1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бактерии кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од mariz, 29 октомври 2019.

  1. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Искуство со мораксела бактерија во трахеален аспират ?
     
  2. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Малата со носот никако да се оправи. Се започна од септември кога и почна во градинка. Пред три недели закачи бактериска инфекција, пиеше Цефалексин, но еве од носот жолт секрет и се закашлува, вчера дури и поврати шлајм. Правевме брисеви пред два месеца ( и тогаш имаше секрет), но негативни беа, се сомневам дека не и беше добро земен брисот од носот бидејќи многу вриштеше. Совет што да правам оти се нервирам многу.
     
  3. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    23.924
    Локално третирајте со цитерал неколку дена, после редовно со капки од диво оригано или ацидосалус
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    Цело време ќе биде така :(
    Синко до вчера стрептокока , од денес мораксела! Да не биде монотоно де.
    Цефалексин и диво оригано доби,инахалации со физиолошки.
    Како кашла , како стар дедо :(
    Неможам да го слушам кога ќе се закашла.
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    И мојот месец и пол откако ја закачи моракселата катастрофа остана да диши на уста детето. Не одеше в градинка месец и пол некни го пуштив три дена и еве го пак дува и кашла. Ова веќе не е хумано.
    Инаку и мојот од септември тргна и глава не кренавме од тогаш. Мислам дека ќе го паузирам малку неподносливо е ова. Од ординација не сме излезени.
     
    На Panovic му/ѝ се допаѓа ова.
  6. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Девојки, ќерка ми (4) има стрептокока пнеумонае во нос. Мрсули зелени најмногу што можете да замислите, кашлаше, на преглед дури почнала да спушта малку. Испи цел сируп амоксиклав, 2 сирупа мукоплант, мрсулите и кашлањето 85% поминаа ама уште има и знае да се закашла. Од вчера и окото и се уцрви и наутро имаше зеленкаст слуз, педијатарот ми даде торбекс и хлорамфеникол за окото но за носот ништо.
    Кажувајте локално со што да третирам, до сега пиела само амоксиклав и секогаш солза чиста станувала.
    Сега и правам лаважа на нос со шприц и физиолошки од што е затната низ уста искача растворот не низ ноздрва. Ужас. Башка со бебенце 2 месечно сум дома страв ми е за него. Сум чула за декса капки во нос, хлорамфеникол... кажете од свое искуство што помогнало.
     
  7. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Кој спреј е бејби орегано, чие производство?
     
  8. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Probota life
     
    На GFlower му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    @GFlower со хлорамфеникол маст и цитерал капки.
     
  10. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Фала ти, хлорамфениколот со стапче го нанесуваш?
    Наутро и навечер?
     
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Да, да.
    Држи ја цврсто главата на детето кога ставаш, може незгодно да мрдне инстинктивно и да го повредиш носето.
     
    На GFlower му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mommyysk

    Mommyysk Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2021
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Син ми од градинка закачи haemophilus influenzae.. Во нос.. Ни препишаа антибиотик. Кашла и нос течњ, сега се подснамали кашлицата
     
  13. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.727
    Допаѓања:
    4.688
    so acidosalusot kako si zadovolna ?
     
  14. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки,ај ве молам кажете како е можно да покаже стрептокока на брис од грло а брисот е земен додека пие оспен и тоа месец дена ,ако е толку многу присутна како е можно асо-то да биде 0 ,не ми е јасно ?
     
  15. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Еве не и нас со мораксела. И тоа плус хиб - хемофилис инфлуенца мислам беше.
    Пред 10 дена беше болен, ни дадоа да прдкаме оперил со левурон капки, 3-4 дена без подобрување, па ни дадоа 10 дена амоксиклав. 8 дена откако помина последниот ден од амоксиклавот, дигна 39 и ни дадоа лекоклар и ацидосалус.
    Ќе се мрднам веќе, крај има ли? Како поминавте вие со бактериите?
     
  16. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    И јас да пријавам дете со иста бактерија. Само во нос ја имаше.
    Доза амоксиклав испи и продолжија зелени мрсули, повторив брис пак ја имам. Матичната вели локално цитерал капки, ги немаше, замена левуно. Тоа беше вторник. Во петок се жали на уше. Правец на ушно, едното воспалено. Даде лекоклар и трицеф. Го пие трицефот и мислам дека се смирува. На уше не се жали.
    Плус почна температура да качува, па правевме крвна слика од вена, укажува на вирус. Утре резултати од брис да видиме дали има уште некоја бактерија, и јас и маж правевме брис да не сме ја закачиле.
    Кај не сака да оди во градинка, се намачи со чистење нос, температура, боцкање за крв.
    После ова го паузирам до после одмор, почеток на јуни одиме и во мај со ваков имунитет може да закачи нешто.
    Прв пат пие антибиотик и јако почна. ;(
     
  17. ^-^

    ^-^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Nie ja imavame moraksela bakterijata vo noseto ja izlecivme so mupironazal krem od bugarija
     
  18. Zumbulche

    Zumbulche Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2021
    Пораки:
    456
    Допаѓања:
    1.343
    Пол:
    Женски
    Мајки после колку време од испиен антибиотик проверувате за бактерија,ја има Мораксела и моментално пие Трицеф.
     
  19. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.292
    Пол:
    Женски
    Синко од четвртокот почна со температури, првите неколку дена до 38.2 навечер обавезно и потоа почна повремено нејчесто до 37.6 или 37.8, а голем дел и без. Вчера еднаш 37.6 а брзо после тоа 37.3 и често се случуваше таква да има, 37.3. Покрај тоа и затнат нос. Крвната слика му беше ок освен црп 12 (рф до 6) и еве на брис од нос испадна Моксарела (веројатно таа е, по тел ми кажа докторката).
    Работата е што ми вика сензитивна е на амоксиклав, види како е и ти одлучи дали ќе даваш (денес нема тт). Скоро имавме проблем кај што од хемофилус инфлуенца направи компликации па венски терапии, и на крај уши лечевме цел месес.
    Не сакам да го трујам пак со лекови ама не сум ни да оставам ако треба да примам. Ме шокираше со изјавата "Вие одлучете" :^)
     
  20. Honey Eyes

    Honey Eyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2022
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    354
    Пол:
    Женски
    Ако бактеријата ја има само во носот, мислам дека оваа бактерија може да се третира само локално. Во некои случаеви доколку нема изразени симптоми и не се третира. Најдобро консултирајте се пак со матичната.