1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бакнување бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. bestrasnost123

    bestrasnost123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    28
    Бацување на бебе

    потполно се согласувам со поголемиот дел форумџиките неможам да замислам стари баби да ми го лигават детето :x да ми има малото кошмари после :lol:
     
  2. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Бацување на бебе

    А можете ли да замислите фамилијата од маж и на сестра ми го бацува детето во уста, кога видов ми се згрози. Бог да чува, па има други начини да се искаже милост, тоа е повеќе грозно , отколку мило. Па збореле дека ние не сме го бацувале, не сме го сакале, ццццц, луд народ. Јас да сум мајка на тоа дете нема да се доближат до него, а па бацување не доаѓа во предвид :fubar:
     
    На ROSII му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Бацување на бебе

    ZENSKI EVE ME PAK,DA VI SE POFALAM,SVEKRVAMI NE SE OTKAZA I NE POPUSTI NA SITE KARANICI VO VRSKA SO SLAPANJETO NO DETETOOOOOOO,E TOA SEGA REAGIRA GO DOCEKAV TOJ MOMENT USTE KOGA KE VIDI DEKA MU SE PRIBLIZUVA BUTKA I VIKA,ZNACI SUM ZA NA DETETO DA MU SE PRUZI LJUBOV KAKO STO EDNA FORUMCIKA RECE DEKA NISTO NEMA DA BILO SO BACUVANJE,NO DECATA SAMI CUSTVUVAAT KOGA PRUZAS LJUBOV A NE NASILNO KOGA GI STISKAS I SLAPAS,,,,,,,,,,,,,A NA OVA VREME SO VIRUSI I KASLICI,PA SEKOJ TREBA DA E SVESEN,,,,,,,,,,I PRED NEKOJ DEN SI GO SETAM I EDNA VTOR PAT SE GLEDAME LELE AMA PORASNALO,VAMU TAMU,KOGA ZEMA GO ISPOSLAKA,NE MI SE VERUVASE,PA JAS NIKOGAS NE MI TEKNALO NA PAMET TUGO DETE DA SLAPAM.


    [mod-kirilica:1kapdtbc][/mod-kirilica:1kapdtbc]
    [mod-tekst:1kapdtbc][/mod-tekst:1kapdtbc]
     
  4. viki-nikolovska

    viki-nikolovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    16
    Бацување на бебе

    ROSI SOSEMA SI VO PRAVO TE RAZBIRAM I NEMOJ NIKAKO DA POPUSTAS,KAKVO E TOA SLAPANJE NA DETETO NIKAKO NEMOJ DA GO DOZVOLUVAS TOA,LELE KAKVI LUGE POSTIJAT.EDNA MOJA DRUGARKA IMASE TAKOV PROBLEM I GO BACUVAA DETETO I TOA NE NA LICE VO USTA MOZETE DA ZAMISLITE.KATASTROFA.
     
  5. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Бацување на бебе

    Уффф и јас сум против ова! Работев на гинеколошко - акушерско одделение некое време и луѓе згрозена сум од тоа како постапуваат роднините на новороденчето! Па се иде ли во болница по 20 души на посета? мајка, баба, стрина, свекрва, братучетки, комшии... па кога ќе дојдеа со букети, икебани (не нормални, ДРВА буквално) па алооооо, во болница сте!!!!! :o Па уште како што кажувате кога ќе земеа да го гушкаат бебето, а тоа тек родено нема ни два дена. После некое време ставија забрана за посета, а сега гледам ни на мајката не го даваат детето додека се во болница, само за доење и го носат. Па така и треба, и лекарите препорачуваат (барем) месец дена бебето да нема контакт со никој освен со мајката.
     
  6. sunnygirl

    sunnygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    19
    Бацување на бебе

    Не е точно ова, барем не во државна. Другарка ми се породи минатата недела таму и бебто не спие со мајката во соба уште во старт. Иначе аплсотно се согласувам со тебе дека претеруваат со посетите во болница, (јас не одам) како правило е кога ќе се роди детето да одат еден куп роднини и сите да го допрат, да го чепнат. А па да не зборуваме кога ќе стигнат дома. Блјак. Уште сега знам дека мајка ми ќе сака да го лигави, ама нема шанси. Јас сум толерантна ама нема да трпам, уште помалку на сметка на бебето. Никој нема да ми го бацува бебето, барем првите месец-два, за понатаму-може ама во главче. Без навреда до пушачите, ама тешко дека ќе го бацуваат било-кога.
     
  7. missperfect

    missperfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    60
    Бацување на бебе


    Леле страшно, мене воопшто не ми се допаѓа ова,тоа детенце сирото и сестра ти исто, не треба да им дозволува, но сигурно и на неа не и лесно,сега како што има грипови и вируси,не треба да го шлапаат детето. Еве и јас сакав да отидам кај мојата старосватица да ја видам нејзината ќеркичка која има 2 месеци,но ми излезе херпес (имунитетот ми е намален или од многу стрес во последно време сум нервозна и напната) и нормално не отидов, херпесот е вирус и се пренесува уште пред да излезе на виделина,но луѓето немаат осет. Јас љубовта не ја изразувам ако го шмукам по усте,јас пак дечињата ги галам, ги милувам, тоа ми е поубав начин да изразам љубов.
     
    На sunnygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Бацување на бебе

    Кога ќерка ми беше помала, имаше 2-3 год. сите роднини кога доаѓаа сакаа да ја бацуваат по лице, т.е. по образите, свекрва ми на тоа многу се лутеше и постојано ми викаше да ги спречувам, а јас пуста-срам како да им кажам? Затоа почнав да ја подучувам да се избрише кога некој ќе ја зашлапа :devil: :lol: ..замислете им ја фацата кога ќе видат дека мало детенце се гади и се брише...веќе не ја шлапаа.
    Знаејќи колку мајката не сака никој да и го лигави бебенцето, јас малите дечиња секогаш ги бакнувам по рачињата или по косичката.
     
    На sunnygirl и ciribiribela им се допаѓа ова.
  9. langida

    langida Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    13
    Бацување на бебе

    isto i jas se stramam ako nekoj ja baknuva kerka mi da im kazam taa e mala ima 5 meseci ama kaj mene pa svekrvami nonstop ja baknuvase i sekogas mu velev na mazot mi da i kaze i toj ke i kaze taa se po nejzino pak ja bakuva.Eden den mi skipe i jas im rekov na site nemojte da ja baknuvate mala e moze da go isfrli liceto.Svekrvami pak skrisum saka da ja bakne ama se pazi da ne ja vidime sto tolku me nervira mi ide da ja izbrkam od kaj mene zosto ziveeme posebno tie se dole a jas gore.Sega pak pocnaa i taa i svekor mi da i gi pikaat nejzinite racinja vo nivnite usti.isto taka so nivnite race i davaat nesto da proba ili da lizne.Mnogu se neosetlivi luge neznam zosto se takvi lugevo i zosto postojat luge sto ne se razbiraat od zbor.

    [mod-kirilica:91kt5fp2][/mod-kirilica:91kt5fp2]
     
    На ROSII му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.284
    Допаѓања:
    101.269
    Пол:
    Женски
    Бацување на бебе

    Бог да чува!!! Во уста бе бебе да се бацува луди ли се. јас кога одам каде што има бебе прво одам да се измијам раце, уште од врата прво во купатило, и кога ќе го земам малото во раце стрикно или по косето или во рачето нежно дури и воздушесто ќе го бакнам. Поарно обарз со образ да се допира ако веќе сакаат да го осетат малото ! Кога кај внука ми малата дојде една настината, кива, кашла, јас и ја земав од раце и не и ја дадов. Братучетка ми се срамеше зашто беше од другата страна роднина, ама кај мене нема срам. Извини ама мало дете е.
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kikus02

    kikus02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    14
    Бацување на бебе

    јас имам синче од 6 месеци . Бакнување НИКАКО ! Малце ја преувиличив работата демек педијатрот ми кажал за добро на детето бакнување не кожата му е осетлива може да дојде до инфекции бла бла ...
    и фала богу разумни 6 месеци Никој не ми го лигави бебенцето *
     
  12. mamence

    mamence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    45
    Бацување на бебе

    Фала му на бога, ни мајка ми, ни свекрва ми, ниту било кој во моја близина, не ми го малтретира бебето.(има 3 месеци)
    Нормално ќе го подржат, поиграат, понекогаш ќе го бакнат но со усул.
    А јас си го бацувам бебето и во уста и по образ и ништо не му е...да ми го бацува така некој друг, би полудела...
     
  13. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    Бацување на бебе

    јас имам 2 девојчиња,но додека биле бебиња не сум давала на никој да ги бакнува.Избегнував и јас кога беа ептен малечки а не пак некој друг да ми ги лигави :puke:
     
  14. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Бацување на бебе

    Можеби малку ќе застранам од темета ама за да не се повторувам, сепак е во рамките на бацување бебиња, дали ви се случило да настинете, а имате малечко? Вирози, кивање и сл? МАжена сум и живеам сама со сопругот, подалеку од родителите и свеки. Ако сте се нашле во ваква ситоација како сте постапиле? Се уште немаме детенце, ама работиме на тој план и сакам да сум информирана дека немам некој мн близок до мене
    Однапред благодарам
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Бацување на бебе

    Па и да настинеш, не е страшно, дури и ако го доиш бебето. Не може да бегаш од детето секогаш кога си настината, како ќе се развива неговиот имунитет?
     
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Бацување на бебе

    Не му кашлај дирекно во лице и нема бакнување, сите знаеме како се пренесуваат вируси.
     
  17. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Бацување на бебе

    Јас носев маска, оние медицинските (си купив од аптека). Не носев цело време, ама кога доев, да.
     
  18. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Бацување на бебе

    Ви благодарам на сите. Баш бев замислена особено околу процесот на доење ама сте поминале и се надевам немало проблеми
     
  19. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.720
    Допаѓања:
    122.045
    Бацување на бебе

    Бацување :^) Мислев дека е Бакнување :|
     
  20. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Бацување на бебе

    мразам бакнување и гнавење на бебе :x
    знам дека е малечко и многу слатко, ама сепак е многу нежно и немоќно да рече ‘не‘, па тоа не треба да се злоупотребува!!!!
    а, некои баби, тетки (дури и познајници од на улица) и те како знаат да го изгњават кутричкото. :^)

    затоа баби, тетки, дај имајте осет малку!!! си имате мажи, нив правете им што сакате!! ;)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.