1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бактерии кај бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mama.23, 19 јануари 2013.

 1. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  32.047
  Пол:
  Женски
  Крвната слика покажува дека има бактериска инфекција, но не покажува од која бактерија е настинката. Така да лекарите препишуваат антибиотици кои се со широк спектар на дејство, се многу јаки и не значи дека ќе ја уништат бактеријата со сигурност. Подобро однеси го да му земат брис од грло и нос (ќе напомнеш дека е под терапија) и ќе се види која бактерија му прави проблем, за да се препише соодветен антибиотик. Инаку терапијата со антибиотик (кога е вистинскиот антибиотик) не се прекинува со прекинување на симптомите. Трае 7-10 дена во зависност од тежината на инфекцијата. Столицата му е таква од дејството на антибиотикот - прочитај во нуспојави. Атибиотикот ги уништува и добрите бактерии во желудникот и општо. Пожелно е секогаш да се зема пробиотик едно 2-3 часа пред пиење на антибиотикот за нормализирање на цревната флора. И друг пат кога ти повраќа дете за да спречиш дехидрирање стави му чеп Емесан-К, прочитај упатство претходно или консултирај се со лекар.
  Поздрав и бргу да оздрави синко.
   
 2. love make up

  love make up Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Мамички ве молам за помош...
  Синко е 5 месеци, правевме крвна слика и брис од грло и нос, крвн слика супер а во носето ни најдоа бактерии и тоа не една туку две, стрептокока пнеумоние и мораксела катаралис... Премногу е мал за антибиотици, Ве молам дали некој имал искуство со бактетииве
   
 3. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.044
  Допаѓања:
  159.409
  Пол:
  Женски
  моракселата ја пројдовме само со маст во носе ама стрептокока мислам ќе морате и орален антибиотик. ќе ти кажат на лекар најубаво
   
  На love make up му/ѝ се допаѓа ова.
 4. love make up

  love make up Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  А со која маст ја излечивте мораксела?
   
 5. Lattina

  Lattina Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2014
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  37
  Какви проблеми му прават бактериите? Не сум доктор, но како тоа антибиотик на 5 месеци, како тоа малечко ќе гради имунитет?!
   
  На love make up му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.044
  Допаѓања:
  159.409
  Пол:
  Женски
  Што ќе се стави одлучува матичниот доктор бидејќи има табела на листот на кој ти ги пишува бактериите. на некои лекови е сензибилен на некои не, затоа мора по тоа да се види што ќе ти даде.
  @Lattina стректокока пнеумоне самото име треба да ти кажува каков проблем може да ти направи. Моракселата иако е полесна верзија сепак и таа може да отиде накај плуќа. А дали ќе се даде антибиотик или не докторот ќе каже. Затоа реков МИСЛАМ ќе морате. А не ќе морате.
   
 7. love make up

  love make up Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Да и јас од тие антибиотици многу се плашев... Утре сме кај докторката, ама по сите изгледи ке мора терапија...
   
 8. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.480
  Допаѓања:
  273.869
  Пол:
  Женски
  па некои бебиња примаат антибиотик одма после раѓање кога за тоа има потреба.Баш дека нема имунитет и дека е премало за било што на природна база антибиотикот некогаш може да биде спас за да не дојде до фатални последици кај малото.Од бактерии новороденчиња умираат
   
  На didisi, victoria и ilyan им се допаѓа ова.
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.586
  Допаѓања:
  169.903
  Пол:
  Женски
  Ако нема симптоматологија и двете бактерии ќе се третираат локално, со антибиотска маст или капки. Без грижи.
   
 10. Lattina

  Lattina Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2014
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  37
  Затоа прашав какви проблеми му прават... Ако нема значајни симптоми туку само е утврдено присуство не треба да се третираат туку да се остави организмот сам да се справи.. - ова според др Сајковски од Здружение на педијатри
   
 11. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  13.543
  Пол:
  Женски
  ЈАс сум за бактеријата да се третира со антибиотик - соодветен за истата. Што има врска дали е 5 10 15 месеци, бактерија го нападнала организмот и истата се искоренува со соодветен антибиотик.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lattina

  Lattina Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2014
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  37
  Затоа што го чекаат уште многу години во кои ќе биде изложен и нападнат од бактерии, честото земање антибиотици може да го направи организмот резистентен на нив. Треба да изгради имунитет, што не се прави со постојано земање лекови при најмал проблем уште од мали нозе...Значи не велам не за антибиотици, туку да се процени дали е навистина неопходно пред да се земат
   
  На Annath, Lolipop23 и emkaemka им се допаѓа ова.
 13. love make up

  love make up Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Да токму така не советуваше докторката... Се надевам ке успееме...
   
 14. Вил

  Вил Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Здраво дали некој може да сподели искуство со МРСА во носе кај 7 месеци бебе ?
   
 15. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.465
  Допаѓања:
  6.344
  Пол:
  Женски
  Стафилокока во грло според брисот. Нема тт, нема црвено грло, само на моменти зарипнат глас и ретко кашлање. Докторката препиша антибиотик ама некако се двоумеше. Искуство? Не знам дали да давам. 6+ е а трет пат ќе му биде антибиотик да прима.
   
 16. momomo

  momomo Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2012
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  36
  Дали ја излечивте и што терапија примавте? И синко мој 3 месеци сме, ја имаше во носето ни препишаа сируп антибиотик и сега чекам 3-4 дена па повторно да направам брис, дај боже да ја нема .
   
 17. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.081
  Допаѓања:
  13.543
  Пол:
  Женски
  A
  Какви симптоми ви имаат децата? Тт?
   
 18. momomo

  momomo Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2012
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  36
  Nema tt, samo zatnato nose i kako krcenje vo noseto inace si napreduva ,
   
 19. фина96

  фина96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  120
  Пол:
  Женски
  Бебево мое имаше горелки во едното око и од нова година навака ставав Тобрекс капки едно три недели по препорака од педијатар. Таман помислив дека и помина кога и се зацрвени окцето и малку отече. Тогаш и открија Staphylococcus aureus во окото и педијатарот ни препиша Хлорамфеникол маст да ставаме 7 дена. Еве веке 8 ден како ставаме и има мааалку подобрување но сепак окцето и лачи зелено жолт секрет. Некоја со слично искуство и препорака?
   
 20. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  6.356
  Допаѓања:
  57.158
  Пол:
  Женски
  Мојата имаше Стрептокока во очите, со 4 дена хлорамфеникол маст(3 пати на ден, наутре, на пладне кога спие и навечер пред спиење) и помина и пу пу пу од тогаш окцето не и се направи пак со гурелки.
  Види во резултатот од брис дали одговара Хлорамфениколот за таа бактерија.

  Ја ставав Тобрекс без брис, но не помагаше, затоа и направив брис од очите.
  Си стоеше дека е резистентна на Тобрекс, затоа и не помагал.