Бадник

Дискусија во 'Религија' започната од mirabomk, 4 јануари 2010.

 1. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.613
  Допаѓања:
  44.515
  Ѓувеч-турлитава без месо, рижото со зеленчук/печурки/морски плодови, супа од зеленчук, рибја чорба
  Се занесов..
  Гладна сум :sweat:
   
  На EvAngelos и referentka им се допаѓа ова.
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.881
  Здраво девојки:)
  Сакав да прашам нешто и би сакала да го слушнам вашето мислење,малку сум збунета8-|
  Си планирав за Бадник риба и сарма посна и зборував со тетка ми и таа ми кажа дека не се јаде риба за Бадник оти во рибата имало крв,потоа се слушнав со мајка ми и сестра и тие ми го кажаа истото,а другарка ми тврди дека се јаде.Дај просветлете ме,сабота се собираат сите кај мене да се спремам со време:D:f:
   
 3. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  839
  Допаѓања:
  54.201
  Пол:
  Женски
  Се јаде риба можеш да си подготвиш..
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.920
  Допаѓања:
  45.384
  Пол:
  Женски
  Не се јаде риба за Бадник,т.е тоа важи за оние кои постеле целосни Божиќни пости,а вие другите како сакате :D
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.269
  Допаѓања:
  28.319
  Гравче тавче
  домашно топло лепче
  макало со суви пиперки+варен компир со праз и чвркнато со зејтинче
  тоа е оти тоа јадиме друго џабе ке спремам и после ке фрлам
   
  На zhap4e, referentka и DAngel им се допаѓа ова.
 6. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.289
  Допаѓања:
  9.094
  Пол:
  Машки
  А шо ќе ни се деси ако каснеме риба?
   
  На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.613
  Допаѓања:
  44.515
  Ќе ти пораснат рогови. Luther_as_the_Devil's_Bagpipes,_1535.jpg
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.312
  Допаѓања:
  132.835
  Пол:
  Женски
  Јас си поштувам типичен Бадник. Не помодарски со нови специјалитети.
  Тавче гравче, пастрмка, макало, лебче со паричка, лисната пита (единствено нешто помодерно ми е дека е лисната) со спанаќ, тиква, суво овошје и благо.
  Сакав годинава да правам посна Шварцвалд торта ама си велам нема да ми е тоа тоа. Ај пак шишарки како секој Бадник :D:D
   
  На GirlRose, DAngel, zhap4e и 4 други им се допаѓа ова.
 9. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.246
  Допаѓања:
  11.139
  Пол:
  Женски
  Бадниковата трпеза е всушност посна трпеза која го означува крајот на 40 дневниот пост.
  Колку ти е трпезата побогата толку ќе ти биде и годината побогата.
  На трпезата кај мене ќе има;
  Лепче со паричка
  Гравче
  Посна сарма
  Риба
  Компир салата со кромитче
  Тиква
  Штрудла со јаболко,ореви и цимет
  Суво овошје(урми,смокви,суво грозје)
  Костени не купувам и без нив ќе се помине.
  Желе од европа обавезно ќе ме отепа син ми ако не му купам обавезно после вечера тоа му е омилен десерт.
  Кикирики и леблебија
  И то је то.
   
  На duffi, EvAngelos, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.312
  Допаѓања:
  132.835
  Пол:
  Женски
  Од Европа продавницата го зимаш желето или има и по маркети?
   
 11. agios

  agios Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2014
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  481
  Од кого точно бараш мислење овде? Пошто гледам дека горе долу сите ги утнале одговорите.
  Ако го славиш Бадник во склоп на божикниот пост, како православна христијанка, одговори ќе бараш од Црквата и од свештенството.
  Риба се јаде до празникот на Свети Спиридон, кој веќе помина.
  На Бадник се пости со масло.
  Ова е единственото точно, секоја друга варијација е личен избор, во секој случај погрешен.
   
  На korisnichka, Orthophill, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  869
  Допаѓања:
  4.859
  Пол:
  Женски
  Кај нас дома на трпеза за бадник, традиционално мора да има:
  - Лепче со паричка (со сода)
  - Погача
  - Зелник
  - Коледарски колачиња
  - Гравче (подлучено и обично)
  - Тиква
  - Баклава/Посна торта
  - Овошје
  - Варена пченка
  - Шарени бомбони
  - Вино

  Оваа година ќе видам дали ќе можам да направам некои експерименти со компир или тиквички.
   
  На Orthophill, Rama, agios и 2 други им се допаѓа ова.
 13. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.246
  Допаѓања:
  11.139
  Пол:
  Женски
  Од Европа има кај мене на рампа во Кисела вода.
  Сум зимала и од маркет ама не ми е толку тазе како во продавниците на Европа

  Да се Редактирам утрешната трпеза не се раскрева се остава така да предстои една ноќ.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.312
  Допаѓања:
  132.835
  Пол:
  Женски
  јас гравот го кревам да не скисне,...
   
  На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
 15. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.246
  Допаѓања:
  11.139
  Пол:
  Женски
  Да,да и јас и сармите плус ги кревам другото оставам се така и тањири и се дури сабајлето ги кревам.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.609
  Допаѓања:
  24.682
  Пол:
  Женски
  Сериозно ме интересира, кој прв кажа што е погрешно, а што точно? Јас сум сигурна дека купишта попови мислат дека може и риба да се јаде.
  На крај краишта, мислите дека на Бог му е гајле што ќе јадете утре?

  Оставањето нераскрената маса е нехигиенски и сигурна сум дека е измислено бидејќи на некој не му се раскревало. :D Нема да горите во пеколот ако раскренете, без гајле.
   
  На snegulkata, Bender Rodriguez, macka91 и 4 други им се допаѓа ова.
 17. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.312
  Допаѓања:
  132.835
  Пол:
  Женски
  Не дека ќе гориме у пеколот ама некоја останата традиција де... :D
   
  На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
 18. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.767
  Допаѓања:
  259.173
  Јас кревам маса.
  Само прекривка не тресам, со трошки стои до утредента.
  Неможам храната да ја оставам така.

  Тамам работа рибата да ја оставам на маса, да мириса до утре сабајле
   
  На SeaMermaid и fina erika им се допаѓа ова.
 19. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.246
  Допаѓања:
  11.139
  Пол:
  Женски
  На Бог сигурно не му е гајле како што кажа но останало традиција и не е се грев што го внесуваш преку уста туку тоа што го мислиш и што ќе го кажеш.
   
  На Rama и LiliBoz им се допаѓа ова.
 20. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.312
  Допаѓања:
  132.835
  Пол:
  Женски
  сакаш да кажеш ви останува риба? :D:D
   
  На referentka и fina erika им се допаѓа ова.