1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Базална температура

Дискусија во 'Бременост' започната од mande111, 6 февруари 2011.

  1. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Каде да најдам базален топломер? Низ аптекиве чудно ме гледаа, не знаат каков е тој, а не знам ни јас :|
    Може ли да мерам со обичен живин, дигитален?
     
  2. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Внесувај секојдневно, она ќе продолжи да претпоставува и пресметува. Со испрекинати линии е бидејќи температурата и исцедокот не содејствуваат. Колку повеќе циклуси внесеш, толку поточно ќе ги пресметува и предлага плодните денови и наредниот циклус.
    А можеби овој месец ќе биде и нема да треба да ја користиш некое време :)
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Базален, за мерење базална температура орално или вагинално, мерат во децимали. Може и со живин, ама суптилна промена на температура што може да е од значај за пресметување на точниот ден на овулација, не може да регистрираш со нив и треба да чекаш додека измери.
    Јас го имам овој, мерам со него речиси 5 години и сум ептен задоволна, а го купив од овде:
    https://www.naturalcycles.com/shop/basal-thermometer-celsius
     
    На SunnyGirl2 и Angella7 им се допаѓа ова.
  4. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Фала ти :hug:
     
    На Saba08 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Здраво:inlove:

    Освен апликацијата FertilityFriend , дали имате некоја друга апликација да ми предложите? Некоја да е јасна, и да предлага отрпилика кога би се случила следна овулација / менструација? Јас користам една друга, ама некако не ми се допаѓа, и сега податоците од неа сакам да ги внесам во нова апликација. Прашањето ми е : Која апликација би ми ја предложиле вие од ваше искуство, а да сте задоволни ?

    Ви благодарам:)
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Сите каде може да се внесе температура ги пробав и искрено ниту една не ми се допадна и ниту една не беше ни блиску до предвидување на менструација и овулација според внесените симптоми, освен Fertility friend, која ја користам веќе 11 години и колку и да пробувам нешто ново, она ми е основна.
    Glow ако користиш тестови за овулација, оти има опција да ги "прочита" позитивните тестови и според нив ја предвидува овулацијата, ама и оваа и другите апликации кои имаат опција и за температура и други симптоми, ги игнорираат исто како и кога нема да внесеш ништо.
     
    На SunnyGirl2 и *Лаванда* им се допаѓа ова.
  7. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    @Saba08

    Најпрво, ти благодарам на одговорот.
    Баш поради тоа и не ми се допаѓаат апликациите, ама по се изгледа дека ќе ја симнам FertilityFriend и ќе ги препишам во неа досегашните податоци (не се многу, внесувам 2 месеци отприлика) . И јас забележав дека оваа што ја користам, не и се важни симптомите и не ги вреднува. Буквално не покажува никаква промена, и покрај внесените симптоми, изглед на слуз, расположение и тн. А, искрено покрај температурата, тоа е и најинтересно и многу важно во предвидувањето на плодните денови и сл.

    Штом ти си ја користела толку време, вреди да ја пробам и јас. Поздрав :inlove:
     
    На Saba08 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Сабајлево кога внесов температура на FertilityFriend ми се појави ова: овулација пред 3 дена, на 9 ден. Не ми е јасно зошто? Како? Нели температурата после овулација треба да е повисока, над 36.5- 36.6?
     

    Прикачени фајлови:

  9. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Треба да е повисока е во однос на претходните денови, па макар и за пола степен и затоа не се замарај со вредноста. Не споредувај со никој, дури и кај тебе ако следиш редовно ќе видиш дека секој циклус ќе е различна. Многу фактори влијаат врз температурата и кај мене на пример знам дека апликацијата, а и јас според тоа колку ми е баш во 6.30 часот наутро точно знам каде сум во циклусот. За такво искуство треба некое време. Разгледај ги графиците кои се внесени од другите жени и ќе видиш колку се сите различни.
    Сéуште е рано и освен ако немаш краток циклус, мислам дека тек ќе имаш овулација и тек ќе расте и температурата. И апликацијата не е "сигурна" и затоа и линиите се испрекинати, не се совпаѓаат температурата и исцедокот.
    Внесувај редовно, колку повеќе и подолго внесуваш податоци, толку попрецизно ќе предвидува.
     
  10. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Редовен циклус имам 28-29 дена. Ќе следам и понатаму ќе внесувам, се предомислив за тестови за овулација, мислев да не зимам ама изгледа ќе морам. Фала ти на помошта :hug:
     
  11. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Со тестовите ќе знаеш ден-два претходно кога ќе имаш овулација, со графикот ќе потврдиш дали и кој ден навистина се случила, колку време ти трае вториот дел од циклусот, колку е стабилна температурата и слично.
    Според должината на циклусот би требало некој од наредниве денови да имаш овулација, а и исцедокот почнал да станува плоден.
    Па, ако не те мрзи споделувај како се движат работите :).
     
  12. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Не ме мрзи воопшто, баш напротив. Само што денес после работа не најдов тестови за овулација. Утре сум слободна ќе можам да побарам во повеќе аптеки и да почнам од утре со тестирање.
     
    На Saba08 и *Лаванда* им се допаѓа ова.
  13. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Во Зегин барај, таму ги има тестовите. (fingers)
     
  14. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Само што купив од Зегин кај Градска, Ovula. Не знам дали е океј сега да направам еден :?:
     
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Не сега, ако веќе не си.
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Готово, отиде :rofl:
    Ептен ептен ееептен бледа, 12 ден.
     
  17. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Пфф :rofl:.
    Знам како е кога имаш тестови дома, не можеш да се воздржиш да не ги измочкаш :lol:
     
  18. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Голем мерак имав, прв пат ми е ваков да мочкам. Ќе го прикачам да се овековечи :rofl:
     

    Прикачени фајлови:

    На *Лаванда* и Saba08 им се допаѓа ова.
  19. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Ајде, па те чекаме да ни сликаш силно црвена линија! :l:(fingers)(fingers)
     
    На Angella7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.623
    Допаѓања:
    2.909
    Пол:
    Женски
    Се тргнаа линиите од апликацијата. Воден исцедок имам уште, денес и 'болки' во јајници како за овулација, температурата се покачи. Пишува утре треба да биде овилацијата ама според тестот за овулација изгледа ќе биде покасно. Многу бледа линија има (третиот на сликата е од денес).

    *Морам сликите да ги ставам зумирани затоа што телефонот ми ги вади многу големи и не ми дозволува тука да ги прикачам со таа големина (MB).
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 8 октомври 2021
    На Saba08 му/ѝ се допаѓа ова.