Бакнување бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

 1. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.701
  Пол:
  Женски
  И јас не би дала да се бакнува моето бебе на лицето, на главчето може и рацете ама на лице не. Барем додека не наполни 4 месеци. :) Не се работи за тоа дека е гадно ама кожата им е осетлива и лесно излегуваат брунчиња кои ги чешкаат. :) И нема лутење на таа работа, сватливо е дека се мили и сакаш да ги изедеш ама воздржи се мајката.. ;)
   
 2. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  196
  РАЦЕТЕ НИКАКО,,,,,,,,,,рацете први ги пикаат во уста,ни лице ни раце,леле неможам да сватам што луге ке се тоа бебиња да се шлапосувало,па нели им е жал ,,,,,,,,,,
   
 3. Ligavka

  Ligavka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  61
  Никакооо нема да го дозволам тоа, па сега и да се лутат мислам нема смисла тоа е мало а и плус се согласувам брунчиња испааѓаат ке се воздржат!
   
 4. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  абе какво бакнување нема шанси од бебе само ми ја бакнуваа и еве сеа има 3 годинки за во градинка се спремавме и и најдоа бактерии докторката вика од бацување и од допир дури ма не смее да се допира па камоли да се бакнува од кај се знае кој сто зараза носи во него
   
 5. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  840
  Многу нормално дека нема да дозволувам да ми го бацуваат детето,се дур не порасне...Потоа сам/а ќе си одлучува..Мразам кога гледам низ град како некоја непозната ќе и се закачи на некоја и ќе почне да ги 'дави' и двајцата(мајка та и детето)...Ќе го бацува детето и тоа онaка страсно..Бог да те сачува.. се чудам како тоа го дозволуваат мајките??Јас такво шлапање на најблиски не би им дозволила за мое дете ,а тек па некои од надвор..Од кај знаеш бе што болести има таа/тој.....Па има некоi јадел кромид/лук или не измил заби па ќе му корне тука на детето..Ма бог да те сачува bre... :| :| :fubar: :fubar: :doh: :swear:
   
 6. bumbuleya

  bumbuleya Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  105
  Ауу не не не ! Здравје кога ќе имам малечко, лутеле, не лутеле јас ќе си им кажам. Бакнување бебенцето НЕ! Нежна кожичка има уште не сакам сите да ми го шлапаат.
   
 7. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  40.934
  Немам свое бебе, ама туѓите не ги бакнувам. Вистина, сакам да ги држам за рачето или ноџињата, ама да ги бакнувам не. Знам што све иам или неам и нејќам тоа мало суштество не дај боже да префати нешто, а како што сите иаме по некој скриен вирус... Знам не е убаво да се однесуваш премногу заштитнички спрема своите деца, дури можеш и лошо да им сториш, него добро, којзнае како ќе размислувам кога ќе имам свое, ама засега спрема туѓите бебенца така сум си поставена :) срцулиња мали, па уште коа ќе се појави некој да ги изгњави, да ги зашлапа :doh:
   
 8. VeseliCka

  VeseliCka Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Бебињата на братуцетка ми близнаци се и имаат година и 4 месеци.Кога ке ги видам полудувам.Нив си ги сакам најмногу на свет.Срциња на тета.Инаку морам да си казам дека ме викаат тете.Имаат една година ама нејкам многу да ги бацувам,освен во раце нозе глава ама не толку во образи бидејки имаат најнежна кожа.Ги гушкам ги гњавам и ги апам по нивните малецки газенца.
   
 9. PParaskeva

  PParaskeva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  252
  Прво нешто што ми кажаа некни кога ме пуштаа од ГАК................ бакнување и лигавење над бебето никако ( и да не ми рекоа немаше да дозволам никој да го бакнува)
  И не ме интересира дали некој ке се лути или не.................... сезона на грипови и ми се најавуваат дека ке доваѓале да го виделе бебето........
  Извинете ама нешто не сме како што требе.........това им го кажувам на сите што се јавуваат да се најават на гости.
  Нека наполни 40 дена па послем нека довагаат
   
 10. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  463
  Пол:
  Женски
  Многу мразам кога некој бацува бебе. Бабата го шлапа по лиценцето, стринки, тетки, одвратно нешто! Едно време (и сеуште тоа се случува) мм ми префрла зошто не ги бацувам децата од сестра му. Прво не осеќам дека сакам да бацам било кое дете, а второ тоа е толку нежно и чисто и не ми иде некако. Љубовта се покажува и на други начини, не мора со шлапање и лигавење по бебето/детето и сеење на бактерии. Ова некако може и во проблем да ми прерасне за моите деца во иднина (да реагирам лошо кога ќе ги шлапаат).
   
 11. HEV

  HEV Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  627
  Бацување на бебе

  иако јас не дозволував сбекрва ми од инат ме гледа во очи и го бацува и ко се изфрли брунки па ко и се развикав од тогаш го нема бакнато,ама некна и го оставив до продавница да идам до вечерта детето се изфрли.не ми е што ке го бацува ама пуши цг не води лична хигиена као демек била стара се бања 1 до 2 пати во месецот и тоа ме нервира,а внуче и е мило е ама нека воде хигиена.А инаку е дозволено после 2 недела мајката да го бакнува за да се навикне на киселините на устата на мајката и да ствара имунитет.
   
  На captivating му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Zlatnata.Alis

  Zlatnata.Alis Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  74
  ма го грицкам , бакнувам ,гушкам и се по ред, понекогаш ми иде да го изедам :D ама мое си е и ќе си правам што си сакам , инаку бакнувањето на бебе по лицето отсекогаш мразев оти тоа е нежно душиче и така да други деца бакнувам на раче или стапалце во лето од чиста култура и мислам дека сите би требало така. Дури ми беше ептен мало детето имав по некои испади 2-3 пати ама се воздржував :envy: , а моево мазалче :* :* :* :* :* :inlove: :inlove:
   
  На friendy и danielka0507 им се допаѓа ова.
 13. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  463
  Пол:
  Женски
  Многу мразам бацување на бебиња, ама многу! Имам мачор и него го бацувам до бесвест, ама бебе да бацам бог да чува. Толку е чисто и нежно, јас да го шлапам ми е на крај памет. Бактериите така се пренесуваат..ако му мислиш добро нема да го бацуваш по лице и раце. Мм ептен ми префрла за децата на сестра му зошто не ги бацувам, ама нит ми иде за било кое дете, нит сакам така да правам. Веќе пишав дека љубовта се покажува и на мнооогу други начини, шмукање и лигавење секако не е единствен показател на милина и љубов.

  Не знам само како ќе биде утре, здравје, за моите деца..мислам дека можам и непријатна да бидам од што ми пречат вакви работи.

  Мајка ми, баба ми..значи сите исто размислуваат вака. Мене не ме лигавеле по лице како мала и можеби и затоа вака размислувам.

  Ама кај мм во фамилија е сооосема спротивно, така да изгледа ме очекуваат многу неволји на оваа тема :D
   
 14. gorda

  gorda Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  76
  Јас моите бебиња сум ги бакнувала по цело тело, блиските бебиња може со ноџето или по косичката, екстра нежно, а туѓите не ги бакнувам, не дека не ми се мили туку да ги изложуваме на се и сешто, ги милувам со поглед или ќе ги држам малку и ќе ги галам по ноџињата. Чие и да е бебе никако не го бакнувам по лице ни по рачиња (тие најмногу ги пикаат во уста)
   
 15. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  302
  Ах бабите...И мајка ми ја фаќам како го бацува...Што да правам, ми вика ,,мое е, исто како што си ти ,,и што да и кажам...И јас си го бацувам, и во болница ми даваа да го бацувам...Нежно..А какви испади имам, ми иде да го изедам...Се плашам да не го каснам хахахахха... :)
   
  На friendy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.966
  ооооо си го бакнувам 1453749 пати во днеот, најмногу на главичката по косичката, на рачињата, ножињата, во образ ретко иако полудувам за него ми иде да го изручкам толку шо ми е слатко :inlove: :$
   
  На zalosna и pepita82 им се допаѓа ова.
 17. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  со душа си чекав да имам мое бебнце и да можам да си го бакнувам колку сакам ,отсекогаш бев дечар и кога ке видев бебче одвај се воздржував да не го бацнам сепак мало ,нежно а и туѓо не бива да му се фрлиш и да го шлапаш и јас за моето не дозволував на никој,ама затоа со сласт керками ја бацнував од глава до пети само до годинка одвај :( после самата на никој не дозволуваше :) затоа навалете додека не разбираат :* :*
   
 18. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  Јас сум дечарка и мн сакам бебиња си играм со нив ги гушкам понекогаш знам и да ги бакнам но во рачињата сепак се малечки и нежни, ах колку посакувам сега да си имам свое бебе но ќе почекам уште неколку години.
   
 19. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  2.961
  Допаѓања:
  3.099
  другарка ми ќе си го заспиеше бебчето. ќе дојдеше свекорот и од работа право веднаш влегува кај нив во соба и се случуваше да го разбуди детето и ќе го бацува... и велам зошто така дозволуваш.. па што да правам несакам да се расправам само ќе ми кажеше.. :|
   
 20. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  457
  Бацување- :x Сум видела дека бебињата ги стават рацете па и нозете во уста па затоа не би дозволила ни на раце ни на нозе да ја бацуваат.
  Можеби само на главчето и тоа нежно. Лигавење никако. Одма ќе го земем бебето ако видам дека некој така му прави. Посебно пушачи. Не сакам да навредам некој,секој има право да прави што сака ама кога станува збор за моето бебе отчекувам разбирање.
  На мајка ми веќе неколку години наназад и кажувам дека нема да и дозволам да го држи бебето ако пуши.Она може пушела пред 2 саати ама неможе да ми каже дека облеката и посебно устата не и е замирисана.
  (Искрено, муабетов повеќе е за да се откаже од цигарите затоа што веќе почна здравствено да и прават проблеми ама тоа не значи дека нема да се држам до тоа што сум рекла). И конечно, сега вика да се откажам зошто бебето уште малце ќе стигне. :lol: