1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бактерии кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од mariz, 29 октомври 2019.

 1. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.384
  Допаѓања:
  66.857
  Пол:
  Женски
  Ај кажувајте сега за Moraxella (Branhamella) catarrhalis :?: Малава цел месец ја фаќаа напади некои на кашлање и малку мрсули, сама си направив брис и излезе оваа бактерија во носето...

  Ај боже не сум го отворила цел резултат... и стрептокока пнеумониа има. Две бактерии...
   
  Последна измена: 29 октомври 2019
 2. sj *O*

  sj *O* Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2016
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  1.470
  Пол:
  Женски
  Se sho znam e deka mozi da e pricina za pojava na bronchitis, pneumonia, sinusitis, vospalenie na centralniot nerven sistem I sl.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MariRi

  MariRi Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Истата бактерија ја има и мојата. Ваљда од градинка закачена... Истите симптоми како твоето дете. Во Систина ми рекоа нема потреба од лекување се додека не крене температура. Сама од себе се повлекувала бактеријата
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.384
  Допаѓања:
  66.857
  Пол:
  Женски
  Кај нас ке треба изгледа... и стрептокока имала, две бактерии..
   
 5. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.510
  Допаѓања:
  27.254
  Пол:
  Женски
  А грлото чисто ли е?
   
 6. MariRi

  MariRi Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Кај нас грлото е чисто, нема ни друга друга бактерија во носето. А уште си поткашлува
   
 7. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.510
  Допаѓања:
  27.254
  Пол:
  Женски
  Поткашлува веројатно од секретот кој и се слева низ грло. Ама како што ви кажале во Систина, штом не ствара инфекција бактеријата истата не се третира зашто или организмот сам ќе се избори со неа или станува збор за клицоносителство.
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.202
  Допаѓања:
  165.791
  Пол:
  Женски
  Вакцинирана е со Превенар?
  Иначе се средуваат, не се секирај. Моракселата генерално не се лекува ако нема изразени симптоми, ама стрептокока пнеумоние веројатно ќе мора да се третира. Покрај неа и моракселата ќе се среди.
   
  На sj *O* и mariz им се допаѓа ова.
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.384
  Допаѓања:
  66.857
  Пол:
  Женски
  Да :?: Нема страшни симптоми ама па цел месец си подкашлува (пред 1 нед, може 3 нед имаше некои напади на кашлица без престан 1ч, а знаеше да не кашла и по 8,9ч). Сега исто ке се искашла 2 пати во ден, носе малку тече. @TheSecret и @Lady*Bug да кажат како ја лечеле. Мене матичната ми рече не треба антибиотик ако нема темп, ако не кашла ептен. Ама како да пуштам дете со две бактерии во нос во градинка? Како и да е неделава нема да одат и двајцата, ке седат домче дека род имаме во петок па да ги чувам здрави. Од наредна нед ке почнат. Ке и ставам спреј диво оригано сега за сега.
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.202
  Допаѓања:
  165.791
  Пол:
  Женски
  Прво физиолошки, после диво оригано, ќе се исчисти. Те прашав дали ја има примено Превенар, оти таа вакцина е за стрептокока пнеумоние.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.384
  Допаѓања:
  66.857
  Пол:
  Женски
  Да знам дека е за таа. Најверојатно ја штити полесно да ја помине, без тт и сл. Ке ставам и физиолошки па после диво оригано.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.202
  Допаѓања:
  165.791
  Пол:
  Женски
  Веројатно е така, и има логика, далеку повеќе од некои тврдења, дека ако детето е вакцинирано со Превенар, немало да фати стр.пнеумоние никогаш.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lady*Bug

  Lady*Bug Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2017
  Пораки:
  980
  Допаѓања:
  4.540
  Пол:
  Женски
  мојот фати moraxella catharralis во нос. симптомите беа затнат нос ама убаво затнат до степен да не може да дише и спие, поткашлување и зелени мрсули.
  матичната ни даде спреј оперил во комбинација со антибиотик кој во аптека ни го растворија во капките ама точно не знам кој. и еве подобар е ама пак поткашлува. ама и јас кашлам ептен можда и префаќаме не знам.
  инаку ставам ацидосалус, оригано и физиолошки.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.689
  Допаѓања:
  88.033
  Пол:
  Женски
  И мојата има мораксела :devil: Нас ни дадоа спреј Моралис во комбинација со Цитерал капки во него, да прскаме трипати на ден. Прво рече др да прскам обичен спреј физиолошки (Синомарин користам јас), па да исчистам убаво носе, па потоа од спрејов со антибиотик. Вака три пати дневно. Втор ден денес како го правиме ова, синоќа подобро спиеше и не хрчеше (инаку ептен беше затната, до степен да не може да дише и не спиеше по цели ноќи, плус густи мрсули имаше. Џабе прскав и Септаназал и Оперил, ништо не ја одзатнуваше. Поткашлуваше многу малку, ама затоа во неколку наврати се исповрати шлајмови :( ).
  Докторката рече не е опасна бактерија и греота е да пие антибиотик да се уништува цревна флора. Локално подобро било да се третира, па ќе видиме. Според мене има подобрување вака:)
   
  Последна измена: 29 октомври 2019
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.384
  Допаѓања:
  66.857
  Пол:
  Женски
  Мојава ни локално рече не :?: Цитерал капки можам без рецепт да земам? Мојава малку има мрсули ама па ја фаќаат кашлици некои чудни.. еве сега заспа и ја слушам кашла...
   
 16. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.689
  Допаѓања:
  88.033
  Пол:
  Женски
  Капките не ми ги дадоа без рецепт, не ги давале на приватно ради мала залиха, така ми рече аптекарката. Ама ми дадоа ампула Цитерал, таа оди без рецепт. Секако само 2 мл се става во спрејот, па ми послужи супер ампулата, немав потреба од цели капки. Извадив со шприц и вметнав во спрејот.
  Исто ми рече матичнава дека ако не прави проблеми, односно нема симптоми, не се третира воопшто моракселата, ама кај мојава ептен направи проблем. 3 недели се мачиме со ужасно затнат нос, полна мрсули, а не излегуваат со пумпица, плус повраќаше шлајмови два три пати.
   
  На kukla21 и mariz им се допаѓа ова.
 17. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.445
  Допаѓања:
  132.910
  Ако ти прават раствор, една ампула ќе ти заврши работа.
  А за Цитерал на рецепт зависи каква залиха има аптеката. Ако имаат приватно ќе ти ги дадат.

  Секси подобро шлајмот да го повраќа отколку да се слева , да спушти и да прави опструкции. Мојот секогаш кога е со растечен нос, ги повраќа. И да не го подречам , иако носот сега често тече од градинка, нема спуштено.
  Така да радувај се што ги повраќа, т.е знае да ги вади, а да не одат каде што не треба.
   
  На mariz, Lolipop23 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 18. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.689
  Допаѓања:
  88.033
  Пол:
  Женски
  Да, знам @duffi , и матичната истото го рече. Носот беше најголем проблем, ама еве како да оди на подобро со спрејов (fingers)
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.445
  Допаѓања:
  132.910
  Да, секако ќе се среди за 3-5 дена.
  И јас сум ставала рствор во вакви ситуации, само со Дексаметазон. И ни помогна.
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  ги имавме и ние исто двете бактерии истовремено и пиевме антибиотик