babylove овошни кашички

Базална температура

Дискусија во 'Бременост' започната од mande111, 6 февруари 2011.

 1. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  734
  Да појаснам само неколку работи. Има неколку грешки во текстот.
  Прво естрогенот НЕ ја намалува температурата, туку прогестеронот е тој што делува на терморегулациониот центар и ја зголемува.
  Второ и многу важно. ОВАА МЕТОДА НЕ СЕ КОРИСТИ ЗА ОДРЕДУВАЊЕ НА ПЛОДНИ ДЕНОВИ И ДИЈАГНОЗА НА БРЕМЕНОСТ!!!! Убаво си пишува дека ова е застарена метода која многу ретко се користи ИСКЛУЧИВО за докажување дека постои овулација, то ест да се одреди дали жената воопшто овулира. Кога ќе настани овулација, почнува да се лачи прогестерон кој ја крева базалната температура. Значи пред овулација температурата е под 37,5 степени, а одкако ќе се исфрли јајце клетка во јајцеводот тогаш температурата е над 37,5 степени. Ваквата температура се мери исклучиво орално (во уста) или вагинално. Се мери веднаш после будење наутро, без предходна активност. Значи жената која и е речено да мери базална температура го чува топломерот до неа, и со самото будење единствена активност што ја прави е тоа што посигнува со раката по топломерот. Мери температура и бележи во посебна температурна листа колку е вредноста. Тоа го прави 3 месеци, па потоа оди кај својот гинеколог да ја прегледа листата. Како што кажав со ова гинекологот одредува ДАЛИ ИМАЛО ИЛИ НЕ овулација. Ова е еден од настарите тестови со кои се барале причините за неплодност кај жената. Денес има многу други посигурни и побрзи методи за одредување. Единствено со ова може да видите дали сте во предовулаторна или постовулаторна фаза. И да настанала бременост и да не настанала, после овулација температурата е покачена. Никако не смеете да одредувате плодни денови според базалната температура.
   
 2. T-A-N-J-e-T-o

  T-A-N-J-e-T-o Активен член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  3
  Здраво девојки. Почнав да мерам базална температура од почетокот на менструацијата, значи од 29.05 додека ја имав менструацијата ми беше некаде 36,2 па 36,4 итн. Од кога ми заврши менструацијата, после испиениот кломифен во комбинација со метформин ми се покачи на 36,8 па 36,9 па 37 се до 37,1. Од кога ми заврши овулацијата темп. ми остана покачена на 37 ретко 37,1 се до денес кога ми се симна на 36,8. Мислам малку се размрдав. Колку влијае тоа...?И дали тоа симнување има врска со размрдувањето или веќе утре ќе добијам...? А по правило ми се паѓа и утре да добијам...?
   
 3. Gabriela25

  Gabriela25 Нов член

  Се зачлени на:
  11 август 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site, jas sum nova vo forumov. sakam da mi dadete eden sovet. Utrovo vo 6h si izmeriv temp. 36.4 go protresov toplomerot i prodolziv da spijam, se razbudiv kaj 10 i povtorno merev temp. 37c. Ova mi e prv pat kako meram bazalna temp. Koja temperatura da ja zemam vo predvid, sega na 16.08.2014 treba da mi dojdi
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.965
  Пол:
  Женски
  За мерење на баз.температура треба да следиш некои основни правила:
  - мерење континуирано, а не само 1/2 дена
  - секој ден во исто време
  - одма после будење да не се расонуваш и излежуваш
  - да не стануваш од кревет, не треба телото да се размрдува

  ...искрено, ако е муабетот зошто сакаш да забремениш, најискрено од се срце би ти кажала да не се оптеретуваш со овој метод-зошто ќе си створш стрес на организмот
   
 5. Maleno

  Maleno Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  имам едно прашање првап не ме болат многу градите пред да ми дојде а секогаш ме болат последен пат ми дојде на 6 ке може ли да ми кажете колкава треба да биде температурата на телото и кога треба да се мери и приметувам имам многу бел исцедок
   
 6. Lejlaah

  Lejlaah Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2018
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  1.096
  Пол:
  Женски
  Почни од вечерва мери. Мене ми беше 37.2
   
 7. Maleno

  Maleno Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Sabajleto mi bese 36.5

  Kolkava temperazura treba sa e ako sum bremena
   
 8. Lejlaah

  Lejlaah Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2018
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  1.096
  Пол:
  Женски
  Продолжи во утрински часови да следиш. Мене нормално ми беше 36.5.
  35.5 ги пратев плодните денови и мерев претежно после тие денови често ми беше 37.2 или 38 и вејќе 31 ден дознав дека сум бремена. После менструацијата си имала ли односи и колку пати? Си гледала плодни денови или само онака ?
   
 9. Maleno

  Maleno Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Mene mi e 37.5 pak nisto od bremenost sekoj den otkako mi bea plodni imavme
   
 10. Lejlaah

  Lejlaah Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2018
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  1.096
  Пол:
  Женски
  На секој 2 ден односи коа знаеш за плодни денови и еден ден ќе дојде ќе те огрее и тоа мало сонцее
   
 11. Maleno

  Maleno Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Јас имам уште едно прашање денеска ја измерив температурата и ми беше 37 но не наутро дали има везе нешто или не нема надеж
   
  На Lejlaah му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lejlaah

  Lejlaah Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2018
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  1.096
  Пол:
  Женски
  Продолжи мери и запишувај
   
 13. Maleno

  Maleno Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  јас нз што се случува со мене еден ден има 37,2 вчера мерев имав 36,7 денеска односно сабајле 37,2 пак јас сум некој изрод :)
   
 14. Maleno

  Maleno Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2018
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  имам едно прашање вчера имам температура цел ден и кога испиев апче температурата ми е се 37,3 37,4 денеска нема температура ни вирус ли сто е и пак испив апче за секој случај пак ми е 37,3 а менструација треба да ми дојде во петок дали тоа ми е од вирус или можеби има шанси да сум бремена да напоменам градите мнооогу ме болат
   
 15. *Ива

  *Ива Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2018
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  149
  Пол:
  Женски
  Температурата во периодот по овулација до почеток на следниот циклус е така 37 со нешто. Тебе уште не ти е дојден датумот за добивање така што немаш потреба за паника. Ако ти задоцни тогаш можеш да направиш тест.
   
 16. melonka

  melonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  571
  Пол:
  Женски
  Темата не е активна одамна но можеби ќе добијам одговор. Три дена по ред имам позитивни тестови за овулација, а базалната температура не мрда од 36.3. 16ти ден од циклус ми е, добивам на 28 дена. Некој со вакви маки како моите ако сака да сподели искуство, ќе бидам многу благодарна. :l:
   
 17. Catlover17

  Catlover17 Активен член

  Се зачлени на:
  23 април 2020
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  207
  Пол:
  Женски
  Zdravo devojki, 5-6 dena imam pokacena temperatura 37.2
  Ja osekjam samo temperaturata preku cel den samo koga spijam mislam deka nemam. Vaka drugo nesto ne osekjam deka me boli ili deka sum nastinata. Za dva dena treba da dobijam. Mislenje, iskustva?
   
 18. Maja92@

  Maja92@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2019
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  641
  Пол:
  Женски
  Базална температура мериш ?
   
 19. Catlover17

  Catlover17 Активен член

  Се зачлени на:
  23 април 2020
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  207
  Пол:
  Женски
  Telesna
   
 20. Saba08

  Saba08 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2017
  Пораки:
  689
  Допаѓања:
  834
  Пол:
  Женски
  Тоа е нормална телесна температура после овулација и кај мене на пример се движи меѓу 37.2-37.6. Не се секирај, не е ништо страшно, напротив.
   
  На Catlover17 му/ѝ се допаѓа ова.