се роди фала му на Бога живо и здраво без никаков белег , а еве мајками со мене кога била трудна стрвувала за гројзе и за нога се штипнала па сега имам грозд онака не многу воочлив , исто и другарка стрвуваше за копани и бебето и се роди со апла копан на глуждот од стапалото ...
  Да не знае човек веќе во што да верува :D
  Ама вака гледано навистина мислам дека има некои работи останато од времето на нашите предци што навистина имаат врска и значење , а има и такви кои благе везе немаат .
   
  На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
 20. IvanaJenner

  IvanaJenner Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  496
  Пол:
  Женски
  Знам имаше еден ден мислам дека сега околу е. Ми се чини на 21 Јануари е. Тој дел ден не јадеш ништо а после навечер ставаш огледало и уште нешто таму под перница и ќе го сонуваш оној за кого ќе се омажиш. Дали знаете кој ден е ова? 21 ли е? Не сум далеку суеверна но сепак љубопитна сум да пробам ова.:D