1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бактерии кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од mariz, 29 октомври 2019.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Цел месец е со кашлица мојава, ама напади чудни 1,2,3 пати у ден кои траат по 30мин кашлање. Еве стана, спиеше дури 10мин.. баш сега кога заспа ја фати. А носот не и е нешто затнат сега. Пред 3нед некаде со опструкција беше и само инхалации правевме и и помина ама кашлица ваква продолжи да и трае па затоа на своја рака брисеви напраив. Ај ке видам и онака сме дома сега... ни јас не сакам да пие антибиотик, ептен сум станата против тие антибиотици. Па локално бар сакам..
    А ни за стрептококава не треба антибиотик? :?: па може она океј се бори ама ако пренесе на друго дете во градинка? Синко мн страшно поминуваше со стрептокока... обавезно беше со воспаление на уши, грло лом и висока темп. Што ако некое друго дете исто како него поминува...
     
    На TutiFuti и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  2. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    И јас сум против, ама кога се мора, подобро антибиотик отколку долго да се мачи дете. Нас уште на кс ни покажа дека се работи за бактерија, ама црп не беше мн високо и иако матичната рече уште тогаш дека е за атб, јас не и’ дадов зошто фати стомачен вирус, па уште со атб стомакот хаос ќе и’ станеше. Затоа сега вака да пробаме со спреј, се надевам ќе помине. Сепак помало зло е отколку да пие атб. Мојава ти викам не кашлаше, освен кога и се собираа шлајмови, па откако ќе ги повратеше се смируваше кашлицата.
    Со стрептокока немам искуство, ја вакцинирав пред да тргне во градинка, па тоа би требало да ги олесни компликациите ако не дај боже фати.
     
    На mariz и eli25 им се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Вакцинирана е и мојава. Па покрај две бактерии и супер е да ти кажам. Ке пробам со диво оригано прво па ке видиме понатака.
     
    На kukla21 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  4. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Od sk sum :) ne se zaedno golem e mojot. Ja lecime so citeral kapki. Prvo so fizioloski ama onoj kako dezodorans koga ke prsnes ide do sinusi i odma tece sve nadvor, pa posle citeralot. Sega e podobar nosot ama kasla epten so slaem, nema spusteno ama ima slaem mnogu pa od vcera ni dadoa i inhalacii so atrovent :( fativ i jas inace :@
    Te citam i za streptokoka, taa leci ja obavezno ako treba i so antibiotik, kaj nas vospalenie na sredno uvo napravi, toa bese horor dur doznavme za sto se raboti mesec talkavme bezuspesno i dzabe piese cklj antibiotici koi ne deluvaa, gospod zdravje da i dade na Mirka Salic samo ona ne spasi :inlove:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Јас бев пред 3 нед со воспаление на синуси и антибиотик и минатата нед пак катастрофа но се спасив некако со корен од рен. А моите брисеви негативни :?: Ја прскам и јас еден солен спреј со алое и камилица (исто под притисок е како дезодоранс и јако прска), и спреј со диво оригано, па и го чистам носето по некое време, среќа па и знае да дува убаво.. вадиме се од нос :D

    А за стрептококата па има примено превенар... Па затоа и ја ставив, да не пие антибиотик на секое...
     
  6. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Abe i jas se mislev za prevenarot i sreka sto ne ja staviv togas deteto si ja imalo veke bakterijata i mu pravela problem so uvoto, uste da mu ja stavev neznam. Sega pa nemozeme da ostaneme zdravi podolgo vreme radi gradinkava za da ja stavime, ponataka na prolet zdravje valjda ke zajakne imunitet pa nema tolku da faka se vo gradinka
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Мене малиот ми го отруја со антибиотик поради таа стрептокока зашто обавезно по 2,3 дена градинка ја фаќаше и одма на ушиња највеќе знаеше да удри и обавезно со 40тт. Малава покрај две бактерии и одлична е. Само што малку носе тече, подкашлува (како и секое дете периодов). Јас две вакцини ставав тогаш одеднаш па се и проверив пред боцкање, стави ја ако така ја прележува.. ке се бори поубаво организмот.
     
  8. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Nas ne ni bese od gradinka streptokokata izgleda, eve neznam, ama uste pred da pocne on se zalese na useto i nos mu tecese, bas dva dena pred da trgne si rekov uste ne trgnal se razbole. Vo gradinka moraksela fativme
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Прашање до мајките кој се соочиле со стрептокока ( во нос и грло/уста ).
    Сабајле сопругот го однесе синко во градинка и воспитачката му кажала да направиме брисеви за секој случај на синко. Му кажала дека сабајлево и се јавила мајка да и каже дека на детето брисевите искочиле позитивни на стрептокока. Инаку детенцето неколку дена не го носеле во градинка.
    Никогаш не сум се соочила со бактерија ни кај нас ни со синко па ми е непознато ова.
    Прашањето ми е кој се симптоми по кој би знаела дали ја фатил и синко?
    Дали привентивно може нешто да шприцам во носе ( како и да е со педијатарката ќе се чујам во теков на денот, но сакам и ваше искуство ) читам често диво оригано спомнувате.
    И нај битно прашање ми е дали ако ја фати и трудница е штетна нешто по плодот или не?
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас оригано ставам. Так и лечевме стрептокока пролетта. Прскај секое носење и земање од градинка.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Фала на совет.
    Сега ќе пратам да купат.
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мене педијатар ми кажа лесно е антибиотик да дадам. Пробај со ова. И ја немаше по 1 месец.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Какво ставаш?
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Она од зегин. Не сум дома да видам. Ама кога барам во зегин, само тоа ми го даваат.
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Истото е и ова ваљда. Бебешко спрејче со диво оригано. Мислев да не има и некое друго.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Сигурно е исто. Не верувам да има којзнае колку на понуда.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    FB_IMG_1572552305842.jpg
    Ова го има во Зегин.
     
    На sofi2107 и mariz им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  19. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Спрејот е магичен во буквална смисла на зборот. Ќерка ми имаше густи зелени мрсули (брис зедовме негативен беше) од две прскања и ги направи течни ептен лесни за влечење со аспираторот, а следниот ден веќе безбојни мрсули ко вода. Алав секој денар.
     
    На Sexybaby86, mariz, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ти дава да и влечеш?