Бакнување бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

 1. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.756
  Пол:
  Женски
  сето је то пролазно и ништо страшно и немора да значи дека тие брунчина излегуваат само од бацувајне.на черками имав приметено и излегуваа брунчина кога че повратеше после цицајне и ако одма ја бришев и се поцрвенуваше малце обравчето и че и излезеше некое брунче па ја мачкав со пенатен крема а на синми немаше ништо
  ама зошто од страв?
   
 2. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  368
  Пол:
  Женски
  За да не ми се исфрли по цело лице. Така брат ми се сеќавам беше цел бубулички, кој како дојди шлапај го, а на мајка ми и беше незгодно да им рече да не се налутеле. Домашните си знаат уште од сега, не гледам причина зошто да не ги предупредам и другите. Кога веќе на бабите им забранувам па кој фактор е некоја друга теткица да не ми се придржува кон тоа?
   
 3. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.756
  Пол:
  Женски
  абре знам дека за бубулици ама сето тоа е пролазно и нее дека е стеашно и дека нешто можи да му се случи на бебето па да се плашиш.едноставно пишете дека не убаво ви изгледа црвенилото и то е то.ај како и да е секој по свое
   
 4. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.066
  Допаѓања:
  20.466
  Пол:
  Женски
  Јас сум строго против бацување на бебиња. Претргавме многу со едното мое внуче. Лек се бараше и по доктори и по треварки и по незнам веќе што. Си имаше детето некоја состојба на кожичето од само раѓање, и најмала дразба како прљавштина, студен ветер, некоја течност резултираше со правење на лишаи, па нивно закоравување и чешање, па во спиење ќе се почеша и дури до крв доаѓаше. Детето од тоа беше многу нервозно, а замислете бебенци. И тоа траеше до кај 5 години. И ние знаевме, и се пазеше на тие работи до детали. Е арно ама со баби и тетки дојдени на гости оди разбери се. Па на рачето го бацив па ова па она, а исто ти доаѓа рака или нога, исто му се дразни кожата.
  Мене ми остана навика деца не бацувам. Може би изгледам и чудна, ги гушкам се, ама не ги бацувам. па од кај да знам што си има детето.
  Затоа не се лутете кога ќе ве опоменат дали бебето сакаат да им го бацувате или не, мајката најдобро си знае.
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 5. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  10.869
  Лично ме навреди, затоа мислењето ти го пријавив. Да, шлапање ми се ако се неконтролирани кој мало бебе, не е дека мене никој не ме бакнал во животот девојче, туку не е лигавел. Корпи на уста? Јас ке бидам мајка за некоја недела, со бебе кое што се чекаше со години. И да не се осмелиш ни ти, ни никој да препраша како и што јас осеќам за љубов према тоа дете! И не си само ти родена, сите со кои сум зборувала на оваа тема, сите околу мене со бебиња се 100% согласни со мене - да, бацување на бебе кој стигне не е љубов. Многу си безобразна, не внимаваш како разговараш. Јас сум 100 години на форумов, и ти си трета што успеала од кожа да ме извади. А не има милион што секој ден си помагаме овдека. Честитам!
   
 6. H.e.L.e.N

  H.e.L.e.N Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  213
  Mене ми се Чини дека изгледа ти не ја сфати темата никој овде не зборува за бакнување на мали деЧиња од 2,3 годинки туку бакнување на бебињата додека се мали,додека ги ставаат раците во уста и додека немаат развиено доволно имунитет за да се бранат од разлиЧни бактерии.Aко тебе не ти преЧи твоите бебиња да ги бакнуваат во лице и да се исфрлаат со бримЧиња и афти,на многу мајки им преЧи бидејки веќе поминале преку тоа и после тие се нервирале,а не бабите и дедовците.Aко докторите советуваат да не се бакнуваат мали бебиња сигурно има и за сто!!
   
 7. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.757
  Допаѓања:
  53.283
  Пол:
  Женски
  До сега не ми дошло да бакнувам туѓо бебе ама моите и на брат ми, ееееееее тоа е бацување до бесвест од денот од кога се родени. :* :* :*

  Еве јас не би можела на никој да му речам да не ми ги бакнува децата, тоа го прават од љубов, милост а проблем со малите од тој аспект до сега сум немала, сигурна сум да сум имала и јас би им забранила.
  Син ми е едвај 2 месеци, тетка ми патувала 20.000 км да го види, зарем треба да и забранам да го баци или на татко ми да му речам ааааааа не, ти си стар |( ќе му излезат брунки, афти не смееш да го бациш или да им се избацам со истиот муабет на родителите на мм, ги гледам сите со усул го бакнуваат, кога се настинати не доаѓаат а камоли да го бакнуваат и тоа е тоа.

  Јас и на брат ми децата си ги бацувам секаде, ги сакам исто колку и моите и тоа го правам затоа што ме тера нешто од внатре. :inlove:
  Постариот внук кога беше 8-9 месеци почна нас домашните да не бацува во уста, никој не го учел, сам така почна да прави, јас за да не се наљути снаата ете ја золвата ми го бацува бебето во уста, ја покривав устата, го тргав, тој плаче додека таа не ме опомена да не го нервирам малиот ништо немало да ми биде ако ме баци во уста. :o
  И ден денес му остана таа навика да не бацува нас во уста, ниту еднаш не му излегле афти, ниту пак се разболел а дали на некој од страна му делува тоа гадно или первезно (за тие со болни умови) воопшто не ни е гајле, се додека малиот е среќен се друго е небитно.

  Постариот син ми е ист такво бацувало, сака да се бацува, сите ги бацува и не можам а и не сакам да му бранам нешто што го прави среќен.
  И он секој ден по 1000 пати го бацува малиот, да му забранам да го прави тоа за да на малиот не му излезе нешто по лицето, каква порака би му пратила на тоа мало дете кога би му забранила да си го бакнува братчето?
   
  На Pcelka94, mimiiiii, Mama25 и 6 други им се допаѓа ова.
 8. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  457
  Не е дека се болни, не е дека се стари-млади, не е до хигиената која ја имаат/немаат.
  Едноставно не можам, ви викам, ми се лоши од помислата.
  Претерувам, знам, ама ова е можеби единствената работа за која сум ваква.
  Бактерии, нечистотии, верувајте не се замарам со тоа. Јас мислам колку повеќе е изложена на такви работи толку повеќе ќе и зајакне имунитетот, а и мм ко што не му е гајле воопшто за тоа, дефинитвно уште од почеток ќе знае што е тоа земја, кал, песок, и се друго. :D
  Она што ми боде очи е дека мора да се бацува детето за да му се покаже љубов. Не го прочитав тоа баш така напипшано, ама во некој пост тоа беше целта.
  Воопшто не се согласувам со тоа. Зарем јас, или мм или сестра ми или мајка ми нема да му покажеме љубов ако не го бацуваме?Тоа ќе биде гушкано, држено во раце, ќе му пееме, ќе му се смееме.
  И кога ќе менуваме пелени, и кога ќе го бањаме, според мене и тоа е начин на искажување љубов.
  Не, детето нема да ми порасне во стерилна средина и да стане ладна личност која нема се интересира за ништо и никој. Ама и нема да ми го бацува кој ќе стигне.
  Мислам дека не е до тоа што ние млади мајки сега претеруваме, туку стануваме свесни за многу работи кои порано не ги знаеле мајките, и со оглед на тоа дека денес децата се разболуваат многу почесто (и не би рекла затоа што ги чуваме во стаклено ѕвоно, туку заради воздухот, храната, водата и се друго) логично ми е да се грижиме за се, па дали и кој ќе го бацува бебето.
   
  На Beautiful-Princess, elena.mak, H.e.L.e.N и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  970
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски
  јас сум за бакнување, нема ден а да не го избацам син ми миљарда пати......
  исто и внук ми.
  баш пред неколку дена бев на гости кај 3месечно бебе, и него го извацвав, ама го бацував на главчето, на косето.
  од стално сум пазела на тоа.
  знам кога беше помал син ми, кога го бацуваа, сите го бацуваа на рачето, демек таму деца се бацувале, а баш тоа место е најгрешно, сите деца рацете ги пикаат вуста.
   
 10. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  1.853
  Јас и сопругот постојано го бакнуваме бебето но на золвата и имаме милион пати кажано да не го бакнува таа упорно како да не слуша но сега веке ми е преку глава и не и давам ни да го види и цело време сме си во нашата соба не излегуваме само да не го бакнува и лигави :puke:
   
 11. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.582
  Допаѓања:
  21.634
  Пол:
  Женски
  Може и е мерак и се радува на бебето :^) дали е убаво да и забраните да го гледа ? Многу себично

  Седете си во соба , и не пуштајте никој се додека детето не порасне
  Свашта
   
  На koritsaki, bittersweet и Mama25 им се допаѓа ова.
 12. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.943
  Пол:
  Женски
  А демек само другите кога бацуваат се нафрла :^) А мајката кога го бацува не? Можеби имаат киселина во плунката којзнае :) Абе не за џабе рекле,триста људи-триста чуди. Ама кога ќе почнат вака новопечени мамици да ми се прават педантерии незнам дали да се смеам или да ги жалам ,ко да паднале од Марс |(
  Јас моите ги шинав од бацување и двајцата па гледам крастави жаби не станаа ;)
   
  На Twinkles, macy28102012, Bozica1980 и 4 други им се допаѓа ова.
 13. iva-na-na

  iva-na-na Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2013
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  16
  немам ништо против бакнување ан матеј освен во случај кога некој станува без осет и на бебето му ствара нервоза, или пак некој луге кои да не речам прв-втор пат се гледаме во животот и го напаѓааѕт со бакнежи.. свашта а инаку од мама и тато добива најмногу бакнежи и љубов :)
   
 14. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  226
  Кој жив човек со добро срце а поготово член на фамилија или макар и обичен пријател ќе остане имун на искажување на љубов кон дете? Ве читам вас забегани што не им дозволувате на членовите на фамилијата како баби и дедовци, тетки и стрини да ви ги бакнуваат децата? Да ве прашам, вашите деца принцови и принцези ли се, со златни косички ли се раѓаат па се толку за под стаклено ѕвоно? Од таквите деца од разгалени родители не постанало ништо друго освен наркомани и педери у душа зашто тие деца не оспорувам дека не ја чувствуваат љубовта на родителите но не се свесни за блискоста со роднина и затоа кога ќе пораснат нити прв братучед не знаат кој им е. Јас сум пораснала со мама и тато, одвоено сме живееле, но почитта што си ја даваа со нивните браќа и сестри а подоцна и ние братучедите, до ден денес сме како клан кој се собира и во добро и во лошо, и уште знаеме да се бакнуваме, да се гушкаме и многумина соседи гласно имаат прокоментирано е им љубомориме колку си живеат. Е од тоа си живееме драги мои, оти како мала ме бакнувале, ме гушкале стрини, вујковци, пријатели на моите а денес кога и јас сум жена а они подостарени јас сум таа што им враќа за нивната љубов кон мене со по една искрена прегратка, убав збор, кураж. Немате поим колку е тоа убаво чувство, зашто денес е многу тешко да се верува на луѓето но вистинската љубов и наклонетост што ти ја давале од мал, во текот на твоето созревање ти помага многу во животот.
  Јас така сум порасната, и имам многу љубов во себе, но добрата енергија се познава и кај човек што првпат го гледаш. Знам дека времињата се изменети и дека нормално кај луѓе со кои не сме блиски не им ги бакнувам децата туку им зборувам, и оттука се гледа мојата добрина кај нив, а додека кај деца на моите блиски братучеди, другарки, браќа и сестри не да ги бакнувам лиги им пуштам а тие кутрите едвај чекаат да ме видат, одма сами се фрлаат на гњавење. А не дека не се бакнувани од мама и тато, ама ете доказ дека ним им е потребна и љубов надвор од видеокругот на домашните.
   
  На aaleksaandraa, ddevojce и Filiposka им се допаѓа ова.
 15. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.184
  Допаѓања:
  3.826
  Peperutkata moja ima mnogu nezno licence i odma se nafrla so bruncinja ako ja bakneme na liceto. Ama se zaboravame so taticko i ja baknuvame i posle izvesno vreme se pojavuvaat bruncinja.Nikoj ne ja baknuva na liceto,site na glavceto. Zosto da ima bruncinja koga moze da ima cisto belo i nezno lice kako sto e nezno gazenceto??!!
   
 16. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Женски
  Мислам дека и да не ги бакнуваме на почеток им се исфрла лицето или како што викаат старите се чистат. Не дека и од премногу бакнување тоа не е можно....ама што можам, не можам да се сопрам:)
   
 17. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.184
  Допаѓања:
  3.826
  Majcinska ljubov,jas i na vratceto sto ja baknuvam i izleguvaat
   
 18. zoketo

  zoketo Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2012
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  Исто и со мојата свекрва ... само ај на баба , ај на баба и го смука
  И мм се испокара со неа , ама пак истата песна . Нема разбирачка со нив . :@
  А сега веке не го прави пред мене туку ке се заврти на другта страна .. и кога ке и речат она -на раката го бакнав нели гледаш ... и тоа е тоа
   
 19. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.898
  Допаѓања:
  6.277
  Пол:
  Женски
  На кого не му се мили бебињата?
  Сите ги сакаме. Јас искрено избегнувам да ги факам по лице по раце. Може само по главичка.
  И не ги бакнувам. Едвај издржувам, ама не правам се што не би сакала да прават другите кога ги имала бебе.
  Ама исто е како на свадбата. Се си велев, кога ќе правам свадба, кога ќе се фотографирам со другите, нема никој да поздравувам со бакнеж.
  Ама кога ќе дојде, само си велиш, ајде ајде, само нека помине.

  Сите ги галат и бацуваат бебињата со голема љубов. Не можеш да ги скратиш :)
   
 20. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.641
  Допаѓања:
  19.430
  Пол:
  Женски
  Оти малава е родена пред време и вируси идат побрзо,е до сега се е супер и се надевам ке продолжи вака.
  Јас ја бакнувам ама гледам да не ја лигавам многу исто и мм го пази тоа.
  Дојде све и и кажувам во мегу време и кажав дека не да се лигави многу малава ама ајт разберисе.
  Добро еднаш двапати ке преминиш над тоа и си заминува сега и ги лигави женава прстите и ги става во уста на малава :devil: и викам оти вака леее ри незмаеш од адети тоа виле незнам што...уууффф ама ајт ја избањав измив и помина.

  Не дека биле од злато децава или незнам што ама искрено јас ќерками ја гледам нешто повише од тоа така да замене е многу од злато.
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.