Бадник

Дискусија во 'Религија' започната од mirabomk, 4 јануари 2010.

 1. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.886
  Допаѓања:
  88.030
  Бегај ти безбожнику од оваа тема на ваков убав празник.
  (смајлиштопрскасосветавода)
   
  На Nalutena1, Bender Rodriguez, Feminka22 и 6 други им се допаѓа ова.
 2. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.215
  Допаѓања:
  131.741
  Пол:
  Женски
  :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl: (facepalm)(facepalm)(facepalm) не можам ќе мочнам од смеење, будал жена :rofl::rofl::rofl::rofl:
   
  На Amellie13, muchacha_a, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
 3. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.283
  Допаѓања:
  9.090
  Пол:
  Машки
  Точно, ама зависи што, у некои случаеви може да биде грев :D
   
  На Victorian, Читател, Bender Rodriguez и 4 други им се допаѓа ова.
 4. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.242
  Допаѓања:
  11.138
  Пол:
  Женски
  Само лоши мисли и тоа уста што ќе го каже вода не го мие.
   
  На Victorian, Rama и EvAngelos им се допаѓа ова.
 5. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.428
  Пол:
  Женски
  @EvAngelos ај те молам на кратко објасни ми, зошто ставаме паричка во лепчето, што симболизира???
   
  На Victorian и fina erika им се допаѓа ова.
 6. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.672
  Допаѓања:
  73.978
  Пол:
  Женски
  И јас нас главно јадење во текот на вечерата е гравче... Некогаш течно, некогаш тавче.
  Покрај него има леб, многу зеленчук, овошје, посни колачиња, посни салати, за пиење црвено вино, вода или сок.
  Не можеме се да изедеме, ама пробуваме од тоа што го сакаме.

  Трпезата така се остава... Не дека порано ги мрзело, туку тоа е знак дека Господ е добредојден во вашиот дом.
  Така е останато по традиција, така и ние правиме.

  Ако ги мрзело порано, тогаш секоја вечер ќе го оставале така јадењето или на секој празник... Ама не, ова е посебно само за Бадник.

  Лепче со паричка ставаме за Василица, зашто паричка на Божиќ е донесена традиција од Србија.
   
  На Rama, macka91, Dream-Girl и 2 други им се допаѓа ова.
 7. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.308
  Допаѓања:
  17.014
  Пол:
  Женски
 8. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.283
  Допаѓања:
  9.090
  Пол:
  Машки
  Историски-етнолошки тешко може да се трасира оваа традиција и нејзините корени, од кога се практикувала, со какво значење и сл. Постарите жители од многу македонски села велат дека нивните родители не практикувале ваков обичај. Така што веројатно станува збор за понов обичај, од 20ти или 19ти век, во периодот кога сме биле под силно влијание на српската, бугарската и грчката православна црква, а тие пак од своите народни обичаи итн.
  Православната црква на многу затекнати обичај им дава христијанско руво, така што и на оваа традиција и има дадено такво руво. Така на пример овој обичај го поврзува со една приказна (усно предание) каде што епископот Василиј Велики сакајќи да им го врати златото на селаните од Ќесарија, го поделил во погачи со златници и така секој си го добил својот дел. Наводно селаните дарувале злато за да се избават од гневот на владетелот Јулијан, па секој дал различно, и на овој начин се случило чудо и секој си го добил својот дел што го дал.

  Ама генерално како што знаете, што и да било значењето порано, денес верувањето за овој обичај е ова: Кај кого ќе се падне паричката, тој/таа ќе има среќа и бериќет цела година.
   
  На Srcka $, Bender Rodriguez, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.780
  Допаѓања:
  109.369
  Пол:
  Женски
  Кај нас има гравче тавче, риба, сарми и лепче со паричка обично. И баба ако ни прати баклава. Мајка ми е секогаш на работа, па што спреми посабајле, нешто јас и тато спремаме после и тоа е. Обична вечера :)
  Колку да се обележи празникот, а и ја само го чекам денот ради паричката. :$

  Инаку и ние ја оставаме трпезата, таков си е адетот :)
   
  На muchacha_a, referentka и fina erika им се допаѓа ова.
 10. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.603
  Допаѓања:
  257.087
  Ќе ставиме и по некоја слика од трпезата?:^)
  Да се пофалиме...:D
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 11. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.215
  Допаѓања:
  131.741
  Пол:
  Женски
  обавезно :^)
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.881
  Допаѓања:
  92.096
  Пол:
  Женски
  @DAngel се моли да не покани на вечера. :$ Знам, традицијата налага да секој си вечера по дома, не да шета/кани гости,ама па, и твојата вечера не е баш традиционална и ние не сме баш традиционални:D

  Јас ги сакам повторувачките, едноставни јадења на мајка ми - леб со паре. Увек големо, округло лепче, па, кога ќе го изедеш со гравот (тавче), немаш место за питата со праз, инаку, мој фаворит за вечерта.
  Чат-пат и риба, ослич...за мене беше небитно, а-м-а сееееега]:) Им се светам на рибите. Се' ти е тоа психологија, чиста.
  И тиква има. Некогаш биле клавчиња, варени.
  Масата останувала - нераскрената, секогаш. Се вечера, па после се мези.... Па повторно се мези. И коа ќе видиш... до легнување, сто пати некој замезил. А и ако станал, сигурно па нешто подк'снал. Нехигиенски,мирисало.... Абе ај. :mm: Свилени мари.
   
  На snegulkata, Rama, muchacha_a и 3 други им се допаѓа ова.
 13. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.554
  Допаѓања:
  44.304
  Праша Рефка за идеи, јас само дадов.
  Потрадиционална од мене нема, гравче бело, незапржено, макало со копир и суви пиперки, ошав(компот), маслинки, овошје и свежо и суво, алва, и што уште се додаде на страна.
  Ни риба не сакам. Риба инаку обожавам, ама на Бадник ич не ме занима :tmi:
   
  На Rama, referentka, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.428
  Пол:
  Женски
  Зошто масата не се раскрева!?
  Имам чуено ама не го знам одговорот...јас ја раскревам, трошките ги тресам, гравчето во фрижидер за да не скисне...
   
 15. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.603
  Допаѓања:
  257.087
  А што беше работава со оставање полн новчаник под маса додека сите седат и вечераат ?
   
 16. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.406
  Допаѓања:
  46.457
  Пол:
  Женски
  Паричката по правило се става во лепче не на Бадник, туку една недела подоцна, на 14ти, кога се слави Св.Василиј Велики.

  Што се однесува до нераскревањето на масата, не го практикувам тоа. Нема никаква симболика.
   
  На orevokrsacka и agios им се допаѓа ова.
 17. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.127
  Допаѓања:
  3.850
  Пол:
  Машки
  Се остава за Бог, се верува дека вечерта доаѓа. Така имам слушнато и така практикуваме и ние по моја иницијатива бидејќи мајками е католик.
  Лепчето и паричката на секое место секое село посебно, некој на бадник некој на Нова Година според православниот календар. Бадникарското дрво исто, тоа се ни е останато од нашите предци словени. Дабот го претставува Перун во Старословенската религија тоест Родноверје. Сепак мислам не се лоши обичаи и треба да ги зачуваме. Покрај толку турски обичаи на нив баш овие им сметаат а не им смета за свадба што ја купуваат невестата на врата од братот како да е животно.
   
  На Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
 18. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.048
  Пол:
  Женски
  Госпо идел ноќта да јаде.
  Ама мислам дека тоа не е православен обичај, туку некакво суеверие.
   
  На Lianna Anna и baba Rada им се допаѓа ова.
 19. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.428
  Пол:
  Женски
  Е како може бебе штотуку родено да иде само во ноќта за да јаде!?

  Многу терсене обичаи измислиле луѓево. Бог сигурно за глава се држи дидека не гледа(facepalm)
   
  На Quincy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.127
  Допаѓања:
  3.850
  Пол:
  Машки
  Словените на Дажбог за време на празникот го правеле истото. Од нив ни се останати тие обичаи.
  Инаку Бог не се јавил само преку Исус па што велиш бебе ќе дојде да јаде. :lol: Сепак не е христијански обичај.
   
  На Feminka22 и baba Rada им се допаѓа ова.