1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Базална температура

Дискусија во 'Бременост' започната од mande111, 6 февруари 2011.

  1. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Треба да се мери вагинално или под јазик, важно да не го мењаваш местото. Јас мерам под јазик.
     
    На Poppy.Seed и VikiVioleta$123 им се допаѓа ова.
  2. VikiVioleta$123

    VikiVioleta$123 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Фала многу на одговорот драга
    А со каков термометар, со жива или дигитален?
     
  3. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Живин. Мислам дека е подобро со таков. Се обидувам колку можам попрецизно да видам колку е точно. Ако е 36 со 5 и мааалку понапред, го запишувам како 36 со 51. Не заборавај дека не треба да имаш движења пред да ја мериш, истреси го вечерта.
     
    На VikiVioleta$123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. VikiVioleta$123

    VikiVioleta$123 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. VikiVioleta$123

    VikiVioleta$123 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    @Angella7 ми треба помош од тебе
    Денес ми е 32 ден од циклус и не знам кога треба да добијам зашто не ми е секогаш точна. Последниве два три дена кога ја мерам температурата ми се покачува за 0.1. На пример некња беше 36.6, вчера 36.7, денес е 36.8, а во текот на денот оди и до 37.3. Дали вака ќе накачува се дури не добијам или? Јас искрено се надевам дека нема воопшто да добијам, а од симтоми немам нишѕо посебно, навечер се потам и имам немирен сон и ко блага болка кај долниот дел пд стомакот
     
  6. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Сабајлето кога ќе видам дека температурата паднала знам дека во текот на денот ќе добијам и секогаш било така. Ако ми се качи над 36.7 јас знам дека сум трудна зошто не ми се качила никогаш толку кога немало бременост. Две бремености беше така. Ама јас ја следам базалната долг период и знам до колку иде и како. Од еден месец не можеме да знаеме.
    Тебе на 32 ден не ти паѓа уште значи или си трудна или ќе добиеш покасно. Можеш да направиш еден тест ако си нестрплива како мене :)

    Еден мој пример чисто да видиш како иде.
     

    Прикачени фајлови:

    На VikiVioleta$123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. VikiVioleta$123

    VikiVioleta$123 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Еве да речеме до 35 дена да оставам да почекам, до вторник и да направам тест. Првата бременост ми заврши трагично во 8жиот месец од бременоста. Досега има поминато 4ипол месеца и веќе почнавме да не се чуваме. Знам дека нема да ми се намали болката за првото, но сакам што побрзо да си останам пак бремена за да му се радувам на тоа... во првата бременост не се сеќавам кога почнаа да ме болат градите, сега за сега уште не почнале, па здравје со Господ напред, кога ни е пишано тогаш, ние да си работиме на случајот
     
  8. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Ооф што да ти кажам. Имај сила и верба. Ќе успееме еден ден. И моите две бремености не беа успешни, вторава и моларна беше. Се помирив со судбината и се препуштив целосно. Не можеме ништо да направиме, не е во наша моќ. Ти посакувам што побрзо да ти се залечат раните. Белег ќе остане секогаш, ама барем нема да е жива рана. :l:
     
    На VikiVioleta$123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. VikiVioleta$123

    VikiVioleta$123 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Во право си.. се надевам дека набрзо ќе се исполниме со најголемата улога на една жена-мајка. Сигурно се се случува со некоја причина.. Мислам дека коа ќе си имаме 2-3 дечиња понатаму ќе заборавиме на сета мака сега. Дај Боже
    Ти посакувам и тебе што побрзо да се израдуваш на бебенце и никогаш не губи надеж и верба ❤
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Joanna28

    Joanna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Тие што мерите вагинално, колку ви се движи bbt после овулација?
    Прочитав вагиналните температури се повисоки, но колку?
    Јас мерам 37.1-37.2. Дали тоа означува дека имало овулација, според овој метод на следење?
     
  11. Joanna28

    Joanna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Пак јас. @Angella7 @Saba08 девојки цела тема ја исчитав како најстручни ве проценив :)
    Од средина на претходен циклус почнав да мерам bbt вагинално. Како ви изгледа месецов, дали се случила овулација или не? Прв ден циклус 18ти Март. На 11 ден од циклус гинекологот виде нешто што личи на фоликул 13мм(не беше сигурна).
    На 14ден, датум 31ви Март добив убаво позитивен тест за овулација.
    Но, ме буни што немам некое значително покачување на bbt. Највисоко сега после 31ви Март мерам 37.15 што и не е така високо. Претходниот месец ако споредам, на 21ви ден од циклус мерев 37.4 а тогаш нема шанси да била овулација, имам пократки циклуси 25-26 дена.
    20230331_064759.jpg Screenshot_20230404-223911_My Tracker.jpg
     
  12. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.799
    Допаѓања:
    6.224
    Пол:
    Женски
    Mila imas edna mnogu dobra aplikacija fertility friend. Tamu ako gi vnesuvas ke ti go pokaze skokot koga ti e. Neznam dali si zapoznaena deka koga meris bazalna temp, od koga zavrsuva ovulacijata se detektira preku toj metod. Zatoa se preporacuva da se meri poveke meseci za da vidis koga ti se dvizi. Licno jas merev pod jazik sekoe utro vo isto vreme bez da pravam nagli dvizenja. I mi se pokaza mnogu efikasen metod. Inaku ovulacija moze da se desi i dva dena pred ciklus. Nema pravilo. Na ovoj grafik gledam skok na 1 vi ili 31 vi.
     
  13. Joanna28

    Joanna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам! Ја симнав апликацијата внесов податоци од овој месец и ми детектираше овулација на 31ви.
    Screenshot_20230405-082942_FF App.jpg
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.799
    Допаѓања:
    6.224
    Пол:
    Женски
    Nema na sto. Ovaa aplikacija e zakon za bazalna temp
     
  15. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Јас учев од @Saba08 :*
    Каснам со мислењево, ама да, на 31ви била овулацијта и fertility е најдобра апкикација дефинитивно. Со среќа (fingers)
     
    На Saba08 и Joanna28 им се допаѓа ова.
  16. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Сите ти одговориле, додека јас да видам :)
    Апликацијата е супер и ако внесуваш и други податоци, особено секретот кој ден каков е, ептен прецизно ќе ти го даде денот на овулација.
    Колку подолго време ставаш податоци, толку повеќе ќе ти го "научи" циклусот и ако ти е редовен ќе ти дава точна претпоставка за плодните денови.
     
    На Joanna28 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ifkence19

    Ifkence19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Zdravo

    Kolku treba da bide temperaturata za da znaes deka si vo ovulacija t.e deka imas plodni denovi
     
  18. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.131
    Допаѓања:
    32.997
    Пол:
    Женски
    Кога базалната ти е најниска од сите претходни денови во циклусот, најголема е веројатноста тогаш да овулираш.
     
  19. Ceneva

    Ceneva Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    3.799
    Допаѓања:
    6.224
    Пол:
    Женски
    Највисока мила, кога доаѓа до овулација се покачува температурата. И останува висока, до момент на зачнување/незачнување. Ако дојде до бременост останува покачена, а ако падне ќе и дојде менструација. Јас пратев со месеци. Кај мене се покажа многу сигурна метода за пратење овулавија.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  20. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.131
    Допаѓања:
    32.997
    Пол:
    Женски
    Во право си, да. До овулација варира (иако цела таа фаза е пониска), фактички точно до овулација е последен ден со најниска температура и откако ќе настапи овулацијата температурата се покачува, и нели почнува лутеалната фаза.
    И јас мерев базална и потврдувам дека е предобра метода за следење овулација.
     
    На Ceneva му/ѝ се допаѓа ова.