1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бабини деветини

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од CaperucitaRoja, 24 јуни 2012.

  1. martovsko cveke

    martovsko cveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е вистинското место за мое прашање,ама еве да прашам ако знае некој.Што значи кога под златен прстен кожата потемнува абе буквално модро е местото,го префрлив на другата рака веднаш и таму почна да помодрува.се миев не излегува,негде одамна читав дека езнак на негативна енергија,но доколку некој слушнал нешто друго нека повели да каже.
     
  2. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.033
    Пол:
    Женски
    Не е чисто злато
     
    На Macito007 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Vrv na babini devetini da mu stavis metla na bebe pod krevetce drustvo da mu pravi.znaci sto se nema da se izmisli.(facepalm)(facepalm)
     
    На Iva_bt и Осе им се допаѓа ова.
  4. martovsko cveke

    martovsko cveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Верувам дека не е чисто златото ,зашто ако е чисто ке биде многу мек прстенот,(имам чисто злато обетки кои се премногу меки со раце се виткаат,)но зошто по 25год.носење потемнува под него,, иако прстенот свети нема сменето ни боја,нит е потемнет....сеа марко разлистав по нет дека можело да е знак на промени во организмот,од стрес или болест(иначе периодов ми е премногу стресен)
     
  5. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Ako ti se se zalepi konec,ke dosol nekoj po tebe vo lubovna smisla,cul nekoj za ova.
     
  6. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Мене така ми се залепи конец на задникот,па следниот ден ја запознав жената на мојот живот
     
    На ❤️Sneze❤️, Abeja, Crnookata и 3 други им се допаѓа ова.
  7. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.355
    Пол:
    Машки
    ako glasas za sds ke se smeni imeto
     
    На Shalitra, LoveHope, John Snow и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    :drunk: :D

    [​IMG]
     
    На martovsko cveke, Miss.A., DAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    20.715
    Дали имаш променето сапун за раце или крема за раце. Многу често некои состојки кои ги има во кремите (мислам дека на база на цинк-оксид, ама не ме фаќај за збор) , знаат да дадат такви реакции со злато.
    Знам во средно кога бевме, тоа беше хит, со златен прстен да поминеш околу лицето, и ако остави црна трага прстено по линијата каде се движел- значело дека си урочен. 8):DПрофесорот по хемија тогаш ни даде едно многу убаво и логичко објаснување, баш со кремите за лица и мислам дека состојката беше цинк.
    Баш провери :D
     
    На martovsko cveke и SummerGirl им се допаѓа ова.
  10. martovsko cveke

    martovsko cveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    читав и на интернет а и самата увидов дека е поврзано со здравјето,имено кога во организмот се случуваат промени,стрес,паднат имунитет заболување,се лачат хемиски состојки кои во контакт со златото оксидираат и даваат потемнуванје,i na internet a и кај мене беше поврзано со стрес,слаба крв,паднат имунитет ,и така беше дур не се средив здравствено и еве сеуште го носам прстенот и веке нема црни траги под него....а коа сум под стрес привремено знаат пајк да се појават но исчезнуваат...а креми нит сапуни ,купки не сум променила...не е до нив поздрав и секое добро добро Espadrila
    П.С. Со цинк оксид работам секојдневно повеке од десет години ...но сум со нараквици најчесто ,но некогаш и без нив ...но не е од него...
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  11. The Black Rose

    The Black Rose Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    На мајка ми и велеле немој да седиш на ќошот од масата, ќе ти врне на свадба. На свадбата пукало од жештина. :rofl:
     
  12. Luciferovog zlo♧

    Luciferovog zlo♧ Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2017
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    5.497
    Пол:
    Женски
    Јас знам така викале, дека нема да се омажиш:^)
     
  13. The Black Rose

    The Black Rose Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Незнам, можеби и да грешам. Ама сум сигурна дека било нешто во смисла ќе ти врне на свадба.
     
    На Luciferovog zlo♧ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Luciferovog zlo♧

    Luciferovog zlo♧ Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2017
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    5.497
    Пол:
    Женски
    И тоа и ова се глупости :D
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    966
    Допаѓања:
    10.320
    Снеже, ништо лично против тебе, ама твојот пост ептен се вклопува за во оваа тема

    [​IMG]
     
    На ❤️Sneze❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    :rofl:Ете ја вистинската тема ...

    Уз пат еве уште некоја бабина деветина :
    -Во точно 0:00 на полноќ да не проаѓате на раскрсница оти несреќа било .
    -Во точно 0:00 на полноќ не се бања и во огледало не се гледа бидејќи ѓаволот ќе се предизвикал и кошмари ќе ве мачат ..
    -На Духовден алишта не се оставаат надвор спружени бидејќи духови се лепеле на нив ...
    -На бебе алишта до годинка алишта под стреа не се спружаат ...
    -На бебе до годинка строго алиштата се спружаат на лице и исправени , никако наопаку или виснати надоле ...
    -Со добиено не се иде кај бебе до 40 денови оти ќе било цело исфрлено со црвенила и ситни брунчиња ...


    Некни и јас ова го чув за свое дете кое ми беше исфрлено од глава до пети буквално како опекотини имаше , го печеа и чешаа , а температура немаше воопшто , па ми кажаа нели сезнајковци на секој чекор има и почнаа некои да бегаат од нас дека бебето ми било со ситни сипаници (што фала му на Бога нема врска тоа) , некои па рекоа : - ' Лелеее Снеже дај носи детето на бајачка што се правиш и ти од модерните мајки сега детето ти се исфрлило што прибираше комшии и шеташе дете низ град' ....---(facepalm)...

    Инаку бебето му ставав Нистатин за габички во устата и грлото па ооекотините беа последица на алергиска реакција од Нистатинот па си прими инекција бебето мое и за време од 1 час повеќе немаше никакво црвенило и печење ...
     
    На cresa-jagoda и Herrera им се допаѓа ова.
  17. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Трудна жена ако украде/скине од дрво нешто кај што ќе се фати белег ќе има детето, јас стварно имам еден огромен на цицка а братучедка ми на газот :rofl:
     
    На La.loca и ❤️Sneze❤️ им се допаѓа ова.
  18. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    ^Викаат нели некои е вистина некои дека не е , ама јас од радозналост и с'трв што на пазар не најдов никаде смокви , а во комшии пуно дрво смокви па со второто кога бев бремена крадев смокви од туѓ двор преку ограда се пентерев , се фатив за глава (кај што има коса као демек тамо ќе имало белег и од косата нема да се гледа (facepalm)) и бебе се роди фала му на Бога живо и здраво без никаков белег , а еве мајками со мене кога била трудна стрвувала за гројзе и за нога се штипнала па сега имам грозд онака не многу воочлив , исто и другарка стрвуваше за копани и бебето и се роди со апла копан на глуждот од стапалото ...
    Да не знае човек веќе во што да верува :D
    Ама вака гледано навистина мислам дека има некои работи останато од времето на нашите предци што навистина имаат врска и значење , а има и такви кои благе везе немаат .
     
    На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
  19. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Знам имаше еден ден мислам дека сега околу е. Ми се чини на 21 Јануари е. Тој дел ден не јадеш ништо а после навечер ставаш огледало и уште нешто таму под перница и ќе го сонуваш оној за кого ќе се омажиш. Дали знаете кој ден е ова? 21 ли е? Не сум далеку суеверна но сепак љубопитна сум да пробам ова.:D
     
  20. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Како бе огледало под перница? :o Ќе го натиснеш спиејќи ке се закољаш :worried:
     
    На Pcelka1315 и IvanaJenner им се допаѓа ова.